tratament keratoconus

156 comentarii 1 23 ..... 5 6 Înainte ›
0
07-10-2011, ora 22:51
cadgjobsro
Nu este medic/terapeut
cadgjobsro
Ptr fz1974 ne poti spune ce ai citit tu pozitiv despre aceasata operatie ?( in afara de cei din reteaua lui Claudiu care zic ca au facut operatia si habar nu au ce e aia o topografie corneana, )Daca cineva imi zice ca nu mai vede dubluri, ca nu il mai deranjeaza lumina, ca keratoconul a disparut dupa operatia lui Arcibasev. Cei care s-au operat si au cistigat ceva la vedere asta nu inseamna reusita operatiei. Keratoconusul e o boala degenerativa ( din pacate).Va intreb pe cei cu adevarat operati ( David, Wolfy, Rares ) v-au disparut dublurile ? Lumina va mai supara ?Cit a-ti cistigat la vedere?
0
08-10-2011, ora 22:06
cadgjobsro
Nu este medic/terapeut
cadgjobsro
Pentru cei interesati de Arcibasev va rog cititi pe acest forum subiectul keratoconus ( pagina 5) unde Caludiu recunoaste esecuri ale operatiei.
0
11-10-2011, ora 11:23
gedalkc
Nu este medic/terapeut
gedalkc
pentru smardent Ne puteti da informatii despre cel mai nou tratament pentru keratokonus? despreKERAFLEX KXL.Am aflat din presa ca s-a facut si la Europ Eye in Bucuresti de catre un grup de medici asistati de dr.OMER FARUC YILMAZ dinTurcia
0
11-10-2011, ora 20:56
SilviuI
Nu este medic/terapeut
SilviuI
Nu s-a facut A fost reclama numai. Trimite un mail la cei de la spital. Vezi ca e ceva si pe pagina facebook keratoconusromania si pe aici am vazut un alt post cu aceiasi tema
0
20-02-2012, ora 08:55
cadgjobsro
Nu este medic/terapeut
cadgjobsro
Revenind la tema KR metoda PlutoClauArci as vrea sa intreb daca stie cineva de ce Arcibasev nu recunoaste incadrarea oficiala a gradelor de Keratoconus :

I
* Eccentric steepening Induced myopia and/or astigmatism of = 5.00 D
* K-reading = 48.00 D
* Vogt"™s lines, typical topography

II

* Induced myopia and/or astigmatism 5.00 to = 8.00 D
* K-reading = 53.00 D
* Pachymetry = 400 µm

III

* Induced myopia and/or astigmatism 8.00 to = 10.00 D
* K-reading 53.00 D
* Pachymetry 200 to 400µm

IV

* Refraction not measurable
* K-reading 55.00 D
* Central scars
* Pachymetry = 200 µm

Stage is determined if one of the characteristics applies

Raspunsul il dau tot eu : Acest personaj sperie oamenii ( spunindu-le ca au un stadiu mai avansat de keratoconus) pentru a ii face sa se opereze cit mai repede.
Atentie la acest aspect
0
22-02-2012, ora 12:11
smardent
Identitate neconfirmată
smardent
PT veronica 1968 nu am informatii despre clinica respectica sotul meu a facut crosslinking la oftaclinic in bucuresti(gasesti pe net detalii) si este bine, m-am interesat si in strainatate si se pare ca este dintre cele mai moderne tratamente si dintre cele mai putin invazive, aqplicat devreme da rezultate foarte bune
0
28-02-2012, ora 17:36
veronica1968
Nu este medic/terapeut
veronica1968
MULTUMESC SMARTDENT, am reusit sa facem crosslinking la ochiul drept unde v-am zis la europe eye, dr.Selaru.ce sa spun ochiul operat accepta si mai bine lentila dura si parca ar vedea totusi mai bine (pe 25 oct.2011 a facut operatia)acum asteptam controlul pe 14 martie sa vedem ce ne mai spune doamna dr.despre dansa ce sa spun foarte profesionista si competenta, imi pare rau ca nu mai este la europe eye(a plecat de acolo)dar mergem dupa dansa.
0
13-03-2012, ora 19:37
drgoren
Nu este medic/terapeut
drgoren
Doi ani rezultate:
Am observat o regresie a keratoconus
Cercetare continuă

