tratament heliobacter pylori-reactii adverse

28-11-2009
maya023
Nu este medic/terapeut
maya023
buna ziua. iau medicamente sa scap de heliobacter pylori.. am inceput de 2 zile sa iau pastilele(omez-de2 ori pe zi, debridat-de2 ori pe zi, amoxicilina 2 pastile de 2 ori pe zi, si claritromicina de 2 ori pe zi), si am facut cardioza bucala. pot sa dau cu violet de gentiana sa vad daca dispare? daca da cum se foloseste?
in plus cand i-am spus farmacistei ca iau 2 tipuri de antibiotice mi-a spus ca trebuie neaaparat sa iau ceva pt protectia ficatului.. dar medicul de familie nu mi-a spus asa ceva. poate sa imi afecteze tratamentul ficatul?
3 comentarii
0
28-11-2009, ora 15:48
cristina_mec
Identitate neconfirmată
cristina_mec
Un hepatoprotector este vitamina B6, cat despre candidiza bucala poti sa iei nistatina si /sau poti sati tamponezi gura cu glicerina boraxata.

Multa sanatate!
0
28-11-2009, ora 17:32
maya023
Nu este medic/terapeut
maya023
multumesc.
ps: am gresit in primul post.. in loc de candidoza bucala am scris cardioza bucala
0
31-10-2011, ora 14:29
ditza1313
Nu este medic/terapeut
ditza1313
Buna ziua. Urmex un tratament cu claritomicina, duomox 1000 si emanera ptr gastrita cu HP.De cand iau tratamentul, mai ales dimineata am dupa 2-3 ore de la inghitirea medicamentelor, niste stari ciudate, un tremur interior usor care imi da un disconfort nervos.Dupa aproximativ 4 ore ma simt din nou f. bine.Antibioticele astea puternice imi dau starea aceasta?multumesc ptr raspuns
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Biblioteca medicală vă mai recomandăm: