Tratament alternativ pentru colesterol

10-09-2016
Monica_Zky
Nu este medic/terapeut
Monica_Zky
Buna ziua,

Mama mea (57 ani) a avut un rezultat ingrijorator la ultimele analize: colesterolul total a fost 272 mg/dL iar LDL Colesterol a fost 188 mg/dL.
Momentan, ia Atoris de 10, 1 pastila seara. Exista vreo alternativa naturala la acest medicament care, din cate stiu eu, ataca ficatul?
O prietena mi-a spus de Cholesterol Blend si Liver Blend, de la Solaray. Acestea par a fi pe baza de plante insa mama sufera si de o hipotiroidie, are probleme cu bila si cu inima. Exista vreo contraindicatie sau alternative pe baza de plante care sa ii regleze nivelul colesterolului?

Multumesc,
Monica
1 comentarii
0
19-10-2016, ora 19:40
Dr. Chiriac Stefan
Gastroenterologie, Iasi
Dr. Chiriac Stefan
Buna ziua, inteleg ca mama Dvs a avut aceste valori ale colesterolului sub tratament cu Atoris. In acest caz, va recomand sa o indrumati catre medicul curant pentru o reevaluare, intrucat este posibil sa fie necesara cresterea dozei. Tratamentul hipolipemiant poate fi toxic hepatic dar impactul asupra ficatului trebuie evaluat prin dozarea transaminazelor. In general se accepta o crestere usoara a transaminazelor, sub 3 X valoarea normala. Nu va recomand inlocuirea tratamentului cu alte produse "naturiste" intrucat nici eficienta acestora nici profilul de siguranta nu sunt in general probate in studii clinice. Mai mult, unele dintre acestea pot fi chiar ele toxice hepatice. Intotdeauna consultati medicul inainte de a incepe un tratament cu un supliment alimentar.
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.