Ochiul drept (OD):
http://www.keratoconus-group.org.uk/forum/download/file.php?id=50
Ochiul stâng (OS)
http://www.keratoconus-group.org.uk/forum/download/file.php?id=51

Ochiul drept (OD)
02/17/2010: 54.31 d
03/30/2010: 48.95 d
06/10/2011: 45.76 d
03/08/2012: 43.96 d

Acuitatea vizuală necorectată (UCVA):
Pre-OP: 20/200 (10%)
03/08/2012: 20/25 (80%)

Ochiul stâng (OS)
02/17/2010: 53.65 d
03/30/2010: 47.07 d
06/10/2011: 41.90 d
03/08/2012: 40.43 d

UCVA:
Pre-OP: 20/60 (33%)
03/08/2012: 20/20 (100%)
0
14-03-2012, ora 10:10
cadgjobsro
Nu este medic/terapeut
cadgjobsro
Pluto de ce nu publicati voi aceste date intr-o maniera oficiala astfel incit aceste rezultate sa fie recunoscute de lumea medicala si sa iei si tu premiul Nobel pentru medicina ?
Pentru cei ce nu cunosc acele asa zise topografii de succes sunt topografiile de a doua zi cind corneea este foarte moale si isi schimba forma la fiecare miscare a ochiului.
0
15-03-2012, ora 14:24
drgoren
Nu este medic/terapeut
drgoren
cadgjobsro,

Acest forum este pentru pacienti. Nu pentru trolli. Cine eşti?
0
15-03-2012, ora 15:35
cadgjobsro
Nu este medic/terapeut
cadgjobsro
Pluto esti suparat ca spun adevarul despre asa zisa operatie care rezolva Keratoconusul?
Tu esti unul care profita de bolnavii de keratoconus pe care ii mintiti cu nerusinare si le promite-ti vindecarea, dar de fapt le taiati cornea degeaba.
0
15-03-2012, ora 16:39
drgoren
Nu este medic/terapeut
drgoren
Troll,

Cât de mult sunteţi plătit pentru a răspândi minciuni? Keratoconus este o boala complexa. Există multe tratamente disponibile. Pacienţii au dreptul de a fi educati cu privire la toate opţiunile disponibile. toate optiunile de tratament au argumente pro şi contra inclusiv CXL, Intacs/Ferrara, tPRK, Keratotomy, RGP, PKP, keraflex, etc.

Noi ar trebui sa te de plată. Credeţi sau nu, vi se promovează această metodă cu comentariile tale. Nu fiecare clinica are un troll. Aţi făcut o treabă bună. Acum du-te de lucru pe forumuri mele altele. America are nevoie de tine.
0
15-03-2012, ora 17:00
cadgjobsro
Nu este medic/terapeut
cadgjobsro
Pluto du-te la tata socru si zi sa publice si el niste lucrari stintifice cu tema data Vindecarea keratoconusului folosind taietura Arcibasev si sa inceteze sa mai taie degeaba pacienti.Toata lumea medicala zice ca tata socru taie degeaba numai tu si tata socru zice-ti ca scapa-ti lumea de keratoconus cu doua cutite.
Pentru cine nu stie : Pluto e de fapt ginerele lui Arcibasev.( si a ramas fara bani ptr ca pacientii din Romania deschid bine ochii inainte de a da 5000 ( 3500 cu reducere ) de euro pe operatie.
0
15-03-2012, ora 17:19
drgoren
Nu este medic/terapeut
drgoren
Troll,

Aţi făcut destul de lucru aici. Vă rugăm să mergeţi publicitate clinica mea de la alte forumuri. Am nevoie de ceva mai multă publicitate gratuită. Eu nu vă pot plăti, dar dacă doriţi o operaţiune va fi gratuit. Multumesc din nou.
0
15-03-2012, ora 17:58
drgoren
Nu este medic/terapeut
drgoren
cadgjobsro,

Un nou subiect. Ce credeţi că a Intacs sk? Ce despre Keraflex? Am auzit că sunt câteva clinici câteva acum în România, care oferă procedura.
0
16-03-2012, ora 01:12
smardent
Identitate neconfirmată
smardent
Constat cu mult regret ca ceea ce se doreste a fi un loc de intalnire si informare pentru cei ce sufera de aceasta afectiune este transfrormat intr-un prilej de reclame mascate si comentarii nu tocmai principiale.Am avut alte asteptari de la administrator!Pacat!
In alta ordine de idei referitor la solutiile de tratament nu mai fiti atat de inversunati!Nu uitati ca cineva mare si destept a spus un mare adevar odata si snume ca :"nu exista boli ci bolnavi".Asadar ar trebui sa intelegeti ca metoda "Archi" nu este intotdeauna si pentru toata lumea indicata.Ar trebui sa observati ca in ultimii 5-6 ani toate specialitatile medicale se indreapta spre metode minim invazive.Sa va ganditi ca metodele care implica sectionari si inele abia atunici cand a-ti epuizat toate celelalte metode.Din nefericie corpul uman nu este o masinarie la care i se pot schimba diverse subansamble.V-ti gandit vreodata ce se intampla dupa momentul sectionarii radiale a corneei.Ramane doar transplantul de cornee si aceasta are sanse de reusita doar in cazul in care organismul o accepta.Sa va ganditi ca din nefericire suferiti de o boala degenerativa si aceasta nu poate fi vindecata ci doar in cel mai fericit caz oprita in evolutie.Cred cu tarie ca cea ce trebuie sa va ghideze in luarea unei decizii in ceea ce priveste tratamentul trebuie sa se faca dupa o foarte bun a informare iar in acest sens va trebui sa va descuracati singuri din pacate sunt putini oftalmologi care chiar cunosc acesta problema care este dimensiunea ei si cat de raspandita a devenit aceasta boala.De ce sunt asa de sceptica simplu :pentru ca o boala degenerativa care genereaza un grad de handicap mai mic sau mai mare in functie de momentul depistarii nici macar nu este recunoscuta de catre Casa Nationala de Asigurari, Nu avem prea multi medici carora acesta boala sa le fie foarte cunoscuta, in general se invata despre ea ca are debut intre 15-20 de ani si aita ca lucrurile nu mai stau asa, in prezent se pare ca poate debuta la orice varsta (la sotul meu a debutata la 44 de ani si a fost diagnosticata abia dupa alti 2 ani)Este o afectiune pentru care ar trebui sa existe un program national in care sa se fac un screaning, in care orice interventie sa fie decontata de catre institutia sus mentionata, o preche de lentile dure de contact sa fie compensate macar la 2 ani, picaturile sa benefecieze de compensare 100%( stau si ma intreb cum se descurca cineva care castiga doar salariul minim pe economie intr-o astfel de situatie?pentru ca tot ce este legat de keratoconus