tratament polimiozita.. se simte foarte blocat, face 1-5 pasi si acestia instabili

06-02-2009
gabriela_2907
Nu este medic/terapeut
gabriela_2907
sotul meu a fost diagnosticat cu polimiozita si i sa dat tratament cu medrol 35mg. 2pastile 15 zile apoi 1 pastila 15 zile apoi 0 jumatate 15 zile apoi treisferturi 15 zile. intrebarea mea este de ce de cand a luat medrolul se simte foarte blocat si nu mai are putere deloc eu ridicandu-l din pat si nici in picioare nu mai poate merge mai mult de 1-5 pasi si aceea instabili??mentionez ca inainte sa ia medrol nu se putea ridica din pat tot eu il ajutam dar avea putere iar cand era in picioare mergea mai mult.
5 comentarii
0
08-02-2009, ora 13:13
Dr. Balcan Anisoara
Medicina de familie, Erbiceni, Iasi
Dr. Balcan Anisoara
Gabriela, polimiozita este o boala grava.Tratamentul este bun, mai poate incetini evolutia acestrei boli care progresiv, se va agrava.Trebuie sa te sfatuiasca numai medicul care-l trateaza in privinta medicatiei.Numai bine!
0
09-02-2009, ora 10:48
gabriela_2907
Nu este medic/terapeut
gabriela_2907
va multumesc pentru raspuns dar sunt foarte speriata pentru ca cred ca nu am nimerit doctorul care sa sti eceva mai mult despre boala aceasta. mentionez ca in anul 2004 a fost internat la spitalul fundeni cu aceleasi simtome unde a fost tratat mai intai de cancre facandui-se citostatice si biopsi, apoi cancer nu a iesit l-au investigat de leucemie dar nici asta nu a fost , apoi de poliradiculonevrita i s-a facut biopsie musculara care a aratat ca are o miozita si zone de atrofie musculara (dar el din prima zi la internare a luat medrol prednison solu=medrol si astea il blocase la pat )intr-un final a facut plasmafereza 3 sedinte, imunoglobuline30 g, solu-medrol 500mg pe zi si ma repet doze mari de cortizon ca intr=un final medicul care il trata a plecat in concediu ca nu mai stia ce sa ii faca pentru ca era topit tot. l-am externat si am mers la sp Municipal unde domnul prof dr Andronescu i-a scazut treptat dozele f mari pe care le lua de cortizon si a dat diagnosticul de MIOPATIE CORTIZONICA. LA EXAMENUL EMG a iesit ca nu are poliradiculonevrita ci o polimiozita inactiva cu miopatie cortizonica. la scoaterea cortizonului treptat si facand gimnastica medicala sotul meu si-a revenit complect. iar acum cand sa inbolnavit din nou doctorul care l-a internat i-a facut niste analize de singe unde CK a iesit 4336 valoarea de referinta 38.00-17400 UI/L, LDH, VSH, pledeaza spre un proces inflamator la nivelul musculaturi pacientul fiind diagnosticat in 2004 cu EMG facut de dr LUPESCU TUDOR. EU MA INTREB oare asta sa fie diagnosticul actual ? nu trebuia sa se faca din nou EMG? DE UNDE SI-A DAT SEAMA CA TOT ACEST DIAGNOSTIC ESTE?DACA NU I S-A FACUT SI ALTE ANALIZE?? IMI CER MII DE SCUZE CA V-AM INEBUNIT DAR CREDETIMA NU STIU CE SA FAC NU SUNT LAMURITA AS VREA SA GASESC UN MEDIC CARE SA MA INDRUNE . VA MULTUMESC.
0
15-02-2009, ora 17:28
gabriela_2907
Nu este medic/terapeut
gabriela_2907
as dori daca se poate sa-mi raspunda cineva la mesajul cu polimiozita
0
23-02-2009, ora 11:05
gabriela_2907
Nu este medic/terapeut
gabriela_2907
in tratamentul pentru polimiozitra se da si medicamentul IMURAN
0
04-03-2009, ora 18:38
pacurarcris
Nu este medic/terapeut
pacurarcris
Si eu am polimiozita, fac tratament cu Prednison si Imuran.Nu am fost niciodata atat de rau incat sa nu pot merge.De la Prednison la doze mari si mie mi-a scazut mai rau forta musculara, dar cum am scazut doza mi-am mai revenit.Mie mi-a mers mai bine de cand iau imuran.Daca mai vreti sa vorbim sa imi scrieti -
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.