tratament pentru un molar: coronita?

06-02-2009
needhelp
Nu este medic/terapeut
needhelp
mestecand pe un molar plombat si tratat de mai multe ori, am simtit o durere.
cand m-am spalat pe dinti a cazut plomba, apoi m-am uitat in oglinda si am vazut o crapatura.
peretii sunt acolo dar unul se misca si ma cam doare. cum se poate salva acest molar? punandu-i
o coronita?
sa fi crapat oare pana la radacina? daca da si daca nu ce mai este de facut,
in afara de radiografie?
6 comentarii
0
07-02-2009, ora 09:02
Dr. Gheorghiu Mihaela
Medicina naturista, complementara, alternativa, ploiesti, brasov, bacau-colaborare cab.medicale
Dr. Gheorghiu Mihaela
mergand la stomatolog.
0
07-02-2009, ora 12:17
Dr. Cosmin Marin
Stomatologie, Bucuresti, sector 6
Dr. Cosmin Marin
O radiografie si o consultatie.sa luam partea pozitiva.se rezolva cu un pivot si apoi coronita.
0
08-02-2009, ora 11:36
needhelp
Nu este medic/terapeut
needhelp
multumesc mult pt. raspunsurile dvs.,
eu mi-as dori sa nu extraga peretele care se misca, ci sa caute doctorul o metoda sa il fixeze, apoi sa curete molarul si sa ii puna coronita.credeti ca se poate, ce vreau eu ?
pivotul ce este?
0
08-02-2009, ora 20:30
c.gina35
Nu este medic/terapeut
c.gina35
mi-am facut lucrare dentara in urma cu 3 luni.Este partea de sus o coronita din 12 bucati din portelan.O gramada de bani...si acum s-a decimentat doar de la ultima masea de legatura din partea dreapta.Lucrarea a fost taiata pe jumatate si urmeaza o alta lucrare.Deci nu v-a mai fi o coroana dentara.Ma intreb ce s-a intamplat?De ce sa se decimenteze asa repede?
0
09-02-2009, ora 23:34
Dr. Cosmin Marin
Stomatologie, Bucuresti, sector 6
Dr. Cosmin Marin
peretele dentar se extrage.pivotul este ceva efectuat in laborator si care se cimenteaza in radacinile dintelui.
0
10-02-2009, ora 16:07
needhelp
Nu este medic/terapeut
needhelp
la radiografie s-a vazut putina infectie la radacina, fapt pt care doctorul mi-a prescris un antibiotic.
mai departe nu stiu ce sa fac.ce bine ar fi daca s-ar putea reconstitui acest molar in situatia in care este...
si salvarea lui cu o coronita este o solutie, tinand cont ca exact langa acest molar am avut o extractie mult timp in urma si s-ar putea acoperi golul respectiv cu o extensie la coronita.
acum ce este extensia aceasta, oare?o coronita mai mare sau doua coronite?
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
15-04-2016, ora 10:25
Publicitate ROmedic
Administrator forum
Medici stomatologi, dentisti, cabinete stomatologice
Recomandă un stomatolog sau caută unul bun!
Medici-Stomatologi.ro este un proiect ROmedic care vă prezintă peste 7500 de cabinete și clinici de stomatologie din România. Avantajul acestui site este că pune mare preț pe recomandările pacienților. Găsiți prezentări detaliate ale serviciilor stomatologice, citiți recomandări, vă puteți programa online. Accesați site-ul