Tratament homeopat pentru alcoolism

27-10-2014
Simona12345
Nu este medic/terapeut
Simona12345
Buna seara! sora mea sufera de alcoolism de aproximativ 1 an si dupa toate incercarile posibile si nenumarate internari, am decis sa caut pe net remedii pentru aceasta boala.sora mea a fost o femeie puternica, o mama devotata dar necazurile si-au spus cuvantul iar acum bea pana nu mai stie de ea, pana urla si lesina de atata bautura.are doi copilasi si nu merita sa se strice asa viata unui om, nu a unuia care a luptat atat.am citit despre un anume produs NUX VOMICA care promite sa ajute fx in problema ei.nu stiu ce este acest tratament, nu gasesc informatii prea multe si nici de cumparat n gasesc.se poate lua fara prescriptie? nu as vrea sa ii fac mai rau.multumesc anticipat, orice sfat este binevenit pentru o familie care de un an nu mai stie sa traiasca, pentru o mama atat de disperata incat se stinge pe zi ce trece cand isi vede copilul lesinat de atata bautura.sper sa primesc orice sugestie, cat de mica.multumesc din nou!
5 comentarii
0
04-02-2015, ora 01:32
constantyno.it
Nu este medic/terapeut
constantyno.it
Buna.Nu stiu daca raspunsul meu e prea tarziu.Si eu am fost dependent de alcool, am facut familia sa sufere, am fost in prag de divort, etc.Am mers la dezalcoolizare in italia unde locuiesc acm si mi-au dat medicamente ce se gasesc si in tara;Xanax pentru depresie 2 pe zi dar nu trebuie luat mult timp pt ca devi dependent si ANTABUSE 1 pe zi.Trebuie supravegheata persoana pt a fi sigura ca le ia.Antabuse se dilueaza singur in apa.Important e ca persoana sa aiba vointa.Daca bea in timp ce ia Antabuse (cata de putin si atentie nu are voie nici muraturi cu otet, )o sa vomite, dureri de cap etc.Eu am luat 3 luni si acm nici pofta de baut nu am.Sper sa ajute sfatul meu.Te rog sa-mi scri
0
16-04-2015, ora 09:42
Dr. Rares Ignat
Psihologie, Bucuresti
Dr. Rares Ignat
Stricnina sau Nux Vomica in denumirea latina, are zero dovezi ca ar fi utila in dependenta de alcool. Dupa cum bine spune constantyno.it ca sa scapi de dependenta de alcool iti trebuie multa rabdare si dorinta clara de schimba ceva

Psihoterapia poate ajuta pacientul atat sa faca pasii potriviti in directia renuntarii la consumul de alcool dar si ajuta pacientul sa mentina abstinenta.

Exista si medicamente mai noi care scad dorinta de a bea si ajuta pacientii cu dependenta de alcool sa reduca alcoolul consumat. E vorba de un concept nou de tratament pentru pacientii cu dependenta de alcool, intrucat este primul tratament special dezvoltat pentru reducerea consumului de alcool la pacientii dependenti ce mentin in continuare un nivel ridicat al consumului de alcool.

Dr Rares Ignat - psihoterapie pentru depasirea obstacolelor din viata de cuplu si familie
0
21-01-2016, ora 00:05
mary1996
Nu este medic/terapeut
mary1996
Buna seara, fratele meu este alcoolic de vreo 10 ani, a ajuns la crize epileptice, vedenii, depresie.As dori foarte mult sa il salvez(e fratele meu si ma doare sufletul sa il vad in ce hal a ajuns, pana la alcool era un inger de barbat).Cu 2 luni in urma am avut cu el o discutie si mi-a spus CA NU MAI POATE, e constient de starea in care este.Are 42 ani, traieste singur.Vreau sa specific ca bea 3-4 pahare de vin, dar se imbata f. repede.A lucrat in Santierul Naval ca vopsitor cand avea 25 ani si a avut 2 accidente la cap.Cred ca si-a pus amprenta si asta.Va rog frumos dati-mi niste sfaturi cum as putea sa-l ajut, cu ce ar trebui sa incep?Este o persoana agreabila, buna, si foarte saritoare cand nu bea, ajutati-ma sa il ajut.
0
26-05-2018, ora 11:35
Bad mama
Nu este medic/terapeut
Bad mama
Pentru alcoolici nu ajuta efectiv decât internarea în centre specializate de tratare a dependentei. Și nu întotdeauna doar dacă și nu mai dacă subiectul e convins că vrea ăsta și dispus sa meargă pana la capăt. Eventual de mai multe ori dacă exista recădere. E foarte greu.nu exista remedii minune
0
23-12-2018, ora 18:51
ruanaalexandrescu
Nu este medic/terapeut
ruanaalexandrescu
Codependetii aveam o povara foarte grea, si eu am o sora dependenta de alcohol si am incercat in toate felurile sa o ajutam, problema este ca nu vrea sa recunoasca si nu aveam ce sa mai facem pana ea nu recunoaste si sa vrea sa primeasca ajutor Asteptam o minune sau un medicamento miraculos care sa putem sa i-l dan fara sa stie..Este extrem de greu si dureros sa vezi ca cel drag se distruge si nu poti face nimic.Am citit mult am incercat sa vb cu psihologi cu ce din AA sa-mi spuna ce pot sa fac si toti spun ca pana ce ea nu recunoaste si sa vrea sa se trateze nu aveam ce sa facem, doar sa incercam sa vb si sa o convingem sa se lase ajutata. Sa nu le jignim chiar daca uneori ne vine sa le spunem detoate, sa nu le aruncam bautura, sa nu le cumparam bautura, sa le transmitió mensaje in care sa-i spui ce simti si din te afecteaza situaría dar fara sa o jignesti.trimite-i material unde sa citeasca cat de daunatoare este bautura si ca are nevoie de ajutor, ca sunte-ti dispusi sa-i ajutati. Si rabdare, multa.multa rabdare...
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Biblioteca medicală vă mai recomandăm: