Tratament pentru pinteni calcaneeni+tendinita

03-04-2011
gustico
Nu este medic/terapeut
gustico
Buna ziua,
Am fost diagnosticat cu pinteni calcaneeni pe ambele calcaie. Am urmat un tratament injectabil in calcai cu Diprofos (sper ca am scris bine) - 3 sedinte x 1 fiola de picior. Mi s-a ameliorat durerea, dar dupa un timp am inceput sa am dureri si mai mari. Am mers din nou la spital, unde alt medic mi-a recomandat sa ma operez la ambele picioare.
Am aflat (de pe net) despre tratamentul cu unde de soc. Am urmat la Bucuresti 4 sedinte de sonoterapie.
Acum dupa trei luni de la acele sedinte am dureri si mai mari la ambele calcaie.
Ce sfat imi dati?
Cu respect
5 comentarii
0
03-04-2011, ora 17:59
Dr. Marius Uscatu
Ortopedie si traumatologie, Bucuresti
Dr. Marius Uscatu
Buna ziua!
In chirurgia moderna a piciorului nu exista diagnosticul de pinteni. Putem vorbi, in schimb, despre talalgii (dureri calcaneene), care pot avea 30-40 de cauze profund diferite. Intre aceste cauze nu se afla niciodata acesti faimosi "pinteni", care trebuie complet ignorati, chiar daca determina o spectaculoasa imagine radiologica. Tratamentele propuse de medicii de scoala veche - anti-inflamatoare, laser - sunt perfect inutile, dar benigne, in timp ce injectiile cu Diprophos (infiltratiile) sau iradierea locala cu raze Roentgen pot genera complicatii grave, chiar catastrofale. Trebuie sa mai stiti ca nu exista o interventie chirurgicala pentru aceasta patologie.
Pentru a putea beneficia de un tratament eficient, aveti nevoie mai intai de un diagnostic corect, dar trebuie sa evitati medicii care va diagnosticheaza cu "pinteni", "ciocuri" sau "osteofite" calcaneene. Aceste diagnostice sunt puerile, iar tratamentele deja le-ati incercat pe pielea D-voastra.
Evitati cu strictete orice infiltratie cortizonica (de tip Diprophos) vi s-ar propune la nivel calcanean, consecinta imediata fiind ruptura tendonului calcanean (arhaic, "achilean").
Cu stima;
Marius Uscatu
Chirurg Glezna si Picior
0
04-04-2011, ora 19:39
gustico
Nu este medic/terapeut
gustico
Am mai adaugat la subiectul anterior o intrebare, sunteti amabil sa-mi raspundeti va rog?
0
04-04-2011, ora 20:09
Dr. Marius Uscatu
Ortopedie si traumatologie, Bucuresti
Dr. Marius Uscatu
Atitudinea terapeutica depinde de diagnostic, iar D-voastra nu aveti inca un diagnostic. Cum v-as putea sfatui in totala necunostinta de cauza???
Va stau la dispozitie.
Cu stima;
Marius Uscatu
Chirurg Glezna si Picior
1
11-04-2011, ora 15:22
DanaBuc
Nu este medic/terapeut
DanaBuc
Pentru mine doctorul acesta nu este credibil. Legat de aceasta afectiune, dansul reprezinta un centru privat care ofera un tratament asemanator, cu unde de soc. Dupa cum vedeti va invita la dansul pentru consultatie. Mai bine apelati la ultimul doctor care v-a tratat pentru a primi un raspuns. Sanatate!
0
11-04-2011, ora 15:27
Dr. Marius Uscatu
Ortopedie si traumatologie, Bucuresti
Dr. Marius Uscatu
Buna ziua!
D-voastra apreciati credibilitatea mea fara macar sa ma cunoasteti...
Eu nu reprezint nici un centru medical!!!
Daca, intamplator, la un centru unde activez se aplica terapia mentionata, nu inseamna ca sunt de acord cu aceasta terapie, iar sutele mele de postari pe aceasta tema de pe toate forumurile va demonstreaza ca eu sunt total impotriva acestei proceduri, ca fiind ilogica si, deci, inutila.
Multumesc pentru intelegere si va astept sa ne cunoastem personal pentru a-mi aprecia cel mai bine credibilitatea.
Este usor sa acuzi un om fara sa-l cunosti!!!
Cu stima,
Marius Uscatu
Chirurg Glezna si Picior
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.