Tratament naturist înlocuitor pentru Euthyrox

27-09-2015
Laura Alice
Nu este medic/terapeut
Laura Alice
Buna ziua! După niste analize recomandate de medicul ginecolog mi s-au descoperit probleme la tiroida. Iau de 4 luni Euthyrox 50 de mg. Acum 1 luna am avut probleme cu o urticarie f puternica, pt care am fost spitalizata. Mi-am făcut testele de alergie, au ieşit fara probleme si teste de hematologie care de asemenea au ieşit bune. In schimb se pare ca nivelul histaminei a crescut din nou căci acele bubiţe iar mi-au apărut. Am auzit in jurul meu păreri ca ar putea fi o reacţie la Euthyrox. Am auzit persoane care au avut aceasta alergie. E posibil? Si ce pastile sunt pentru a -l înlocui ? Mulţumesc
1 comentarii
0
27-09-2015, ora 20:32
hipoadin
Nu este medic/terapeut
hipoadin
Tratament naturist care sa va inlocuiasca hormonii lipsa (care se regasesc in Euthyrox) nu exista. Daca in urma analizelor a reiesit ca aveti nevoie de substitutie de hormoni tiroidieni, aceia nu puteti sa-i luati din tratamente naturiste(plante, etc). Posibil sa faceti alergie la excipientii din pastilele de euthyrox(nu la substanta activa in sine), incercati alte produse similare(din pacate la noi nu prea se gasesc). O posibila cauza a urticariei ar fi un nivel mare al anticorpilor Atpo, tg...legate de o insuficienta a glandelor suprarenale(ar fi indicat sa vi le testati).
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.