Tratament hipertensiune

03-01-2011
valen_tiyno
Nu este medic/terapeut
valen_tiyno
Bună ziua,
Aş dori dacă puteţi să îmi spuneţi o părere despre următoarele medicamente recomandate pentru tratarea hipertensiunii arteriale de către un medic.

1. Betaloc zok 100 mg
2. Aprovel 300 mg
3. Indapamid 1, 5 mg
4. Amlohexal 10 mg
5. Aspenter 75 mg

Tin să menţionez că este un tratament nou şi nu a fost luat pânâ acum. El a inlocuit urmatoarul tratament: Monopril, Metoprolol, Indapamid, Amloxehal, Spironolactonă.
10 comentarii
0
04-01-2011, ora 21:20
Dr. Balcan Anisoara
Medicina de familie, Erbiceni, Iasi
Dr. Balcan Anisoara
E un tratament bun, trebuie sa ai incredere si sa mergi inainte cu noua terapie.ai sa vezi ca te vei simti mai bine.Sa ai grija sa mai controlezi din cand in cand valorile TA.
0
05-01-2011, ora 15:50
valen_tiyno
Nu este medic/terapeut
valen_tiyno
Multumesc mult pentru raspunsul dvs.!
Sper sa imi raspundeti pe viitor daca aceasta asociere de medicamente este mai buna, mai eficienta decat cea anterioara, cea cu monopril, metorpolol, indapamid, amlohexal si spirionolactona, tinand cont ca valorile tensiunii au ajuns si la 25 cu 12, fara tratament.
Multumesc anticipat!
0
05-01-2011, ora 16:40
Dr. Balcan Anisoara
Medicina de familie, Erbiceni, Iasi
Dr. Balcan Anisoara
Asta vei observa pe masura ce vei merge inainte cu noul tratament.eu zic ca este o asociere mai buna. Controleaza saptamanal valorile TA, ai grija si la regimul alimentar, incearca sa slabesti putin daca este cazul, bea ceaiuri din plante care ajuta pacientilor hipertensivi si ai grija sa nu mai ramai niciodata fara tratament, cu o saptamana inainte de a termina pastilele mergi la MF pentru reteta.
0
16-02-2011, ora 21:23
imelia
Nu este medic/terapeut
imelia
Buna ziua!
Doresc sa adresez o intrebare si in speranta ca "am nimerit" locul...o s-o si fac! Iau "pritor" de doua saptamani si parca sunt alt om...Mi-a schimbat pur si simplu atitudinea! Sunt somnolenta, apatica iritata, deprimata, leguma iar week-end dorm zi si noapte! La serviciu ma intreaba toata lumea ce am pentru ca sunt total fara tonus.Ma bate gandul sa renunt la tratament.Parca s-a cuibarit alta persoana necunoscuta in "pielea mea"...Ba mi-a mai intrat in cap ca nici nu am hipertensiune, pentru ca numai in cabinet am 16-17: acasa tot timpul am sub 15.In schimb am "un colesterol de 280 pe care il tratez cu sorts.Ce sa fac? Ma las de pritor?
Multumesc.Asta daca am nimerit unde trebuie...daca nu...tot multumesc!
0
06-11-2011, ora 05:56
nelu1955
Nu este medic/terapeut
nelu1955
ma numesc nelu ai am o intrebare rar intlnita zic eu da la care ma chinue cunplit. cand ma trezesc noaptea da nu dorm mai mult de 3 ore si jumate. cum fac contanct cu gandirea inima incepe sa bata tare si tot asa pana simt ca ma sufoc si trebue sa dau drmul la geam sa eu aer curat ca stau la tara. si imediat mesg simi eu pastila de NEBILET. care mi la recomandat doctorul de fam caci in cardiologi am unblat peste tot si mi sa spus ca totul e normal cu inima.si toata aceasta bataie de inima duraza 2 sau 3 minute sapoi incepe sa bata normal. mai mult intru in panica. pe data de 3-11-2011 acuma am avut pus aparatul la mine pentru a inregistra tensiunea tinp de 24 de ore. si ce sa vedeti nu mea fost nimica in dimineata respectiva si rezultatul de pe aparat a fost totul ok nu mea dat nici un tratament doctorita cardiologa mea zis sa reduc sarea lacare eu de mult am redus chear uneori deloc nu manc sarat. ba mai mult sunt vegetraian carne nu manc decat peste. efert fizic nu fac ca nu am dece totul lucrez la voie fara sa ma obosesc. am un regim de veata normal. zilnic merg o jumate de ora