Tratament LIPOMASTIE

09-08-2012
badibaboom
Nu este medic/terapeut
badibaboom
Buna ziua!
La varsta de 12 ani (acum am 16) mi s-au umflat sanii, sfarcurile. E mai greu de explicat, culturistii numesc acest fenomen 'sfarcuri pufoase', alte persoane 'piatra la san'. Un an mai tarziu am fost la medic acesta spunandu'mi ca e ceva perfect normal fiind intalnit in cazul multor adolescenti si ca mai tarziu va disparea. Am mai avut prieteni si cunosc persoane care au mai avut aceasta problema, dar s-au tras de la sine.

La frig sau atunci cand mi se face 'pielea de gaina' sfarcurile se intaresc si totul arata perfect normal.
Am mai citit pe diferite forumuri ca apare persoanelor grase care au slabit sau celor care au luat steroizi, eu neintrand in nici o categorie. Unii care au aceasi problema ca mine au incercat tratamente cu diferite medicamente: progesteron gel, tamoxifen, uleiul de in, vitamina b6 sau diclofenat. In unele cazuri au aparut rezultate, iar in altele nu.
Alte persoane spun ca nu exista nici o solutie decat chirurgie, fiind ultimul lucru la care vreau sa apelez.

Eu, 85% sunt convins ca este lipomastie ci nu ginecomastie dupa cum multi ar zice. Spun ca este lipomastie deoarece nu ma dor in nici un fel ba chiar pot sa le lovesc nederanjandu'ma de loc. Singurul lucru ar fi aspectul iar atunci cand pot tricouri mai stramte se vede urat.

O poza aici http://uploadimage.ro/images/42559147916215545486.jpg. Imaginea este mai veche avand aproximativ 2 ani. Acum am sfarcurile putin mai trase poate pentru faptul ca m-am mai dezvoltat dar tot este deranjant, nefiind mare diferenta fata de acum 2 ani.

Astept pareri sau sfaturi. Multumesc.
3 comentarii
0
10-08-2012, ora 18:26
adrian2011
Nu este medic/terapeut
adrian2011
badibaboom
ai niste sfarcuri nervoase rau, sa-ti traiasca :)
eu zic ca este ginecomastie, nu trebe sa te doara sfarcurile ca sa fie gineco, eu m-am operat sapt trecuta de ginecomastie bilaterala, cu rezultate excelente!!
sati explic traseul care trebuie sa il urmezi tu:
1. medic de familie care sa iti dea trimitere la medic endocrinolog
2.mergi la endocrinolog, faci analize de sange + ecografie mamara
3.daca analizele de sange sunt bune, trebuie sa mergi la un medic chirurg.
sper ca tiam fost de ajutor
0
10-08-2012, ora 23:00
badibaboom
Nu este medic/terapeut
badibaboom
@adrian2011 - dupa operatie ti'au ramas cicatricii?
0
14-08-2012, ora 19:41
adrian2011
Nu este medic/terapeut
adrian2011
pai e normal sa iti ramana cicatrici dupa operatie, ele se vor vindeca in cateva luni
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Sânii
  • Auto-examinarea sânilor
  • Metode de ridicare a sanilor fara operatie
  • Estetica sânilor
  • Mastopexia - Operatia pentru ridicarea sanilor (lifting-ul sanilor)
  • Mastectomia preventivă
  • Cancerul la sân – o amenințare care poate fi prevenită
  • Modificări ale pielii la nivelul sânilor - cauze posibile
  •