tratament micoplasma, ureaplasma in sarcina cu doxiciclina?

18-12-2010
ammarryy
Nu este medic/terapeut
ammarryy
doctorul mi-a prescris doxaciclina in ved tratarii micoplasmei (pana in 10 000) si ureaplasmei, dar pe prospect scrie clar ca nu se recomanda in sarcina. ce pot face? multumesc
3 comentarii
0
02-01-2011, ora 14:26
Ramiramida
Nu este medic/terapeut
Ramiramida
Exact cu aceasi problema m-am confruntat si eu, depistata in a 5-a saptamana de sarcina (desi analizele inainte de a ramane insarcinata - 2-3 luni inainte - au fost super ok)... Doctorita la care umblam mi-a spus ca incepem tratament dupa sapt 12 de sarcina, desi la analize mi-a iesit ca organismul nu reactioneaza la antibioticele mai usoare...
Am schimbat intre timp dr., care a fost total impotriva la orice tratament impotriva micopl si ureaplasmeni (mai ales ca vazuse biograma), mi-a spus ca putea pur si simplu sa apara din cauza sarcinii...
Un doctor super ok, rabdator si calm, desi eu la fiecare consult nu uitam sa-i amintesc problema respectiva (in ideea ca poate totusi e cazul sa fac vreun tratament), de fiecare data imi explica ca nu este cazul la niciun tratament. Citisem si eu si imi spusese si dr. ca sg lucru care putea fi provocat de aceasta problema era in ultimul trimestru ruperea membranelor, si daca va vedea un semn cat de mic in acesata directie, vom incepem tratamentul. Dar cum la toate ecografiile a fost totul ok, uite am dus toata sarcina cu aceste 2 probleme care mi-au stat pe cap si nu s-a intamplat nimic. Am nascut ok, copilul e ok.
Ti-am scris pt ca pe mine f mult m-au framantat aceste probleme in timpul sarcinii, m-am documentat extrem de mult si stiu cum e...
0
03-01-2011, ora 12:23
Ramiramida
Nu este medic/terapeut
Ramiramida
Am gasit antibiograma facuta la mom respectiv, iar la capitolul "sensibilitate la antibiotice" doxicilina era bifata ca "sensibil". Dr. meu nu mi-a recomandat niciun tratament si pe motivul ca toate antibioticele la care organismul meu era sensibil (ar fi reactionat ) erau mult prea Puternice.
(PS mesajul anterior il scrisesem in mare graba, scz greseli gramaticale gen "aceasi")
0
22-01-2011, ora 21:59
ammarryy
Nu este medic/terapeut
ammarryy
va multumesc pentru raspunsuri, am repetat analizele si mi-a iesit sensibil la eritromicina, la doua laboratoare diferite, am urmat tratamentul, sper ca a si functionat,
sanatate tuturor,
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
10-10-2016, ora 10:00
Publicitate ROmedic
Administrator forum
La-Pediatru.ro
La-Pediatru.ro - Centrul de informare pentru părinți
La-Pediatru.ro este un proiect ROmedic ce vine în sprijinul părinților cu informații complete și documentate științific despre toate aspectele îngrijirii copiilor. În plus vă oferă o listă actualizată de peste 4000 de pediatri cu date de contact, prezentări și recomandări de la părinți. Accesați site-ul