tratament pentru candidoza si amigdalita

28-12-2010
alexandru_2010
Nu este medic/terapeut
alexandru_2010
Buna ziua,

tot eu va deranjez cu o intrebare simpla...medicul de la spitalul militar de la orl mi-a dat tratament pentru candidoza respectiva si amigdalita care o mai aveam in gat mia prescris sa iau gargara cu bicarbonat de sodiu si sa fac gargara mai mereu, sa ma dau cu glicerina cu nastatin si sa sa ma dau in gat cu hexoral dupa mese.intrebarea mea este in felul urmator eu am facut tratament circa 2 saptamani dar in gat sau pe limba simt ca inca ar mai fi ceva exact inainte sa fac acest tratament...credeti ca mi-a reaparut sau o am in continuare? avand in vedere faptul ca hexoral in loc sa iau 10 zile cat scria pe prospect am luat 2 saptamani.va rog frumos spuneti-mi daca aveti idee ce sa fac in continaure.sa mai fac gargara si sa dau cu glicerina? mie candidoza mi-a aparut in urma unui tratament cu antibioticul klacid care l-am luat pentru amigdalita purulenta. va multumesc mult de tot domnule doctor
7 comentarii
0
28-12-2010, ora 10:59
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
problema TA.. nu este ingat, m faringe sau limba
acele depuneri de pe limba arata ca ai o inflamatie la tractul digestiv, ( stimac, duaden.s.a)
poyi face mii de tratamente locale.. care n.o sa dea rezultat fara un regim alimentar strict ( fara acru, acidulate, fructe citrice)
si fara un tratament adecvat la Gastrologie
0
04-01-2011, ora 00:48
alexandru_2010
Nu este medic/terapeut
alexandru_2010
domnule doctor, revin cu o intrebare, am fost pe data de 1 ianuarie 2011 la ORL la panduri iar acum dupa o luna si jumatate de cand am inceput tratament cu klacid pt amigdalita si am dat in kandidoza acum mi-a aparut o faringita care nu stiu ce este exact din cate am inteles ar fi o raceala...problema este ca eu in stanga gatului sub maxilar am un ganglion nu prea mare dar este acolo de cand am avut amigdalita, problema este ca de 3-4 zile incoace ma doare in zona aceea de langa ganglion si sub barbie cum ar fi sub limba dar pe dinafara. spuneti-mi si mie ce sa fac ca tratament pt faringita fac cu spray hexoral dar nu stiu cat sa fac tratament asta e ideea si ce pot face pt aceasta durere...nu este o durere insuportabila dar este sacaitoare. astept un raspuns.va multumesc f mult!
0
04-01-2011, ora 06:53
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
daca o sa citesti mai atent ce am scris in mesajul de pe 28.12
O sa intelegi..ca problemele tale se trag de mai jos, de la stomac, intestine..
si tre sa mergi la Gastrologie pentru investigatii si tratament
pentru gat.. regim alimentar, gargara si tab de supt.
0
07-01-2011, ora 20:02
alexandru_2010
Nu este medic/terapeut
alexandru_2010
buna seara domnule doctor, eu am inteles perfect ceea ce a-ti spus dvs ca trebuie sa ma duc la un gastrolog, dar nu vreau sa va supar cu intrebarile, dar momentan nu dispun de bani deoarece eu nu am servici si ma intretine bunica, ideea este ca de 2 seri si 2 zile ma doare beregata si am senzatia aia de nod in gat, am renuntat la tigari, adik de la 12-13 pe zi azi am fumat doar una singura dar se pare ca nu este de la fumat acea durere chiar nici daca nu am fumat tot ma durut beregata adik marul lui adam. ideea este ca vreau sa stiu daca este sigur de la stomac chestia cu nodul in gat pt ca eu vam zis ca sunt atat de prost incat cred ca as avea cancer in gat chiar daca la orl mia zis ca nun am, toata lumea ma sperie. va rog frumos nu va suparati pe mine vreau un raspuns ca sa nu ma sperii aiurea si cand voi face rost de bani o sa ma duc si la gastrologie, asta sper cat mai repede posibil, chestia cu trasu aerului in piept adanc o am de f mult timp si mam saturat, vreau sa imi dispara chestiile astea si toate tampeniile din cap. vad ca dupa moartea mamei au aparut toate prostiile de simptome. oricum va multumesc f mult si din suflet va multumesc. astept un raspuns. vad ca de la durerea asta cam imi vine sa vars si cam cred si eu ca este de la stomac dar vreau sa fiu sigur. va multumesc inca odata si o seara frumoasa!
