Tratament osteoporoza

22-11-2012
lixita
Nu este medic/terapeut
lixita
Am 53 de ani. De la 30 de ani sufar de dureri de coloana.

La 45 de ani m-am operat de hernie de disc lombara L3-L4. Atunci coloana prezenta hernii hipointense. La acea varsta aveam osteopenie.

Si dupa operatie durerile de spate au persistat si in 2011 am facut un test de osteodensitometrie si rezultatul a fost T=-2.7 (osteoporoza). Tot in aceasta perioada am facut si RMN cu urmatorul rezultat: 'modificari de spondilartroza toraco-lombara, mici protuzii discale circumferentiale T12, L1 si L2-L3. Protuzie discala medio-laterala dreapta L3-L4. Modificari post operatorii cicatriciale usor deformate, la acest nivel. Protuzie discala circumferentiala L4-L5, mica protuzie discala mediana L5-S1. Moderata stenoza de canal rahidian L4-L5.'

Am urmat cu Fosavance 70 mg / 560 UI din septembrie 2011 pana acum in noiembrie 2012 dupa care am facut din nou testul de osteodensitometrie si mi-a iesit T=-2.1. (metionez ca testele au fost facute pe aparate diferite).

Va rog sa imi spuneti parerea dvs.: este bine sa continui tratamentul cu Fosavance sau ce imi recomandati?

Va multumesc!
1 comentarii
0
23-11-2012, ora 13:09
maria 123
Nu este medic/terapeut
maria 123
Nu -cu BONVIVA!...
ti se vor misca toti dintii...
sanatate.
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • S-a descoperit gena care încetinește scăderea densității osoase
  • Un nou posibil tratament pentru osteoporoză
  • Alimentele pe bază de soia ar putea proteja femeile la menopauză de osteoporoză
  • Expunerea constantă la lumină artificială ne poate afecta sănătatea
  • Terapia hormonală post-menopauză îmbunătățește sănătatea oaselor
  • Factori de risc pentru osteoporoză
  •