tratament pentru perforatie a timpanului

27-11-2009
daniel6
Nu este medic/terapeut
daniel6
salut

am o perforatie de aproape un an de zile si in vara mi-am inceput tratamentul la medic. in decembrie fac 6 luni de tratament. doctorul ma chema saptamana de saptamana si imi punea un praf alb in ureche. ieri am fost ultima oara la control si pentru prima data in tot acest timp mi-a scos praful si mi-a turnat alcool boricat (pentru a scoate praful trebuia sa dizolve praful). dupa ce m-a curatat bine si am indurat dureri de gradul 9 pe o scara de la 1 la 10, doctorul mi-a spus ca ne revedem peste doua saptamani si sa am grija sa nu intre nimic in ureche. totul ok pana aici insa intrebarea acum vine. dupa ce am iesit din cabinet si mi-am revenit dupa durerile groaznice prin care am trecut, la vre-o 15 min, in timp ce conduceam, am simtit ca imi curge ceva pe gat. am dat cu mana si am vazut ca era un lichid transparent si unsuros. avea un miros de alcool dar alcoolul nu este asa dens. in 15 minute cred ca se evaporau 3 picaturi de alcool. am ajuns acasa si tot mai imi curgea din ureche. chiar si acum, la 12 ore de cand am fost la doctor simt ca mai iese acelasi tip de lichid. ce inseamna asta ? am o noua perforatie, perforatie veche s-a marit sau perforatia veche a fost curatata astfel incat sa se poata vindeca ? care ar fi posibilitatile ? e bine sa stau pana la urmatoarea programare (10 decembrie) ?
trebuie sa mai spun ca dupa ce m-a curatat auzeam mult mai bine si percepeam o multitudine de frecvente pe care nu le-am mai auzit de multa vreme cu urechea. acum aud la fel ca inainte, mai slab decat cu stanga si o simt infundata
ce parere aveti ?

multumesc
17 comentarii
0
27-11-2009, ora 09:10
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
cred ca cantitatea de praf.. cre a administrat.o acolo.. a format un dop..care a astupat acea perforatie...
acum dupa ce a scos acea piatra formata acolo... sa deschis din nou perforatia si a curs acel lichid seros care se cumulase in spatele timpanului.
daca curge si acum.
trebue sa mergi la ORL.. neaaparat sa aspire tot ce este acolo.
in general trebue sa stii.
ca o perforatie mica se inchide singura( acel praf de antibiotic doar proteja mucoasa sa nu se infecteze.
daca perforatia nu sa inchis in 3 saptamani..
nu se mai incide singura si trebue sa faci o timpanoplastie.. in clinica ORL.
ca sa stii ce ai in ureche.. cauta un cab. ORL.. dotat cu Otoscop, sau microscop digital.. si medicul o sa.ti arate pe monitor.. cum se prezinta timpanul..
0
28-11-2009, ora 17:42
daniel6
Nu este medic/terapeut
daniel6
buna seara

chiar si acum mai curge lichid din ureche. de dimineata am gasit perna in anumite locuri galbuie. uneori am impresia ca acea curgere se opreste

perforatia mea a fost initial cam 1/6 sau 1/7 din timpan si nu stiu cum este catalogata. dupa cum am spus, perforatia o am de 1 an de zile dar abia vara aceasta (16, 17 iunie) am mers la doctor. se pare ca nici pana acum nu s-a inchis

eu tot nu inteleg de ce doctorul ma cheama de atata vreme si insista la acest tip de tratament daca dvs spuneti ca e vorba de 3 saptamani. am mai citit si prin alte locuri pe internet si la fel spuneau si ei - o perforatie mica se inchide repede.

acum scurgerea pare sa se fi oprit dar nu stiu cat va tine asa

as vrea sa primesc mai multe informatii despre aceasta timpanoplastie. netul este plin de informatie care mai de care mai prost prezentata si documentata. unul scrie prost si toti copiaza asa ca am nevoie de o informatie corecta din partea unui medic. as vrea sa stiu cam cat costa o timpanoplastie, cat de eficienta este (am citit ca se poate crea o noua perforatie foarte repede) atat din punct de vedere al rezistentei cat si al redarii sunetelor. ce clinica si ce medic ar trebui sa consult pentru a afla exact ce se intampla cu urechea mea si totodata o clinica la care sa fac operatia de timpanoplastie ? eu stau in nordul dambovitei la 107 km de bucuresti