este foarte costisitor).Cum acest lucru nu se intampla incercati sa va documentati singuri cat mai bine verificati orice informatie din macar doua surse, cereti pareri si la randul dvs impartiti aceste paereri cu alti care se afla in aceasta situatie.Iarasi parerea mea personala este ca trebuie sa ocoliti locurile in care nu exista experienta in acest domeniu.Nu este suficient sa te dotezi cu aparatura necesara si sa spui ca de maine fac si eu asta.In medicina de obicei inafara de pregatire exeperienta este cea care face diferenta.
Si ca sa mai dau si niste sperante optimiste celor care se lupta cu aceasta boala am citit ca in Grecia mai exact in Kreta se pare ca doi medici au pus la punct o metoda de tratament care se bazeaza pe celule Stem ce urmeaza afi introduse in corneea afectata.Deocamdata ma informez in momentul in care voi afla lucruri mai concrete am sa vi le impartasesc.Informati-va bine inainte de a va decide ce metoda de tratament sa urmati.exista lucruri care nu mai pot fi schimbate.nici macar in bine!
0
16-03-2012, ora 11:26
cadgjobsro
Nu este medic/terapeut
cadgjobsro
Pluto In primul rind nu mai folosi google translate pentru a posta aici ca nu se intelege ce vrei sa spui.
Revin cu rugamintea de a pune la dispozitie un studiu medical facut de Arcibasev cu privire la KERATOCONUS SI METODA LUI.
Referitor la celelalte tipuri de operatii pentru keratoconus ele sunt recunoscute de lumea medicala si aprobate inclusiv de forumul superior din USA si anume FDA.
Postarile mele au scopul de a deschide ochii bolnavilor de keratoconus cu privire la aceasta operatie care dupa parerea mea e scumpa si degeaba.
De ce ceilalti practicanti ai metodei keratotomiei radiale au pus la dispozitie studii medicale iar Arci nu a facut-o.
0
16-03-2012, ora 14:39
drgoren
Nu este medic/terapeut
drgoren
Am să mă repet pentru ultima dată. Eu nu recomand keratotomy radiale pentru fiecare pacient. Fiecare caz de keratoconus este unic şi ceea ce funcţionează pentru un pacient nu este neapărat cel mai bun tratament pentru toată lumea. Există un număr de opţiuni excelente disponibile acum întrucât 10 de ani în urmă a fost doar transplanturi sau lentile de contact pentru majoritatea pacienţilor. Am să încurajeze pacienţii să caute toate opţiunile înainte de a recurge la transplanturi de cornee. O serie de tratamente noi sunt în prezent în curs de dezvoltare şi este important ca pacienţii să rămână în cunoştinţă de cauză. Eu nu mai vor să răspundă la orice comentarii cadgjobsro lui de acum. Este imposibil de a avea o discuţie normală cu acest om. El este nepoliticos, agresiv, şi nechibzuit la pacienţii care sunt pe acest forum, de fapt, căutarea de informaţii valabile. Eu am o experienţă profesională cu keratotomy atât CXL, şi a modificat şi, de asemenea, rămâne informat cu privire la toate tratamentele noi pentru keratoconus. Prima dată am postat pe acest forum pentru a oferi actualizări speciale pe noastre de cercetare, în Budapesta, precum şi răspunde la orice întrebări generale ca oricine are în jur de keratoconus.

