tratament osteoporoza care nu se mai importa.. sfaturi

08-06-2006
paunita
Nu este medic/terapeut
paunita
in urma unei fracturi de calcaneu, tatal meu a fost diagnosticat cu osteoporoza, tratamentul a fost de tonocalcin dar nu se mai importa.ce putem sa facem?
3 comentarii
0
25-09-2006, ora 00:00
eleni theutokopulis
Nu este medic/terapeut
eleni theutokopulis
Mama mea are osteoporoza si merge la medicul endocrinolog sa o trateze. Cred ca difera tratamentul la femei si la barbati, inorice caz medicul va va indruma, pentru ca trebuie tratat. Va doresc sanatate
0
26-04-2011, ora 14:44
danielagz
Nu este medic/terapeut
danielagz
Hristos a inviat! Am 43 de ani, in 2010am fost diagnosticata cu osteoponie si am urmat un tratament cu Bonviva 150mg, o pastila pe luna Ca D3 mg500 200, doua pastile pe zi. In 2011 Am fost dianosticata cu osteoporoza primara, acum mi sa recomandat Fosavance o pastila pe saptamana si si Ca lactic o pastila pe zi. Am un colon iritabil gastrita hiperacida, in jur de52 de kg nu fumez nu beau alcool.Ambele diagnostice au fost puse in urma controlului cu DXA Nu sunt la menopauza. Eu sunt din Tulcea. Mama mea are osteoporoza care s a instalat la menopauza Va rog daca puteti sa -mi recomandati si un alt tratament.Va multumesc frumos.
0
27-04-2011, ora 21:35
danielagz
Nu este medic/terapeut
danielagz
Multumesc frumos. O seara buna.
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • S-a descoperit gena care încetinește scăderea densității osoase
  • Un nou posibil tratament pentru osteoporoză
  • Alimentele pe bază de soia ar putea proteja femeile la menopauză de osteoporoză
  • Expunerea constantă la lumină artificială ne poate afecta sănătatea
  • Terapia hormonală post-menopauză îmbunătățește sănătatea oaselor
  • Factori de risc pentru osteoporoză
  •