tratament cu efectin

129 comentarii 1 2 345 Înainte ›
0
21-01-2012, ora 22:30
rodarom_dana
Nu este medic/terapeut
rodarom_dana
catalina..am uitat sa.ti spun..asta ca sa iti dai tu seama ce rau imi era mie..ma taram pe jos.ma puneam in genunchi la sotul, la mama me sa ma salveze ca nu stiam eu la inceput ce aveam.eram agitata, imi venea sa fug prin casa, transpiram, simteam ca mor, ca nu am aer suficient.ai zis ca ai facut f multe investigatii cum stai cu ca, mag si restu de vit si min ce trb in organism?
0
02-03-2012, ora 13:58
rodarom_dana
Nu este medic/terapeut
rodarom_dana
fratilor da pe unde mai suntezi? nu mai intra nici unu pe aici? pacat! aveam multe sa va invatz!
0
04-03-2012, ora 19:08
ani_2001
Identitate neconfirmată
ani_2001
Buna,
referitor la medicamentul Efectin, eu spun sa-l incerci, depinde daca o sa-ti mearga bine cu el.Eu l-am folosit vreo 2 sapt. dar n-am avut rabdare sa-si faca efectul si l-am schimbat pe altul.In schimb stiu pe cineva care ia de ani de zile si ii e f. bine.Cu antidepresivele asa e, abeea dupa 3 saptamani simti o imbunatatire.
Incearca-l si mai vb.
Multa sanatate si capul sus, te vei face bine!!!1
0
05-03-2012, ora 23:09
rodarom_dana
Nu este medic/terapeut
rodarom_dana
salut ! acum am nevoie eu de ceva sfaturi de la voi! vizavi de probl cu care m.am lovit am stiut ce sa spun da acuma chiar nu intzeleg ce mi se intampla!!!inainte faceam crize urate de tot, mergeam in diferite spitale din tara, ma internam, ma tratam shi dupa multe luni de zile sau chiar un an, un an jumate parca se duceau toate simptomele ca shi cum nu ar fi fost! acuma mi sa declanshat fel de fel de frici shi nu mai scap de ele fratzilor! eu care eram o plimbareazta nu mai pot sa ma deplasez singura.am ajuns sa depind de catre cineva shi acela era sotul meu.acu el e plecat in germania si nush ce o sa fac ptr ca in vara cand termina baiatul anu 3 de liceu ashi fi vrut sa mer la sotul meu shi nu stiu daca o sa pot.nu am curaj.am momente cand zic ca gata.sunt gata sa merg oriunde shi dim cand ma trezesc iar am frica!!!de ce ? ca shtiu ca nu mi se intampla nik dar totushi nu reusesc.am incercat sa merg in dif locuri singura chiar cand inca nu era sotul meu plecat shi mergeam pana la jum drumului shi mi se parea ca incepe ca mi se face rau shi simteam nevoia sa ma intorc..ma lua cu transpiratii shi cu stare de lesin! ce d.zeu e asta.din vara anului trecut am simptomele astea...la inceput a inceput cu frica de a merge singura pe strada dupa aia sa merg singura in masina, apoi sa raman singura in casa mai ales dim cand totzi plecau la munca din casa...eu mergeam pe la 10 la servici...acu nu mai lucrez..am mers la suceava la o clinica sa imi fac testu ptr osteoporoza shi mi sa facut rau la volan, da rau de tot, am vrut sa ma intorc da nu am renuntat da raul nu m.a lasat nici cand am ajuns acolo, , chiar mi.a fost mai rau acolo ca a trebuit asistenta sa cheme o doctora shi ma gandeam cum doamne o sa ajung inapoi la radaurzi.noroc ca era cu mine baiatul.eu sunt innebunita dupa condus..e am ajuns sa nu mai pot sa fac nici lucrul asta!la o intersectie in oras s.a facut un pic de blocaj..vai...imi venea sa sar din mashina, sa o las acolo...am facut un atac de panica de toata frumusetea..oare or sa treaca????