cam in fiecare paragraf din cele de mai sus caut un raspuns chiar daca nu a fost adresat sub forma unei intrebari clare si concise
0
29-11-2009, ora 14:02
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
este evident ca urechea NU este bine... si nu trebue sa mai astepti.
mergi la Bucuresti la o clinica ORL.
faciun consult si o programare pentru interventie
o sa iti dea si un tratament, deasemenea o sa.ti ecplice ce metode folosesc ei pentru asa gen de interventie!
0
29-11-2009, ora 14:33
daniel6
Nu este medic/terapeut
daniel6
si de ce credeti ca doctorul meu m-a chemat tot acest timp si nu m-a trimis in alta parte pentru altfel de tratament ? este cel mai bun doctor din judet (cred si asa spune multa lume, din cate imi amintesc am avut o otita foarte grava si nu mai era timp de altfel de tratament si s-a ocupat de mine)
mai exista vre-o sansa de a se inchide acum ? dupa cum ati spus dumneavoastra nu ar trebui sa se mai inchida dar revin la intrebarea precedenta. de ce insista doctorul ?
0
05-12-2009, ora 12:51
bravissima74
Nu este medic/terapeut
bravissima74
In 1997 am avut operatie a timpanului (urechea stanga) la Spitalul Panduri, Bucuresti...dr Catalin Florescu.Nu am avut nici un fel de probleme pana acum trei saptamani cand fostul meu prieten mi-a dat o plama si in urma unui control orl la Spitalul Brtolomeu din Londra(unde locuiesc) mi s-a spus ca am perforat timpanul, tot la urechea stanga dar foarte putin in partea de sus.nu mi s-a dat nici un fel de tratament, doar un control in luna ianuarie.aud bine, nu am probleme mari, scurgeri sau etc, ca in cazul altor pacienti, doar o singura data am avut durere insa cu un calmant co-codamol mi-a trecut..insa simt ca si cum ceva in ureche se inchide sau ma strange, dar nu e dureros.am facut un control orl din nou la acest spital Panduri, in Bucuresti acum doua saptamani, insa la alt doctor, iar dansul mi-a propus de urgenta operatie...daca nu imi voi pierde auzul...putin m-a cam speriat...insa nu am facut aceasta operatie, nu am avut timp suficient la dispozitie de a sta in tara.Am acesta intrebare...daca nu am dureri si nici un fel de probleme, pot ramane totusi fara auz?trebuie neaparat operatie?Si daca voi face acesta operatie la cat timp dupa pot zbura cu avionul? Va multumesc frumos, Alina.
0
05-12-2009, ora 14:30
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
Alina !
nu pot sa raspund la intrebarile tale!
Ai o ureche deja modificata chirurgical.. nu stiu cum s eprezinta acum.. asa ca nu pot sa.ti spun cat de urgenta este interventia chirurgicala !
daca o ureche Nu curge.., nu supureaza. ! Nu vad nici un motiv.. de ce ti.ar afecta auzul.
poti face o audiograma la Londra.. si s.o repeti la 3 -6 luni.. ca sa vezi daca progreseaza sau nu pierderea de auz!
0
05-12-2009, ora 21:26
bravissima74
Nu este medic/terapeut
bravissima74
Da, multumesc frumos domnule doctor! Am facut deja aceasta audiograma si nu s-au prezentat probleme...o noua programare va fi in luna ianuarie...si cand voi merge acasa voi face un alt control...insa nu as dori sa fac aceasta operatie daca nu necesita.Ce as dori sa aflu de la dumneavoastra: cum as putea sa ma protejez atunci cand ma spal pe cap?...este un chin avand in vedere ca am si parul f lung...nu stiu daca procedez corect punand buretei de coton dati prin vaselina...sunt deja trei saptamani si nu am avut probleme...asa mi s-a recomandat de la doctorul orl din londra.Ce parere aveti?
0
06-12-2009, ora 04:09
daniel6
Nu este medic/terapeut
daniel6
acelasi raspuns mi l-a dat si mie doctorul - sa pun vata in ureche inainte de a face dush. chiar anul acest la mare am intrat in apa si nu puteam sa evit chiar toate valurile si uneori mai intra apa in ureche si totusi acel cotton proteja destul de bine doar ca trebuia schimbat imediat. astfel nu am avut nici o problema de genul infectiilor datorate apei. de 6 luni de zile tot pun cotton in ureche chiar si atunci cand ies afara si am invatat un lucru. pentru a proteja urechea de impuritati nu e nevoie de foarte multa vata ci doar un pic bagata pe canal. cand faci dush trebuie sa folosesti ceva mai multa DAR NU FOARTE MULTA. daca pui prea mult cotton e foarte probabil ca acesta sa se imbibe cu foarte multa apa si sa se scurga pe canalul auditiv pana la timpan. daca pui atat cat trebuie picaturile care vor ajunge pe canal vor fi retinute. doctorii nu recomanda sa bagi prea adanc vata in ureche insa in anumite situatii am fost nevoit sa recurg la aceasta metoda
0
06-12-2009, ora 06:43
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
da. este corect. trebue astupata urechea cu ceva uleios.. ca sa nu patrund apa.. si dupa baie de uscat bine conductul auditiv cu uscatorul de par.
0
06-12-2009, ora 09:32
daniel6
Nu este medic/terapeut
daniel6
dar este ceva gresit in a te sterge cu betisoare orl in ureche imbibate cu alcool boricat dupa baie ?
0
06-12-2009, ora 09:39
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
fiindca betisoarele sunt destul de groase.. si este riscul ca mai mult de jumatatea din ceara care vrei sa o scoti.. sa fie impinsa mai deperte.. si in timp sa se formeze un dop mare care sa preseze pe timpan.
riscul 2 este ca pielea conductului auditiv este foarte fina.., care acopera osul mastoidian, fara a mai exista tesut grasos in conduct. !!!
betisoarele sunt dure si poti provoca traumatizmul pielii... implicit pana la OS...fapt. care duce la otite externe pt. toatea viata!
0
06-12-2009, ora 14:33
daniel6
Nu este medic/terapeut
daniel6
aici am multe nedumeriri
1.dupa ce fac baie, in caz ca imi intra apa in ureche si nu ma refer la cea afectata, cu ce / cum ma sterg in ureche ? pot lasa apa acolo ?
2.pentru ce au fost facute betisoarele orl ?
0
06-12-2009, ora 20:44
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
betisoarele sunt facute... ca sa faca cineva bani !
apa din ureche o usuci cu uscatorul de par.
Pielea in conduct..creste, migreaza, spre exterior( ca si unghia).. si scoate dopul de ceara afara !
0
19-09-2011, ora 13:20
vcarmendaniela
Nu este medic/terapeut
vcarmendaniela
Buna ziua,
ce picaturi se pot pune in ureche cu timpan perforat?de 3 saptamani curge, dureri nu am !
0
19-09-2011, ora 14:07
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
numai un medic care o sa vada urechea, o sa aspire secretiile si o sa vada de unde si ce curge.. o sa.ti spuna un tratament complex..sau o sa.ti spuna ca e riscul de meningita si acea ureche trebie operata.
mergi la ORL.. in clinica ORL.. unde au aspirator si microscop
0
24-01-2013, ora 21:53
larisairis
Nu este medic/terapeut
larisairis
Stimate Dl doctor Flueraru Valeriu, v-as ruga din suflet daca vreti si puteti sa-mi da-ti pe scurt un raspuns in legatura (durerii)mele.P.s. va spun care este ptr a intelege..acum vreo 10ani am fost la mare si un val s-a izbit in urechea mea dreapta de am cazut parada apei..am iesim aproape inconstienta...de-alungul acestui timp pana in zilele noastre eu am :mancarimi insuportabile in ureche, ameteli, simt k nici vederea nu este prea ok..siiii scot un lichid incolor din ea..aproape uneori ma sperii.Am fost la orl dar dna dctr mi-a spus k am timpanul spart..mi-a dat un trat de 1sapt, l-am luat iar rezultatul a fost zero barat..Aceasta mancarime ma imbolnaveste pe zi ce trece !!!Va multum frum!
0
25-01-2013, ora 10:00
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
ooooooo.. a fost o gresala enorma.. ca atunci dupa acel traumatizm nu ati fost la ORL
perforatia de timpan este de atunci...
era nevoie de o conduita speciala..sa nu ajunga apa in ureche deloc.. niciodata
ACUM
este o otita cronica supurata.. posibil cu complicatii a urechii externe ( otita micotica)
tratamentul coret se face in clinica ORL..cu internare
dupa aspiratia secretiilor sub microscop si examinarea urechii sedecide daca e o ureche vindecabila prin tratament sau necesita tratament chirurgical
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Biblioteca medicală vă mai recomandăm:
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Implant din mătase pentru tratarea timpanului perforat
  • Urechi înfundate
  •