tratament hemoroizi

31-01-2017
Daniela dany
Nu este medic/terapeut
Daniela dany
Imi poate recomanda cineva un tratament bun pentru hemoroizi?ma constip si foarte des
6 comentarii
0
01-02-2017, ora 09:50
Dr. Adrian Platon
Chirurgie generala, Bucuresti
Dr. Adrian Platon
Buna ziua.
In primul rand, ar trebui un consult.
Proctoglyvenol de 2 ori pe zi - aplicatii locale.
0
01-02-2017, ora 14:09
Daniela dany
Nu este medic/terapeut
Daniela dany
Multumesc frumos.credeti ca voi scapa cu ce mi ari dat?de 1an ii am..am folosit supozitor cu propolis, am luat o crema preparata in farmacie dar nicio schimbare.nu am sangerat pana acum
0
01-02-2017, ora 23:33
Dr. Adrian Platon
Chirurgie generala, Bucuresti
Dr. Adrian Platon
Asteptam efectul tratamentului.
0
20-12-2017, ora 14:06
Geo4345
Nu este medic/terapeut
Geo4345
Buna ziua sunt si eu o persoana trecuta prin aceasta problema solutia pe care o recomand este simpla cicatidrina supozitoare 7 zile si apoi dupa ce faceti scaun spalativa bine, si cu dusul care scoateti capatul de la dus ramane capatul cu furtun apa sa fie calduta si nu foarte tare bagati usor in orificiu si faceti clisma repetat pana eliminati ce a m ai ramas pe colon faceti asta regulat cateva zile si apoi 1 data pe saptamana si vor disparea dureri sau alte probleme si sa m ai dati si cu unguent cu acelasi nume va doresc numai bine
0
08-08-2018, ora 11:14
Sergiut
Nu este medic/terapeut
Sergiut
Am facut si eu acum 3 ani hemoroizi am fost la urgentza si mia gasit 4 interiori mari si imi iesise si vreo 2 externi. Am luat la inceput supozitoare ce face reclama la TV (in romania pt ca eu sunt plecat in Spania de multi ani) si ceva creme dar nu post sa zic ca m-au ajutat mult. Insa ce iti recomad este fara medicamente si fara tratamente, spalari sau altele. Eu am scapat simplu si natural 100% am probat pe pielea mea si merge, nu mai am dureri nu mai am nici mici sangerari. Ce va recomand: Inainte de masa mancati 1 Kiwi (sa fie copt adica putin moale " e dulce" sa nu fie crud este acru) iar pe timpul zilei si seara daca mananc ceva ca in general sunt la munca toata ziua, mananc DATILES (aici asa se numesc) in romana sunt CURMALE. Mancati cate 2 sau 3 inainte de masa (cand nu ati mancat kiwi) si daca vreti 1-2 dupa masa. Cumparati CURMALE cele cu os de la fruterie (aprozar - daca se gases acolo) sau de la supermarket ca se gases sigur si acolo sunt la punga de cateva sute de grame. Cele fara os la punga sunt cu zahar in ele deci nu cred ca sunt bune. Puteti cauta pe net despre DATILES-CURMALE sa vedeti ca sunt foarte bogate in fibre. Incercati si dupa 2 -3 zile o sa vedeti ca iesi super usor la baie fara dureri sau arsuri. Porbabil o sa dureze ceva vreme pana ce hemoroizi se retrag. O zi buna va doresc.
0
01-09-2018, ora 11:08
adi7555
Nu este medic/terapeut
adi7555
buna...ce a functionat in cazul meu a fost faptul ca am schimbat pozitia la toaleta, intr-o zi am decis sa stau pup (toaleta turceasca)...de atunci episoadele de constipare si sangerare au disparut complet..."peste noapte" cum se spune. Am inlocuit hartia igienica cu spalatul.

Nu am urmat niciodata vreun tratament, hemoroizi aveam de vreo 10 ani si constipare frecventa de vreo 5 ani...s-a rezolvat totul schimband pozitia de facut lipsa mare. Nu te costa nimic sa incerci, e foarte simplu...

dar sa stai pup natural, comod...nu echilibristica pe capacul wc-ului...
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
06-06-2023, ora 10:15
Publicitate ROmedic
Administrator forum
Proctoline
HEMOROIZI? FISURI ANALE? Tratament fără operație și fără internare!
Clinicile Proctoline sunt centre medicale specializate în tratarea eficientă a hemoroizilor și a fisurilor anale. Ne găsiți în 14 orase din țară! Detalii aici
Din Biblioteca medicală vă mai recomandăm:
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Sunt cremele pentru hemoroizi eficiente?
  • Tratament și remedii constipație
  •