eu zic ca da.nu ma las oricum..am luptat 11 ani cu boala asta da mai ales cu starea care tzio da boala asta.nu ma las batuta.imi doresc din suflet sa merg in germania.e drept ca ma tem sa nu ma apuce pe drum da mai am 4 luni pana atunci...o sa vad..nici macar nu stiu ce a declansat la mine toate astea.nici un medic nu mia zis...ei mi.au tratat simptomele da cauza???eu zic de mers in germania da eu ma tem sa merg si 40 km..sper sa se indrepte toate.curios ca am scapat acuma de frica de a sta singura, la alimentara pot sa cobor acuma singura..da sau declanshat alte frici. la alimentara cand ieseam numai pe fuga ma duceam...nici la coada nu puteam sta...simteam ca mor...imi venea sa ioi dau pe toti la o parte.poate ma lamureste careva dintre voi ce e cu fricile astea!nu le inteleg!mie imi placea sa stau singura!sa merg in mashina singura sute de km.sotul meu numai imi arata cheile de la mashina shi eu sageata plecam..la metro la suceava, la mall cu copilul, cu prietenii.acuma nu pot sa merg in alta mashina, tre sa fie masina mea.nu e aiurea????
nu mai am siguranta cu nimeni.decat cu sotul.da acu daca shi el e plecat o sa fie nasol! shi imi cam vine sa plang din orice...sunt super sensibila.nu pot suporta vestile rele si nici bune.nu pot sa simt nici un fel de emotzie ca e nasol!cand stiu ca tre sa plec undeva ma ia cu transpiratzii de frica sa nu mi se faca rau.e aiurea si de rasu-plansu!!!
asta e. inaintecat se poate!astept un raspuns de la voi.
0
05-03-2012, ora 23:26
clara_p
Nu este medic/terapeut
clara_p
tratament
0
06-03-2012, ora 11:30
rodarom_dana
Nu este medic/terapeut
rodarom_dana
neatza!!! azi m.am trezit cam binishor pe la 7 jum. am mai stat putzin la tv shi am adormit din nou..shi nu m.am trezit bine a doua oara.am un ghem in stomac, imi tremura ca nici parca in pat nu mai pot sta, m.am foit pana a trebuit sa ma ridic..am asha ca un fel de emotzii shi ceva senzatzie de greatza.stau prost tare cu emotziile.cred ca aici tre sa lucrez.cu partea emotiva..pshiho-emotiva.oricum am shi ceva motive sa fiu agitata.am shi un nod in gat.am mai patzit asha shi pe la amiaz imi reveneam shi seara ma simt mai bine parca.nu mai vreau tratamente, nu mai vreauu la spitale, m-am saturat.numai naturiste as lua.de fapt de mult nu am mai luat pastile de la psihiatrie..de ceva vreme incerc sa tin in frau numai cu naturiste.am avut tare urate reactzii adverse la diferite medicamente shi nu mai vreau shi nici sa ma misc in reluare, sa nu mai am reflexe, ptr ca eu mai shi conduc.adevaru e ca m.am cam saturat! suncer!!sunt tare suparata shi pe mine ca am ajuns asha..sunt un om energic si activ de felul meu.da viatza mea e alta de multzi ani.nu stiu cat o sa ma mai suporte si sotul meu.el e plecat acu shi cred ca si asta ma afecteaza.in 20 de ani de casnicie nu ne.am despartit niciodata decat cand am stat eu in spitale. dim cand vad ca nu e in casa sufar enorm.da sper sa ma intaresc shi sa.mi treaca...ptr emotziile astea nu se poate lua nik naturist???am auzit de sedatif. am sa ma interesez.e un medicament homeopat.va pup!doamne ajuta la toti cei suferinzi!
0
08-03-2012, ora 18:58
rodarom_dana
Nu este medic/terapeut
rodarom_dana
salut!!! hai sa va spun o treaba.de cand a plecat sotul meu vreau sa va spun ca probl pe care le rezolva el le.am preluat eu, ptr ca era normal, shi mie nu imi mai sta capul la boala mea shi parca ma simt mai bine...am mai toata ziua ocupata..inclusiv la mecanic sa repar mashina tre sa merg ceea ce pe mine nu ma interesa deloc, nu e treaba de femeie, cu toate ca imi place shi de asemenea imi place la nebunie sa conduc. inainta pana sa am atacurile astea de panica toata ziua eram la volan.
iar ieri am avut de mers obligatoriu in orash ptr ca nu avea cine sa mearga shi nu am avut nimic fratzilor..asha parca ma incerca putzin frica da nu m.am lasat, am incercat sa privesc florile de pe tarabe shi am uitat de toate.am parcat mashina la spalatorie shi eu am incercat sa ma indepartez de ea sa vad daca intradevar o sa am ceva..shi nimic.a fost o zi fffffff buna ptr mine.va pup.
0
07-08-2012, ora 11:29
dorina vasiliu
Nu este medic/terapeut
dorina vasiliu
Dana..ti am trimis mesaj privat
0
07-08-2012, ora 17:04
Emmma
Nu este medic/terapeut
Emmma
Buna tuturor !