0
08-01-2011, ora 10:58
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
1. Sigur NU ai Cancer
2 Ai o problema legata de sistemul Nervos.. care tine organizmul in stres..
stresul duce la contractii musculare ( nod in gat, , spazme..s.a)
nu e nevoie de multi bani ca sa tii regim sa faci inhalatii si gargara
mai cumpara Tinctura de Valeriana si ei cate 30 pic in jum pahar de apa de 3 ori pe zi
o sa.ti relaxese muschii din gat si n.o sa mai simti nodul.. si poate te ajuta sa dormi mai bine si sa, ti schimbi gandirea.
Si un ultim sfat Util.
NU mai sta pe spatele lui Bunica.
pune capul ijn miscare.. si gandestete unde sa muncxesti ce sa muncesti.. macar cu ora, cu ziua.. si in acel moment o sa realizezi ca nu ai tim[p sa te gandesti la tine si la prostii. O sa gandesti constructiv.. cum sa muncesti si sa te realizezi !!!!!!!!!!!!
0
08-01-2011, ora 19:23
alexandru_2010
Nu este medic/terapeut
alexandru_2010
domnule doctor eu unu va multumesc din tot sufletul ca m-ai ascultat pentru ca e un lucru mare sa gasesti pe cineva care sa te asculte si sa iti dea sfaturi si sa te inteleaga, stiu ca nu e bn sa stau nici pe spatele bunicii dar credetima ca imi caut de munca in fiecare zi, ce e nasol ca nu ma pot angaja unde am gasit pt ca am probleme cu coloana si nu nu am voie sa fac efort...in fine o sa imi gasesc ceva pana la urma, acum vreau sa fac tot ce se paote ca sa scap de starile astea de la faringita si candidoza asta nenorocita, ca mam saturat sa tot imi fac gargari, badijonari si sa ma dau cu hexoral in gat.am inceput sa sug si bomboane mentoilate ca vad ca de 3 zile mai si tusesc sec si poate oi mai fi si racit, ideea e ca dupa ce scap de toate astea o sa ma duc la munca dar tre sa fiu sanatos.pe mine e adevarat ma sperie cam orice pt ca nu am avut asa ceva pana acuma si nu am facut tratamente cu antibiotice pana la varst asta si acuma sicner sa imi apara 3 ganglioni la gat si unii pe la ceafa si sa am si tuse si durere de beregata cam ma baga in sperieti. nu stiu ce sa mai zic va multumesc ca imi deschideti ochii si sper sa scap de starile de tot ***** care le am.
0
08-01-2011, ora 22:33
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
scriemi pe mail
tot despre tine. inaltime, kg, varsta, tensiune arteriale, ce probleme ai la coloana si la ce nivel( conteaza enorm starea coloanei pentru activitate organizmului...fiindca multe semnale nervoase de la creer spre organele interne vin prin coloana) scriemi cum au inceput bolile..de cand.. care prima si cum sau adaugat celelalte
o sa vad cu ce pot sa te ajut
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Diferența dintre angina (amigdalita) virală și cea bacteriană - când trebuie să iei antibiotic
  • Candidoza pe limbă - cum o recunoști și tratezi
  •