pe jos loc drepr si uneori cand e uscat merg in picioarele goale. pentru a mi se masa tapile. stau si ma gandesc deunde aceasta boala si din ce cauza. mar duce gandul ca sa nu am lipsa de oxigen m dar dorm intro incapere cu 27 de metri patrati. am geamuri termopane dar le tin intredeschise. dar pot sa dorm sin alte locuinte ca tot asa ma simt. mem masurat ritmul de suflare intrun minut si imi este de 13 rasuflari pe minut. si dupa cate am citit trebue sa fie intre 14 si 16 sa fie si asta o cauza. sinca ceva tot tinpul simt o ameteala in cap asta de ani de zile. deasta port si ochelari de vedere
+1.25 si de citi +2.50 nustiu ce sa mai ma fac in fiecare dimineata mi se intnpla asta. dar dupa ce ma trzesc dupa 2 ore incep sadorm inapoi si dorm pana la 10 sau chear si 11 ziua. si atunci cand ma trezesc nu am nimica. sa numi ziceti ca ma trezeste vrajmasul duhul cel rau. ca asta ar fi chear prea de tot ca altceva nu se intelege e ceva de nedescris. ca cum stim ca se exista dumnezeu asa si deavol este asa ca e posibel orice. va multumesc cu stima si respect
0
14-11-2011, ora 20:44
nelu1955
Nu este medic/terapeut
nelu1955
buna seara doamna doctorita BALCAN ANISOARA consider ca ati trecut cu vederea comenrariul meu care lam facu in speranta ca voi gasi tocmai la dumnevoastra un raspun afirmativ dar na fost sa fie asa. plus si sinplu nici nu am fost bagat in seama. chear daca nu era de conpetenta dumnevoastra sami dati un sfat insa era bine daca imi dadeati o indrumare. dar scuzatimi discutiea nu vreau sa comentez mai mult. totusi ti sa va multumesc pentru amabiliatatea cu care ati avut de a nu comenta nimica la comentarea mea facuta anterior. cu stima si respect va multumesc anticipat
0
09-03-2012, ora 23:35
Hypocrates
Nu este medic/terapeut
Hypocrates
Buna seara.simptomele pe care le enumerati dumneavoastra pot fi asa numite atacuri de panica.trebuie sa consulati un medic psihoterapeut, pentru ameliorarea simptomelor incercati sa va autocontrolati, sa evitati sa va consumati, stresati inutil.ca si tratament incercati un supliment cu calciu si magneziu lipsa acestor minerale putand cauza agitatie si batai accelerate ale inimii, si puteti sa beti diminteata si seara ceai de sunatoare sau puteti incerca procalm un produs pe baza de sunatoare de la plafar sau farmacie pe care il luati dupa ce cititi prospectul si in conformitate cu acesta
0
11-03-2012, ora 07:28
alex2291
Nu este medic/terapeut
alex2291
Domnul Nelu, am trecut si eu prin ce aveti dumneavoastra acum si am reusit sa depasesc problemele acestea. Va pot ajuta cu raspunsuri si solutii, va rog lasa-ti-mi o adresa de mail, sau de messenger
0
27-08-2017, ora 05:05
nelu1955
Nu este medic/terapeut
nelu1955
Bună dimineața și cu doamne ajuta e-mail calinu2000678@Yahoo.it
0
27-08-2017, ora 06:18
nelu1955
Nu este medic/terapeut
nelu1955
Bună ziua menționez ca am reușit cât de cât sâni ameliorez boala.Chinuinduma cu fel de fel de experiențe intru final.eu seara la culcare o pastila de concor de 2, 5 și nu mai am probleme la trezire.ba mai mult dacă nu iau pastila și o uit ca so iau gata am aceiași problema.va mulțumesc tuturor celor care ați căutat sa îmi dați un sfat cât de cât Bună.Domnul și Maica Domnului sa va răsplătesc
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Muzica lui Mozart și Strauss pentru tratamentul hipertensiunii
  • Cofeina ar putea interacționa cu tratamentul hipertensiunii arteriale
  • Cât trebuie să fie tensiunea arterială normală?
  • Cum se măsoară tensiunea arterială?
  • Tensiunea arterială măsurată la domiciliu – imprecisă în 70% dintre cazuri (studiu)
  • Un nou contribuitor la bolile cardiovasculare
  •