@rodarom_dana :Incep prin a spune ca eu nu sunt medic si asta este doar o parere de a mea.Din cate povestiti ajung la concluzia ca este vorba de anxietate, mai exact agorafobie.Agorafobia era definita ca teama de spatii deschise. In momentul de fata include mai multe caracteristici, cum ar fi: teama de a intra in magazine, teama de multimi si locuri publice, sau TEAMA DE A CALATORI SINGUR cu trenul, autobuzul sau avionul.Un simpton al agofobiei ar fi atacul de panica:frica care se manifesta prin teama intensa, frica de a lesina, transpiratii, palpitatii etc..Agorafobia se trateaza cu terapie cognitiv-comportamentala si/sau cu antidepresive, mai ales cu cele atipice.La terapie veti 'despica firul in patru' pentru a afla ce anume iti genereaza aceste stari, iar vedeti apoi sa vedeti unde e 'buba'.Tot acolo vei intelege ca starile de greata si de 'emotii' sunt practic manifestari ale anxietatii si vei afla sa te obisnuiesti cu starile, sa te obisnuiesti ca nimic nu iti face rau si ca nu vei lesina sau crede ca vei muri.
Sper ca v-am fost de folos, sa auzim in numa de bine, va doresc multa sanatate !
0
25-10-2012, ora 17:05
rodarom_dana
Nu este medic/terapeut
rodarom_dana
sal! oameni buni ce mai facetzi? ma strange in spate cand citesc pe net si vad catzi dintre noi sufera de atacuri de panica!!!!ce facem fratzilor???am citit undeva ca o persoana face de 30 de ani atacuri de panica!eu ce o sa ma fac daca o sa ma mai tzina mult?am aproape un an si jum indata.vai, vai, vai!!!
nu stiu cat o sa mai rezist sa simt ceea ce simt.tre sa iau masuri urgent!!!
0
25-10-2012, ora 17:13
rodarom_dana
Nu este medic/terapeut
rodarom_dana
am uitat sa multzumesc celor ce mi.au dat sfaturi!!va multzumesc din suflet si mai ashtept sfaturi.vad ca nimeni nu mai intra pe forumul asta..emmma multumesc.sanatate si tzie.
0
25-10-2012, ora 20:42
clara_p
Nu este medic/terapeut
clara_p
@ rodarom_dana

Anxietatea si atacurile de panica pot trece. Nu e neaparat necesar sa te tina toata viata.
Mie mi-au trecut cam dupa 2 ani si jumatate de tratament.
Apoi nu au mai revenit.
0
25-10-2012, ora 23:03
bogdys
Nu este medic/terapeut
bogdys
Salut,

Eu sunt dintr-un oras mai micuz, are 100.000 de locuitori, i-a spuneti-mi si mie cam in ce consta aceasta psihoterapie, m-am uitat pe net dar nu's prea lamurit
0
26-10-2012, ora 19:39
rodarom_dana
Nu este medic/terapeut
rodarom_dana
sal...Clara...problema e ca eu de 5 ani nu am mai luat nici un tratament, am incercart sa ma tratez singura cu naturiste..si de aia ma cam tem sa nu ma tzie mult crizele astea.
vedem...
0
26-10-2012, ora 22:29
rodarom_dana
Nu este medic/terapeut
rodarom_dana
am uitat sa.tzi spun, clara_p, ca eu din depresie am dat in atacuri de panica.eu de 11 ani ma chinui cu boala asta...si la mine au trecut cam 4 episoade si am luat tratament de la 9-10 luni la un an, un an jumate si pe urma iar reapareau.acu din 2007 nu am mai fost la spital, incerc sa o duc singura, sa ma tratez cu naturiste si cu multa bunavointza, ptr ca oricum de noi depinde fff mult.
eu nu am avut treaba cu atacurile de panica pana acum...ce am avut a fost cu totul altceva..si singura mi.am dat seama ca fac atacuri de panica...nu am mars la medic...am aproape toate simptomele atacului de panica..sunt cumplite!!!! eram la volan cand mi s.a intamplat si pe urma mergand pe strada la servici...apoi in magazin, stand la coada, si tot asha...
nu ies singura pe distante lungi, pe jos, cu mashina pot, chiar daca sunt singura, da numai in orash, nu in afara...sunt multe de spus.de cand iau vit.si omega...mai multe, ma simt mult mai bine..mi.e dor sa fiu cea dinainte.dar sunt optimista, nu se poate sa fie totdeauna asha, refuz sa cred asta...sanatate la toata lumea
0
28-10-2012, ora 08:37
clara_p
Nu este medic/terapeut
clara_p
@ bogdys