I will repeat myself for the last time. I do not recommend radial keratotomy for every patient. Each case of keratoconus is unique and what works for one patient is not necessarily the best treatment for everyone. However, I do believe that radial keratotomy deserves to be included in the discussion of modern treatment options for keratoconus patients. There are a number of excellent choices available now whereas 10 years ago it was only transplants or contact lenses for the majority of patients. I encourage patients to seek out all options before resorting to corneal transplants. A number of new treatments are currently under development and it is important for patients to stay informed. I am no longer going to respond to any of cadgjobsro's comments from now on. It is impossible to have a normal discussion with this man. He is rude, aggressive, and inconsiderate to the patients who are on this forum actually looking for valid information. I have professional experience with both CXL and modified keratotomy and also stay informed of all the new treatments for keratoconus. I first posted on this forum to provide special updates on our research in Budapest as well as answer any general questions anyone has about keratoconus.
0
16-03-2012, ora 14:59
cadgjobsro
Nu este medic/terapeut
cadgjobsro
Pe site la Arcibasev scrie urmatoarele :

"Aflati aici mai multe despre metode de tratament al Keratoconusului, boala ce constă în deteriorarea progresivă a structurii epiteliului corneean"

Voi habar nu aveti ce este Keratoconusul daca scrieti asa ceva pe site.
Pentru informarea ta aceasta boala afecteaza pe linga epitelium si stroma corneana.
Pune mina pe carte la capitolul structura corneei.
Si inca o chestie chiar te rog sa nu imi mai raspunzi mie ci sa le raspunzi celor bolnavi de Keratoconus de ce Arcibasev nu a publicat nimic legat de operatia lui si succesele in lupta cu aceasta boala.
0
16-03-2012, ora 16:11
fightkeratoconus
Nu este medic/terapeut
fightkeratoconus
Imi pare rau mult de tot pentru cei afectati de keratoconus. Nu este un cancer sau o ciuma, dar este o provocare, un obstacol aparut, in fata caruia trebuie sa ne dam toate silintele ca sa-l depasim. Pentru inceput este nevoie de o atitudine pozitiva, si cu credinta, pentru ca toate lucrurile ii sunt cu putinta celui ce crede. Dupa cum stiti foarte bine chiar si cand cei bolnavi de cancer sunt evaluati, in vederea confruntarii bolii, un criteriu hotarator este dispozitia interioara, de a lupta, de a invinge, de a combate si de a birui - oamenii cu o asemenea dispozitie sufleteasca au o reusita cu mult mai ridicata fata de cei melancolici si depresivi. Sub incidenta depresiei apar cele mai grave imbolnaviri si anomalii corporale si sufletesti. De aceea in primul si in primul rand este bine sa ne rezolvam atitudinea fata de boala, sa privim optimist, si sa cautam fara emotii si frica o modalitate de a combate boala.

Ceea ce se intampla pe forum, nu este de mirare, nimic nu este nou sub soare. De cand este lumea au existat prieteni si dusmani, amici si inamici, simpatizanti si critici.
Cum afirma cineva la subiectul keratoconus, aceatsa boala o poate vindeca, un termen care nu se prea foloseste in medicina de astazi, doar Cristos.
Dar daca va uitati prin multele asa numite "rele" trebuie ales cel mai putin rau, notiunea de "perfect" este o filosofie, relativa, subiectiva. Traim intr-o lume care degenereaza, mai ales moral, unde totul este supus unui schimb de viata si moarte.

Dar un fenomen interesant care si-a lasat amprenta pe parcursul istoriei, chiar si Cristos, El care era desavarsit, dupa ce a vindecat bolnavii, curatit lepra, a fost catalogat ca excroc, are drac, belzebul- domn al dracilor. Si cine a avut de pierdut? Cu siguranta nu cei care au crezut in El. Intrebarea Lui era intotdeauna "Crezi ca pot face?" Nu este nici un caz in care cineva nu credea si totusi a fost vindecat. Un principiu bun. Cred ca este bine sa va tratati unde credeti ca va poate face mai bine. Simplu. Si constiinta impacata si atitudine pozitiva.
Cine l-a apreciat pe Eminescu cand era in viata? Criticii lui, de aceea le-a si dedicat o lucrare "Criticilor mei". Cei mai multi nu dadeau doi bani pe el. Acuma, vai ce elogii si ce onoruri "Geniul literaturii romane". La ce folos.
Noi oamenii stim sa pretuim si sa apreciem numai dupa moarte. In rest ca si in toate cazurile batjocoritorii plini de batjocura isi fac treaba.

Sanatate la toti.
0
16-03-2012, ora 16:30
cadgjobsro
Nu este medic/terapeut
cadgjobsro
Pluto ( claudiu maxim, sau cum vrei sa iti zic ) tu ai luat-o rau pe aratura, eu iti zic sa imi raspunzi la intrebari punctual si tu ma iei cu Eminescu si cu Cristos. Dovedeste lumii medicale ca puteti vindeca boala asta.Voi folositi niste termeni necunoscuti de lumea medicala gen recuperare activa a corneei, de perioada de vindecare de ordinul anilor.
Tu crezi ca tu ai inventat oftamologia?
Cind toata lumea medicala zice ca a taia cornea in 12 parti nu ajuta cu nimic la keratoconus voi zice-ti ca ajuta dar nu publicati nimic.
Eu sunt sigur ca nu iti pare rau de bolnavii de Keratoconus.in cazul tau acesti bolnavi sunt motiv de prosteala si sursa de bani, multi foarte multi bani.
Tu vorbesti de degenerare morala? Uite-te in oglinda.
0
16-03-2012, ora 16:41
fightkeratoconus
Nu este medic/terapeut
fightkeratoconus
Stimate Domn,
Pe site-ul nou deschis este sectiunea intrebari si raspunsuri. Sunteti liber sa pneti o intrebare direct Doktorului. Numai sa aveti rabdare cu raspunsul pentru ca va trebui tradus din romana in rusa si invers.

