tratament homeopatic - diaree cronica

03-03-2010
coffeeta
Nu este medic/terapeut
coffeeta
buna ziua!
am mers la un homeopat avand o problema mai veche la care nu am gasit remediu!
si anume o diaree cronica la care mi s-a prescris
- sulphur - 7 zile/1zi daca in astea 7 zile nu vad nicio modificare din ziua 8 iau carbo-veg 3/zi - timp de 4 zile!
intrebarea mea este daca merge bine cu sulphur ce fac in continuare?ca mi-a dat in pliculet vreo 14 pastilute!
daca nu merge bine dupa alea 4 zile de carbo-veg ce fac?ca doctorul a zis sa revin peste o luna!
multumesc anticipat!
7 comentarii
0
03-03-2010, ora 10:14
scarface
Nu este medic/terapeut
scarface
Pai ti-a dat mai multe granule p. o doza, probabil ca trebuie sa iei cate doua deodata. Cantitatea nu conteaza in homeopatie, poti lua una sau doua (se sug sub limba). Nu ti-a spus sa iei 2 deodata ?
Daca nici carbo-veg nici sulphur nu a ajutat la urmatoarea consultatie iti va recomanda altceva.
In general insa Sulphur ajuta la astfel de diareee cronica, dat fiind insa multitudinea de cauze cat si diferentele intre constitutia oamenilor este greu de spus 100% daca sulphur ajuta sau nu si nu ramane decat sa fie incercate. Sulphul homeoapt are oricum un efect benefic la 99, 9999% din populatie.
0
03-03-2010, ora 10:20
coffeeta
Nu este medic/terapeut
coffeeta
nu trebuie sa iau 2 pe zi!scrie si pe plic 1 pe zi si mi-a zis ca daca dupa a 7 a zi nu vad nicio modificare le iau pe cele din al 2 lea plic!
eu am zis ca sunt 7 pastile cu sulphur!si acasa am vazut ca-s mai multe si daca imi merge bine cu ele sale continui si pe celelalte?
adica mie mi s-a parut bizar sa iau doar cateva zile!or fi cu eliberare prelungita?habar nu am!
0
03-03-2010, ora 10:22
coffeeta
Nu este medic/terapeut
coffeeta
si am uitat a zis ca daca imi merge bine cu shulphur sa nu incept al 2 lea plic respectiv cu carbo-veg!
0
03-03-2010, ora 11:57
scarface
Nu este medic/terapeut
scarface
Nu, inseamna ca ti-a dat mai multe..iei doar 7 si restul le pastrezi.
0
03-03-2010, ora 11:58
scarface
Nu este medic/terapeut
scarface
Remediile homeopate au efect indelungat...des se dau numai 1.2 granule o singura data !
Depinde de puterea lor..CH7, CH9,. CH15. CH30. CH200, CH10000, CH10000...
0
04-03-2010, ora 09:40
coffeeta
Nu este medic/terapeut
coffeeta
am inceput ieri tratamentul..este sulphur CH15, deja ma simt mai bine...dar imi este sa nu imi fac iluzii aiurea ca de obicei minunea nu tine decat 2-3 zile!
o sa vedem ce se intampla pana la pastila 7!
oricum iti multumesc pt raspunsuri!
o zi buna!
0
24-04-2010, ora 21:16
tincu
Nu este medic/terapeut
tincu
Buna ziua!am un baiat in varsta de 20 de ani si in urma unei operati de apendicita a ramas fara auz pe partea dreapta si cu probleme respiratorii.Doctorul a spus ca facut o reactie intre anestezie si antibiotic.A urmat o serie de tratamente si nu a dat nici un rezultat, daca cineva cunoaste un remediu sau un caz asemantor sau un doctor care ne poate da o speranta, va rog sa ma contactati.
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Diareea bebelușului
  • Serviciile de homeopatie - decontate de stat?
  • Diareea cronică
  • Cum tratezi corect diareea acasă și când te prezinți la medic
  • Tratament diaree adulți - medicamente și remedii
  • Diaree în fiecare zi - cauze și tratament
  • Diareea în timpul sarcinii
  • Tipuri de scaun - cum recunoști diareea și constipația (scala formei scaunului Bristol, BSFS)
  •