Cei mai multi care au mers la psiholog sa trateze anxietatea sau depresia au spus ca au dat banii degeaba.
Poti sa mergi sa faci una, doua, trei sedinte si sa vezi daca pe tine personal te ajuta.
Fiecare psiholog are stilul lui de terapie.
Eu am fost la 3 diferiti la inceputul bolii care nu mi-au pus decat intrebari si m-au lasat sa vorbesc. Lucru care chiar nu mi-a facut bine, pentru ca am rememorat toate fenomenele care mi-au declansat boala.

@ rodarom_dana

Nu inteleg rezistenta oamenilor si incapatanarea de a accepta ca depresia si anxietatea sunt boli ca oricare alte boli si ca pentru a te simti bine, trebuie sa le tratam, tot ca pe oricare alte boli cronice: bolile de inima, diabetul, etc. Vorbesc acum la modul general, nu despre tine in particular.
Suntem in secolul 21 si chiar nu consider ca este o rusine sa mergi la psihiatru. Nu vad rostul de a ne chinui si de a ne autopedepsi neluand o medicatie corespunzatoare.
Da, asa este cum zici tu, aceste episoade de depresie si anxietate vin si pleaca pe toata perioada vietii. Nu le trebuie neaparat o cauza care sa le declanseze. Dar pot aparea si in urma unui eveniment nefericit prin care a trecut persoana respectiv. Ideea e sa initiezi din prima zi tratamentul, ca ele sa dureze cat mai putin si sa intervina fenomenul de remisie.
In timp, cu varsta si cu toate grijile si stresul cotidian, mai ales in lipsa unui tratament adecvat, desigur ca se pot agrava. La mine boala a aparut la 16 ani si a debutat cu depresie. Am avut depresie in 3 episoade sa zicem, care au durat 2 ani (pentru ca nu am vrut sa le tratez, am mers si eu tot pe naturiste), iar anxietatea a aparut abia dupa 12 ani. Insa a cedat si ea la tratament. De vreo 5 ani nu am mai avut episoade de anxietate.
0
28-10-2012, ora 22:38
rodarom_dana
Nu este medic/terapeut
rodarom_dana
nu m.ai inteles...clara_p...eu am avut 4 episoade...primul in 2000.ultimul in 2007..astea au fost cu internari la diferite spitale din tara, iar in 2010 asha...o tentativa da nu chiar asha de rau cum au fost celelalte.o duc singura pe picioare..am reushit sa nu fug repede la spital cum am procedat la celelalte crize.si merg asha in continuare...diferentza e ca la ultima au aparut atacurile de panica insotzite de agorafobie.ceea ce e ceva nou ptr mine si nu e deloc placut ceea ce simt.dar chiar daca suntem in secolul 21 eu tot vreau sa incerc sa vad cine e mai tare.eu sau boala asta afurisita..si crede.ma am shanse mari sa cred ca o domin eu pana la uma...am suferit destul de pe urma ei, am pierdut fffff mult din evenimentele din familie, din viatza fiului meu etc.
0
28-10-2012, ora 22:46
rodarom_dana
Nu este medic/terapeut
rodarom_dana
sa stii ca am luat o multzime de medicamente in anii ashtia si mi.am nenorocit ficatul si stomacul..de aceea nu mai vreau prin spitale...si sa stii ca mai rau mi.au facut cele mai multe din medicamentele pe care le.am luat.reactziile pe care le.am avut la ele nu le doresc la nimeni.am ramas numai cu diazepamul si ala il iau cand chiar simt ca nu mai pot.si vitaminele de care chiar aveam mare nevoie si asta gratzie acelui domn psiholog care ma trateaza de ceva vreme..si chiar ii multzumesc din suflet ca el m.a facut sa intzeleg ce se intampla cu mine si sa inteleg mai bine boala asta...
0
01-11-2012, ora 13:56
bogdys
Nu este medic/terapeut
bogdys
Multumesc mult clara, dar pana la urma ai scapat ?
0
09-11-2012, ora 22:10
rodarom_dana
Nu este medic/terapeut
rodarom_dana
buna havynn.-*...vb cand vrei tu..nu am mai plecat in germania, nici nu am avut curajul sa plec, dar s.a intors sotul meu la o luna inapoi, spre norocul meu.sanatate multa!


