tratament HTA ineficient?

28-01-2014
Nicolette Oana
Nu este medic/terapeut
Nicolette Oana
Buna seara,
Mama mea are 74 ani si este hipertensiva (tensiunea a ajuns chiar si la 210/100. Am mers la cardiolog si i-a prescris dimineata(ora 8)- candesartan 8 mg si seara (ora 19)- norvasc 5 mg. Tensiunea a ajuns la 125-130, dar intre orele 17.00-19.00 pana la tratamentul cu norvasc, se ridica iarasi la 150/160. Cum sa procedez? Cred ca i-ar trebui suplimentat tratamentul si la pranz..Ce sfat imi dati?
3 comentarii
0
29-01-2014, ora 02:54
Dr. Petre Muresan
Medicina de familie, Cluj-Napoca
Dr. Petre Muresan
Cum repartizez tratamentul pe 24 ore ? Da, se pare ca tratamentul pe care l-a primit nu acopera suficient de bine tot intervalul de timp si ar fi nevoie de ceva ajustari. Va recomand sa o consultati pe doamna( domnul ) doctor in acest sens.Eu personal nu i-as mai adauga ceva pe baza de sinteza chimica care sa solicite in plus ficatul, ci as ajuta organismul ca sa regleze tensiunea arteriala printr-un produs naturist. Cu stima si respect :
dr Petre Muresan
0
29-01-2014, ora 18:23
Nicolette Oana
Nu este medic/terapeut
Nicolette Oana
Mii de multumiri pentru promptitudinea raspunsului si pentru sfat, domnule doctor Muresan !
0
30-01-2014, ora 04:40
Dr. Petre Muresan
Medicina de familie, Cluj-Napoca
Dr. Petre Muresan
Cu multa placere. Va stau la dispozitie oricand credeti ca va pot ajuta cu ceva. Astept vesti de la dumneavoastra. Vreau sa stiu cum ati reglat tensiunea arteriala pana la urma.
Cu stima :
dr Petre Muresan
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
06-06-2023, ora 10:15
Publicitate ROmedic
Administrator forum
Senzație de greutate și durere în picioare? Din anul 1997 suntem în România și tratăm varice fără operație și fără internare. La Varicoline, beneficiați de servicii medicale la cele mai înalte standarde, efectuate de profesioniști cu o rată de succes între 93-97%! Detalii aici
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Hipertensiunea arterială ar putea crește riscul pentru demență vasculară
  • Cofeina ar putea interacționa cu tratamentul hipertensiunii arteriale
  • Expunerea prelungită la zgomotul produs de avion este asociată cu hipertensiunea arterială
  • Primul tratament pentru hipertensiune s-a dovedit a fi un succes
  • Hipertensiunea la femeile însărcinate crește riscul de obezitate la copii
  • Hipertensiunea arterială redefinită
  • Hipertensiunea - dieta ar putea fi mai eficientă decât medicamentele?
  •