tratament cu efectin

129 comentarii 1 2 ..... 4 5
0
14-05-2014, ora 14:18
carlo_ro
Nu este medic/terapeut
carlo_ro
Iau Efactin din octombrie 2013 si am avut o cadere depresiva cu tot cu el la o doza de 150 mg pe zi. Nu este asa bun, vazusem un articol pe adevarul.ro ca agentia franceza de medicamente vor sa retraga aceasta substanta activa pe care o contine medicamentul.
0
14-05-2014, ora 14:40
clara_p
Nu este medic/terapeut
clara_p
@ carlo_ro

Dv., ca sa nu aveti recadere, trebuie sa mergeti la control o data pe luna cel putin si in momentul in care nu va mai simtiti bine.
In functie de cum va simtiti doza de Efectin putea fi crescuta pina la 375 mg pe luna.
Depinde si daca diagnosticul a fost pus corect.
Daca aveati o depresie-anxioasa, care de exemplu a aparut cu tot cu tratament, tratamentul trebuia imediat crescut, sau schimbat cu un alt medicament care functioneaza si pe depresie si pe anxietate.
0
18-05-2014, ora 18:08
Dr. Rares Ignat
Psihologie, Bucuresti
Dr. Rares Ignat
In plus fata de ceea ce spune clara, psihoterapia poate sa iti fie de folos in reducerea recidivelor, pentru consolidarea rezultatelor
0
26-08-2014, ora 12:03
carlo_ro
Nu este medic/terapeut
carlo_ro
Acum dupa recadere la recomandarea doctorului mi-a crescut doza la 225 mg pe zi apoi 300 mg pe zi si pot sa zic ca tot nasol ma simt anxietate si stari de depresie.
A mai facut cineva trartament cu Efectin? se simte cineva bine de la acest tratament?
0
26-08-2014, ora 16:08
clara_p
Nu este medic/terapeut
clara_p
@ carlo_ro

Ce ti s-a dat acum e doza maxima pentru tulburarea anxioasă generalizată, tulburarea anxioasă socială sau tulburarea de panică.

Daca in 4-6 saptamani nu iti revii, inseamna ca efectinui nu merge pe receptorii tai. Ceri doctoritei sa ti-l schimbe.
0
04-09-2014, ora 15:59
carlo_ro
Nu este medic/terapeut
carlo_ro
iau efectin pentru depresie majora recurenta care s-a declansat in 2008 si nu mai trece de atunci am mai luat zoloft si cipralex. Dintre ele cu zoloft mi-a fost cel mai bine, vreau sa-i cer doctorului meu sa ma intorc la zoloft oare este o solutie buna?
0
04-09-2014, ora 17:40
clara_p
Nu este medic/terapeut
clara_p
@ carlo_ro

Daca Zoloft a functionat pe neurotransmitatorii tai, asta e solutia. Reia tratamentul. In maxim 4-6 saptamani trebuie sa isi faca efectul complet. Sa ai rabdare cu el.
0
05-09-2014, ora 09:01
carlo_ro
Nu este medic/terapeut
carlo_ro
Multumesc Clara am sa merg la doctorul meu si am sa-i cer reluarea tratamentului cu zoloft.
0
17-09-2014, ora 17:00
carlo_ro
Nu este medic/terapeut
carlo_ro
Ma bucur ca am scapat de efectin acum sunt pe seroxat de 7 zile sa vedem daca acesta este mai bun pentru depresia mea.
Va tin la curent daca mai citeste cineva postarile astea.
Adaugă un comentariu / răspuns
129 comentarii 1 2 ..... 4 5

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
15-04-2016, ora 10:25
Publicitate ROmedic
Administrator forum
Psihologi, psihiatri, psihoterapeuti
Recomandă un Psihoterapeut sau caută unul!
La-Psiholog.ro este un proiect ROmedic care vă prezintă peste 3900 de terapeuți din România. Avantajul acestui site este că pune mare preț pe recomandările pacienților. Găsiți prezentări detaliate ale serviciilor psihologice, citiți recomandări, vă puteți programa online. În plus, există o secțiune cu o mulțime de articole interesante și teste psihologice. Accesați site-ul