Tratament ciprolen peste sarcina!!

12-10-2011
mihaela280
Nu este medic/terapeut
mihaela280
Acum o luna si o saptamana am fost diagnosticata cu o infectie urinara pentru care am facut tratament cu CIPROLEN 500 mg (o capsula la 12 ore) timp de o saptamana fara sa stiu ca sunt insarcinata. Prezicez ca UM a fost pe data de 12 august 2011, iar eu am facut acest tratament intre 6 sept-13 sept 2011. Datorita intarzierii CM pe data de 13 septembrie 2011 mi-am facut un test de sarcina care, bineinteles a iesit pozitiv.

Credeti ca acest antibiotic ar fi putut afecta intr-un fel sarcina?

Va rog din suflet sa-mi dati o parere cu privire la problema mea.
3 comentarii
0
13-10-2011, ora 03:42
Dr. Mihnea Dragomir
Medicina de familie, Bucuresti
Dr. Mihnea Dragomir
Nu, nu o poate afecta, deoarece a acţionat prea devreme în decursul sarcinii. Mai precis, a acţionat într-o etapă de formare a embrionului şi nu de formare a organelor.
0
13-10-2011, ora 08:48
mihaela280
Nu este medic/terapeut
mihaela280
Am gasit undeva pe acest forum acest comentariu de la cineva din domeniu (dr ) lucur care m a facut sa ma ingrijorez si mai tare, referitor la perioada.

"Administrarea medicamentelor inaintea zilei 20 postconceptie au efect de "tot sau nimic", adica fie omoara embrionul, fie nu il afecteaza deloc. Perioada organogenezei( 3-8 saptamani postconceptie) este critica pentru teratogeneza( dezvoltarea malformatiilor). Se pare ca perioada cand ati luat doxiciclina e cam la limita. E foarte important daca pastrati sarcina sa faceti morfologiile de trim 1, 2 si 3 la un medic cu experienta in ecografie."

Cum comentati aceasta afirmatie !!!!!??!!
0
13-10-2011, ora 23:02
Dr. Mihnea Dragomir
Medicina de familie, Bucuresti
Dr. Mihnea Dragomir
Comentariul de mai sus este foarte corect si riguros. Deci, in cazul dv (care este altul decat cel la care comentariul se refera, fiindca antibioticul a actionat mai devreme, dupa cum am spus), daca sarcina se mentine in trim I, totul va fi OK.
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
10-10-2016, ora 10:00
Publicitate ROmedic
Administrator forum
La-Pediatru.ro
Căutați un pediatru bun?
La-Pediatru.ro este un proiect ROmedic unde găsiți cea mai completă listă de medici pediatri din România. Alegeți din peste 4000 de pediatri - cu date de contact, prezentări și recomandări de la părinți.
Cunoașteți un pediatru bun? Oferiți-i o recomandare aici! Accesați site-ul