(*modificat de admin)
0
12-11-2012, ora 18:28
rodarom_dana
Nu este medic/terapeut
rodarom_dana
salut havynn.imi pare rau, am lasat id-ul meu dar probabil nu e voie.oricum e ushor id-ul meu..cand vine copilul meu acasa am sa incerc sa itzi las nr.de tel. si id-ul la mesaje private..eu nu prea ma descurc pe calculator asha de bine, apelez la el...de aceea am crezut ca ma lasa ca sa tzi.l las aici...ma rog...sper sa ajungem sa vb...avem probleme mari de sanatate.pa..vb
0
12-11-2012, ora 18:32
rodarom_dana
Nu este medic/terapeut
rodarom_dana
daca vrei havynn.lasa.mi tu la mes private id-ul tau si te introduc eu in lista mea..asha cred ca ma descurc...stiu sa gab in lista un id.vb.pa
0
11-01-2013, ora 21:47
rodarom_dana
Nu este medic/terapeut
rodarom_dana
salutare lume..nu mai intrati deloc?uite..eu ma uit acuma pe, , trinitas, ,..este o doamna doctora care le spune tare bine...este emisiunea, , viata sanatoasa, ,.e, , despre boala oamenilor sanatoshi, ,..e despre cum se trateaza ipohondria.eu tre sa recunosc ca m-am regasit in ffff multe chestii pe care le spune...cutati pe net si vedeti reluarea.merita!!! poate sa va ajute fff mult pe unii din voi...sanatate multa
0
28-06-2013, ora 17:08
rodarom_dana
Nu este medic/terapeut
rodarom_dana
Salutare lume!!! Ce mai faceti? Eu ma lupt cu o durere de oase.E tare nasol.Voi ce faceti, cum va mai simtiti?Eu trec de la o stare la alta, scap de unele dau de altele.Va doresc sanatate si rabdare, cu boala pe care o aveti. DOAMNE AJUTA!!!O sa scapam, trebuie sa fim optimisti, sa vedem partea plina a paharului.Nu suntem singuri.Bunul Dumnezeu e cu noi.Bafta multa!!!
0
28-06-2013, ora 19:29
clara_p
Nu este medic/terapeut
clara_p
@ rodarom_dana

Durerile de oase, muschi, articulatii pot fi somatizari de la boala.
Nu ar strica sa vorbiti cu un psiholog despre asta.
La unele persoane au cedat cu 1-2 sedinte la psiholog.
0
10-10-2013, ora 16:33
carlo_ro
Nu este medic/terapeut
carlo_ro
Deci e bun Efectinul, eu am schimbat dupa doi ani de Cipralex.
Poate sa imi spuna cineva care a facut tratament cu Efectin o perioada mai lunga ?
0
13-10-2013, ora 00:55
clara_p
Nu este medic/terapeut
clara_p
@ carlo_ro

Pentru baieti e f bun efectinul.
0
13-10-2013, ora 11:31
carlo_ro
Nu este medic/terapeut
carlo_ro
De ce e bun pentru baieti?
0
30-04-2014, ora 14:39
carlo_ro
Nu este medic/terapeut
carlo_ro
Nu mai scrie nimeni pe aici toata lumea se simte bine ?
0
30-04-2014, ora 17:04
clara_p
Nu este medic/terapeut
clara_p
@ carlo_ro

Au fost multi baieti care au scris pe Forumul medical si pe care i-am cunoscut in realitate, au luat Efectin si s-au simtit ok cu el.

Depinde de la persoana la persoana.

Fiecare organism poate reactiona diferit.

Trebuie sa incerci tu insuti ca sa iti dai seama.
Adaugă un comentariu / răspuns
129 comentarii 1 2 345 Înainte ›

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
15-04-2016, ora 10:25
Publicitate ROmedic
Administrator forum
Psihologi, psihiatri, psihoterapeuti
Recomandă un Psihoterapeut sau caută unul!
La-Psiholog.ro este un proiect ROmedic care vă prezintă peste 3900 de terapeuți din România. Avantajul acestui site este că pune mare preț pe recomandările pacienților. Găsiți prezentări detaliate ale serviciilor psihologice, citiți recomandări, vă puteți programa online. În plus, există o secțiune cu o mulțime de articole interesante și teste psihologice. Accesați site-ul