tratament chirurgical genunchi

31-03-2017
gabrielsv1
Nu este medic/terapeut
gabrielsv1
Buna ziua,

Zilele trecute am efectuat un IRM la genunchiul drept, genunchi cu doua episoade de leziune articulara unul acum 5 ani si unul in 2011, cel mai recent a dus la "genunchi blocat". Nu s-a intervenit chirurgical la momentul respectiv, s-a tratat local cu unguent cu diclofenac, fasa elastica, durerea a trecut, mi-am reluat activitatea.

Acestea sunt concluziile IRM-ului:

Leziune grad III menisc medial
Degenerare grad II menisc lateral
Leziune fibrilara LIP si LCM
Condropatie tibiala laterala grad IV
Condropatie patelara grad IV cu edem osos la nivelul insertiei patelarea retinaculului medial
Lichid liber intraarticular cantitate medie
Osteocondromatoza degenerativa

Starea proasta a articulatiei este data si de o conditie de "genu valgum", din copilarie.

Desi nu sunt cadru medical, imi dau seama dupa aceste denumiri si grade ca este o situatie grava/foarte grava. As vrea sa stiu, daca prognosticul de recuperare este pozitiv daca se intervine chirurgical in viitorul apropiat (stiu ca e tarziu). Nu as vrea sa se ajunga la situatii limita de genul artroplastie

Am fost la medic, pentru consultatia initiala, voi merge iar cu rezultatul IRM, dar as vrea sa cer si o parere aici din partea unui ortoped

Multumesc mult,.
6 comentarii
0
01-04-2017, ora 12:08
Dr. Marius Uscatu
Ortopedie si traumatologie, Bucuresti
Dr. Marius Uscatu
Buna ziua!
Va rog sa ma scuzati, dar nu am inteles tocmai esentialul:
- sex, varsta, greutate/inaltime;
- status ocupational si sportiv;
- eforturi profesionale/domestice/sportive practicate;
- antecedente traumatice, metabolice, vasculare, reumatologic-inflamatorii etc.
Cu stima,
Marius Uscatu
Chirurg ante-picior
0
01-04-2017, ora 16:35
gabrielsv1
Nu este medic/terapeut
gabrielsv1
Buna ziua

Ma scuzati, le mentionez acum:

- masculin, 30 de ani, 84/1.83
- ocupatie: domeniul IT, munca sedentara, de birou. nu practic sport de performanta

- antecedente traumatice:
Primul in 2008, au mai urmat doua in 2011/2012 tot la acelasi genunchi: s-a intamplat la fotbal, a fost un contact, m-am dezechilibrat, si in cadere a fost o miscare de torsiune mai mult decat suporta articulatia, am cazut practic pe piciorul drept.
La momentul respectiv am tratat local cu un unguent anti-inflamator si fasa elastica, dupa recomandare. Am facut si ceva exercitii pe parcursul recuperarii. Mi-a fost facuta doar o radiografie atunci

In cateva zile, genunchiul nu mai era blocat si am reusit incet-incet sa imi reiau activitatea de zi cu zi. Am ramas cu o oarecare mobilitate limitata in articulatie totusi si rareori cu unele momente de "instabilitate" in care imi pierdeam punctul de sprijin pe acel picior.
Nu mai joc fotbal de atunci, alte sporturi nu practic. Ca miscare, mai merg in drumetii, mers pe munte (trasee medii-usoare) deci nu am evitat mersul pe jos.

Recent, am avut dureri si genunchiul s-a inflamat, am avut o alta consultatie la un alt medic care mi-a zis ca starea articulatiei nu se va imbunatati cu trecerea varstei din cauza deviatiei bilaterale(valgum) care duce la o distribuire inegala a greutatii corpului pe genunchi.
Am facut si un IRM, primul la acel genunchi, si am scris mai sus concluzia medicului de la imagistica in urma explorarii.

Multumesc
0
12-04-2017, ora 08:55
gabrielsv1
Nu este medic/terapeut
gabrielsv1
Buna ziua,

Se poate sa primesc si eu o parere vis-a-vis de rezultatul RMN, va rog?

Medicul mi-a recomandat o artroscopie care ar fi utila si pentru explorare si pentru un tratament in functie de ce se vede in timpul explorarii artroscopice. In principiu, s-ar interveni doar pe menisc, nu?
0
14-04-2017, ora 11:43
Dr. Marius Uscatu
Ortopedie si traumatologie, Bucuresti
Dr. Marius Uscatu
Buna ziua!
Nu se pune problema de "interpretarea interpretarii" scrise a IRM (RMN).
RMN are valoare practica numai ca imagine nemijlocita, studiata in timpul examinarii clinice.
O evaluare sumara a acelui text poate sugera o gonartroza (distrugerea cartilajului articular), logica in contextul greutatii, al eforturilor practicate si al antecedentelor traumatice.
Artroscopia este, mai intai, o metoda de investigatie si numai secundar o metoda de tratament.
Cu stima,
Marius Uscatu
Chirurg ante-picior
0
01-05-2017, ora 17:14
gabrielsv1
Nu este medic/terapeut
gabrielsv1
Bună ziua

Am luat decizia si am fost operat la un spital privat din zona Moldovei deși mi s a recomandat alte centre mari (București, Tg Mureș)
Intervenția artroscopica a dezvăluit de fapt ca problemele mele erau în compartimentul extern al genunchiul. Leziunea de menisc era minoră comparativ cu ce am văzut și eu prin camera artroscopica:
Condromalacie grad IV, platou tibial extern, se observa osul o nuanță spre roz
Nici cartilajul rotulian nu arata bine, prezenta "scamosare" pe fata de contact
0
01-05-2017, ora 18:16
gabrielsv1
Nu este medic/terapeut
gabrielsv1
Bună ziua

Am luat decizia si am fost operat la un spital privat din zona Moldovei deși mi s a recomandat alte centre mari (București, Tg Mureș)
Intervenția artroscopica a dezvăluit de fapt ca problemele mele erau în compartimentul extern al genunchiului. Leziunea de menisc era minoră comparativ cu ce am văzut și eu prin camera artroscopica:
Condromalacie grad IV, platou tibial extern, se observa osul o nuanță spre roz
Nici cartilajul rotulian nu arata bine, prezenta "scamosare" pe partea interioara
Totodată, s-au extras 4 corpi liberi intra-articulari din cartilajul desprins care au fost hrăniți în timp de lichidul sinovial. Unul era cam cat un bob de mazăre
Am fost externat cu starea ameliorat.

Totuși, mi s-a spus ca piciorul necesita o nouă intervenție pt corectarea deviației valgum și pentru a încetini avansarea artrozei prin schimbarea axei de sprijin a piciorului: osteotomie de femur

As vrea sa intreb:
-ținând cont de gradul de complexitate al osteotomiei, se practică în scop preventiv sau pt a amâna avansarea artrozei?
-osteotomia, în sine, e intermediară protezării genunchiului sau alternativa la proteză?
-dacă se practică osteotomie doar la un picior și presupunând ca e cu succes, iar celalalt rămâne în deviație valgum, nu se creează probleme de echilibru, deplasare?


Mulțumesc
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
23-06-2022, ora 19:00
Publicitate ROmedic
Administrator forum
CHirurgi și Clinici de chirurgie
Medici-Chirurgi.ro - caută un chirurg sau recomandă unul
Ați trecut printr-o operație? Ajutați alți pacienți oferind o recomandare chirurgului care v-a operat.
Accesați site-ul