Tratament pentru tuse copil 4 luni

23-02-2012
ioanaancuta
Nu este medic/terapeut
ioanaancuta
Buna ziua, am un baiat de 4 luni si trei saptamani, alimentat exclusiv la san, fara ceai si avem urmatoarea problema: in urma cu trei saptamani a inceput sa tuseasca sec, nas infundat, secretii albicioase, scaun cu mucus cateodata, fara febra sau varsaturi. Tratamentul primit a constat in panadol 3.5 ml*3ori/zi si eurespal 4ml*3 ori/zi timp de 4 zile. La jumatatea tratam starea s-a imbunatatit, tusea s-a diminuat considerabil, iar nasul il aspiram de 3 ori de zi cu aspirator nazal si apa de mare. La jumatatea saptamanii trecute dupa terminarea tratamcam 2 sapt. a inceput din nou sa aiba nasul infundat mai tare, plus o tuse de 6-7 ori pe zi care iti da senzatia ca e ceva acolo in gat, unu sau doua scaune cu mucus. Acum avem o tuse productiva, multe secretii nazale apoase dar uneori ci albicioase, iar in doua scaune din zile diferite am observat ca in mucus avea si usoare firisoare de sange. Asta am observat dupa ce a tusit dimineata si pe la amiaza a avut acel scaun. Am fost la control si ni s-a dat tratam cu sumetrolim 2.5ml*2 ori/zi, ibalgin2, 5ml*3ori/zi timp de trei zile, bromhexin 7pic*3ori/zi si vibrocil 1pic in fiecare nara*3ori/zi plus aspirat. Diagnosticul de pe reteta este 'infectii acute ale cailor respiratorii superioare, cu localizari multiple si neprecizate'. Ce parere aveti despre tratam prescris data fiind varsta copilului 4 luni si trei saptamani? Un alt medic mi-a recomandat doar aerosoli cu ser fiziologic de trei ori pe zi si in nici un caz sa nu administrez sumetrolim. Ar mai fi de adaugat ca in mom in care baietelul a inceput sa tuseasca (acum o saptam) s-a racit si sotul, iar el momentan face cefort injectabil*2 ori pe zi (se pare ca a facut o pneumonie- diagnosticul exact nu il stiu deoarece maine trebuie sa mearga la analize).
Va multumesc mult pentru raspunsuri. Credeti ca e suficient doar aerosolul?
O zi buna.
1 comentarii
0
31-08-2019, ora 20:58
Dr. Ciubotariu Bogdan-Iliuță
Pneumologie, Iași
Dr. Ciubotariu Bogdan-Iliuță
Bună seara! Încercați doar aerosoli, și puteți administra și Septilin comprimate împreună cu siropul Koflet. O seară liniștită!
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.