Daca va cititi measjele Dvs, cuvintele cele mai des folosite sunt banii, comision s.a. dati o dovada de obsesie si lacomie de bani.

Si cred ca este bine sa va aduc aminte mesajul postat ieri dar care a fost sters impreuna cu celelalte din cauza linkurilor externe.

În luna mai a anului 2007 Dr. a devenit membru activ al Academiei de Ştiinţe din Ukraina.
Dr. Artsybashev este invitat sa adere la un proiect guvernamental initiat de Ministerul Sanatatii al Federatiei Ruse in directa microchirurgiei oculare.
Numindu-l sarlatan, excroc si mincinos pe acest om care este o valoare a natiunii ruse, ii numesti pe ukraineni si toata Federatia Rusa drept niste sarlatani, excroci si mincinosi - mi se pare cam grava afirmatia Dvs.
Ce nume si imagine avem noi in toata lumea? Exact acela pe care ni-l facem singuri cu gura noastra si comportamentul nostru. Atentie la ceea ce iese pe gura, ca insusi din cuvintele noastre vom fi condamnati sau scosi basma curata. Sa fim oameni seriosi si nu copii la minte in privinta anumitor catalogari si enunturi.


Sanatate
0
16-03-2012, ora 17:21
cadgjobsro
Nu este medic/terapeut
cadgjobsro
Ce treaba are Federatia Rusa si Ukraina nu inteleg. Eu ti-am zis sa nu mai folosesti google translate ca ies numai prostii in limba romana.Auzi ca am facut pe rusi si ucraineni sarlatani.
Din cite stiu acest doctor e un simplu medic oftamolog in Ungaria. Deci astept sa imi raspunzi de ce nu a publicat nimic legat de Keratoconus si metoda lui.
0
19-03-2012, ora 16:58
fightkeratoconus
Nu este medic/terapeut
fightkeratoconus
Va aduc la cunostinta Stimate Domn, ca la momentul actual Dr. detine un material stiintific foarte bogat despre keratoconus si Diamond Ophthalmic Surgery. Datele statistice cuprind rezultate postoperatorii de o durata de 17 ani a circa 700 de interventii efectuate pana in prezent pentru diferite grade de keratoconus. In viitorul apropiat va fi publicata si lucrarea stiintifica mult dorita si asteptata de toti, care va fi tradusa si in limba romana.

Tin sa va aduc la cunostinta faptul ca medicina este un domeniu unde prevaleaza mai mult aspectul practic si experienta, teoria avand si ea locul ei dar nu ca si in matematica sau fizica. Am intalnit cazuri in care medici cu lucrari stiintifice elaborate au lasat oameni calici, orbi, paralizati si chiar morti. Oricum pentru cine conteaza si o lucrare stiintifica in domeniu, va aparea si respectiva, numai sa aveti putina rabdare. Zilnic clinica este vizitata de pacienti din diferite colturi ale lumii. Publicarea stiintifica solicita timp si efort, pe langa celelalte proiecte in care Dr este implicat.

