Tratament dupa operatia Dupuytren mana dreapta

05-09-2009
simovion
Nu este medic/terapeut
simovion
Am facut o interventie chirurgicala la mana dreapta (pentru boala Dupuytren) si am plecat din Romania, namaiavand posibilitatea sa ma introc la medicul ce a facut intervetia as dori sa stiu cu ce as putea curata palma mai precis cicatricea ce se vede dupa operatie. Am fost operat pe data de 13.08.2009 si de atunci am m-am bandajat cu pansament steril si betadine. Cand este momentul potrivit sa ma pot spala si cu apa sau cu ce latceva as putea sa curat palma.
Daca stiti si alte sfaturi in legatura cu aceasta intervetie le voi asculta.
Va multumesc anticipat.
3 comentarii
0
06-09-2009, ora 12:51
Dr. Daniel Popescu
Identitate neconfirmată
Dr. Daniel Popescu
Deja puteti sa va spalati mana normal, cu apa si sapun.
0
06-09-2009, ora 23:56
simovion
Nu este medic/terapeut
simovion
Multumesc mult pentru raspuns. Aseara am spalt cicatricea cu ceai de musetel, s-a curatat destul de frumos, apoi am pus iar betadine si dupa o ora un bandaj pentru protectie. Am constatat insa ca este destul de dura zona din jurul operatiei si chiar o umflatura nu prea mare. ce as putea face sa-mi treaca umflatura si sa-si revina cat mai curand la normal?
0
09-05-2012, ora 22:20
Danutza_1515
Nu este medic/terapeut
Danutza_1515
Buna ziua! Sunt studenta la medicina Carol Davila, Buc, an 5 si as vrea sa stiu daca in Romania se foloseste injectarea colagenazei pentru Dupuytren (am inteles ca xiaflex este preparatul utilizat in afara).
Mama, 55 de ani, diabetica (noninsulino-dependent) a fost diagnosticata cu aceasta maladie la niv policelui mainii stangi. Nu am observat inca acel "frau" caracteristic, insa are noduli durerosi la baza articulatiei metacarpo-falangiene iar degetul este in flexie continua. A facut fizioterapie, insa fara niciun rezultat. Boala a progresat in mai putin de 3 luni cu reducerea aproape completa a functionalitatii policelui.

Care este cea mai buna optiune terapeutica? Iar in caz ca aveti informatii despre Xiaflex, unde si cui ma pot adresa?

Cu stima,
Dana Fatu
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
23-06-2022, ora 19:00
Publicitate ROmedic
Administrator forum
CHirurgi și Clinici de chirurgie
Medici-Chirurgi.ro - caută un chirurg sau recomandă unul
Un website dedicat pacienților ce necesită o intervenție chirurgicală. Găsiți aici liste cu chirurgi și clinici de chirurgie, prezentări de servicii și recomandări ale pacienților, dar și informații detaliate despre fiecare operație.
Accesați site-ul
Alte subiecte care v-ar putea interesa:

Mai multe informații despre: Contractura Dupuytren boala dupuytren

Din Biblioteca medicală vă mai recomandăm: