Tratament pentru ten dupa varicela | Forumul Medical ROmedic

Tratament pentru ten dupa varicela

20-03-2009
dmncarmen
Nu este medic/terapeut
dmncarmen
Buna ziua
Am 37 de ani si am facut varicela, am luat-o de la fetita mea. La ea a trecut usor, insa eu am fata si corpul pline de bube mari cu lichid carema dor si ma ustura. Pe fata s-au facut imense si parca sunt herpesuri.Ma dor si ma ustura.Ce pot sa fac? Nu asi vrea sa imi ramana semne ! Ce creme sau solutii, tratamente dermatologice etc exista? Ce pot face sa se vindece mai repede? Cat dureaza pana trec semnele de pe fata?
Astept raspuns, multumesc!
5 comentarii
0
20-03-2009, ora 18:16
Dr. Dorin Mihalache
Dermatovenerologie
Dr. Dorin Mihalache
Pentru a nu ramane semne trebuie sa nu rupeti pustulele formate.
Ca tratament este suficient alcoolul mentolat 1% in badijonari locale.
0
22-01-2010, ora 20:47
57369
Nu este medic/terapeut
57369
Buna seara , sunt din Iasi, am citit raspunsurile si comentariile dumneavoastra si sunt multe sfaturi de ajutor pentru aceea care se confrunta cu probleme de sanatate.As dori daca se poate sa stiu ce tratamente, geluri, pastile sau sfaturi pot afla despre niste varice gen " panza " de paingen cum li se mai spun, sau varice abia iesite dar care se vad dupa un timp de stat in picioare, cam 3-4 ore. Mananc sanatos ( peste , legume , fructe, beau aproape 2 litri de apa zilic, merg mult pe jos in fiecare zi de la servici - acasa si invers ). In familie nu am pe nimeni cu varice, nu inteleg de ce am asa ceva si le am de aprocsimativ 7 luni. V a rog daca se poate sa ma sfatuiti. V a multumesc !
0
23-01-2010, ora 20:43
Dr. Dorin Mihalache
Dermatovenerologie
Dr. Dorin Mihalache
Pentru tratamentul acestor varice puteti apela fie la chirurgie (domnul dr. Popa la Sf. Spiridon), fie la tratament laser (Proctoline-langa Casa Lavric ).
0
20-02-2010, ora 16:59
alina.bubulina
Nu este medic/terapeut
alina.bubulina
Buna ziua va rog mult de tot sa ma lamuriti si pe mine cu ceva. Acum aporx 3zile am aflat k am varicela acum stau in casa plina de bubite pe mi, dar cel mi mult ma inspaimanta faptul ca am f multe bubite pe fata, este normal asa? si imi rman atatea semne pe cat am bube pe fata ?:(
am uitat sa specific am 17 ani si m-a luat pe nepregatite boala sunt cu moralul la pamant noaptea nu ma pot odihni bine deloc bine... a rog sa imi raspundeti. va multumesc
0
28-02-2010, ora 18:48
Dr. Dorin Mihalache
Dermatovenerologie
Dr. Dorin Mihalache
Este normal sa aveti vezicule pe tot corpul !
Semnele raman doar daca rupeti acele vezicule, iar acestea se infecteaza.
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Biblioteca medicală vă mai recomandăm:
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Varicela sau vărsatul de vânt, o boală încă activă
  •