P.S. Nu sunt Claudiu.
0
20-03-2012, ora 08:50
cadgjobsro
Nu este medic/terapeut
cadgjobsro
Astept cu nerabdare sa faca publice rezultatele spectaculoase sa vad si eu pe cineva vindecat de keratoconus dupa operatia din Ungaria.
0
22-03-2012, ora 09:20
fz1974
Nu este medic/terapeut
fz1974
Buna ziua.
Adaug o mica povestioara cu ceea ce mi s-a intamplat mie.
In 1994 nimeni nu stia ca am Keratoconus, lucrand la masina mi s-a rupt o saiba si mi-a sarit in ochiul drept cu care nu vedeam 100% dar nu purtam ochelari pe atunci. Mi-am taiat ochiul drept aproape deasupra pupilei. In momentul accidentului am constatat ca vad foarte prost si cu ochiul stang. La spital mi-au descoperit ca am keratoconus la ochiul stang iar pe dreptul mi l-au cusut. Mi-au zis ca voi vedea 90% daca mi se vindeca ochiul drept dupa operatie, iar la ochiul stang am avut dioptria de -2.50 cilindrica la vremea respectiva.
Ochiul drept s-a vindecat nu vad perfect cu el dar datorita taieturii avute boala nu s-a mai instalat si la partea dreapta, datorita unei taieturi deasupra pupilei cu o saiba (asa a vrut D-zeu) !!!
Deci cred ca operatiile de keratotomie radiala ajuta.poate nu 100% dar ajuta.
Problema sunt banii !!!

For "drgoren" i know that keratotomy radial helps, but for romanians is to expensive because in USA this operation costs are about 500-1000 dollars. Why at the Archibasev Klinik is 5000 euros, the metods are equally. I think that all of this is for mony and not for the well of the pacients.
0
22-03-2012, ora 13:18
drgoren
Nu este medic/terapeut
drgoren
Radial keratotomy is not performed in the United States for keratoconus patients. Perhaps you are referring to another procedure such as limbal relaxing incisions or astigmatic keratotomy. Modified radial keratotomy is a much more difficult procedure to perform requiring advanced preparation and customization for each case. There is currently a discounted price for Romanian patients.
0
22-03-2012, ora 13:49
cadgjobsro
Nu este medic/terapeut
cadgjobsro
Pluto ai zis un mare adevar:Radial keratotomy is not performed in the United States for keratoconus patients
Pai aia nu taie o cornee si asa slabita de Keratoconus ca acolo malpraxisul chiar exista.Numai tata socru iti deseneaza ceasul pe cornee si zice ca te vindeca de Keratoconus.
0
22-03-2012, ora 23:24
fz1974
Nu este medic/terapeut
fz1974
Mr. "drgoren" i have a simple question, why the price is so high (3500 for romanians) if is not not a comercial thing(which are the steps in this operation that cost so much)?
If I'm not wrong dr. Archibasev has no contract with the Hungarian health insurance, which is one of the motives that the romanian health insurance does not cover this operation.(that's a big problem for us).
I pay a lot of money for romanian health insurance from my salary and i'm not able to cover operation from this point of view.
0
22-03-2012, ora 23:36
fz1974
Nu este medic/terapeut
fz1974
Dle "cadgjobsro" am vazut ca nu sunteti pe aceeasi lungime de unda cu "drgoren" dar poate chiar ajuta aceasta operatie. Cati n-ar fi incercat deja la clinica Archibasev daca ar fi avut bani. Nu stiu daca stiti ce rau este sa ai un ochi cu care vezi foarte prost. Daca as avea niste dubluri dar sa vad clar privelistea din fata ochilor n-as ezita sa incerc operatia. Eu nu fac parte din nici un grup, vorbesc din experienta vederii proaste pe care o am.
Si cred ca tot ce face acel dr rus este comercial si a castigat o caruta de bani de pe saracii pacienti. Cu banii castigati deja si-ar fi cumparat bisturiul acela cu diamant de n ori.
Nu vreau sa intru in polemica cu nimeni dar trebuie sa vedem si "partea plina a paharului".
Adaugă un comentariu / răspuns
156 comentarii 1 23 ..... 5 6 Înainte ›

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Biblioteca medicală vă mai recomandăm: