tratament polipi nazali

198 comentarii 1 2 ..... 567 Înainte ›
0
11-07-2013, ora 08:08
simona_giusca
Nu este medic/terapeut
simona_giusca
Buna ziua!
Am un baietel de 6 ani operat acum 3 ani de polipi, iar dupa acest eveniment au inceput otitele care de la an la an au fost mai dese si mai grave. Ni s-a recomandat un CT ca sa aflam daca are sinuzita cronica sau polipii exista (fie ca nu au fost bine scosi fie ca s-au refacut). Va trimit rezultatul CT:
Sinusuri maxilare, sfenoidale, frontale si celulele etmoidale sunt normal conformate si pneumatizate cu
exceptia unor mici acumulari fluide ce ocupa partial celulele etmoidale posterioare bilaterale'
Peretii ososi ai sinusurilor paranazale au grosime normala, fara discontinuitati patologice'
Usoara ingrosare a mucoasei cornetelor nazale inferioare bilaterale.
Sept osos nazal nedeviat.
Ceiulele mastoidiene drepte nepneumatizate'
Minima pneumatizare a celulelor mastoidiene stangi'.
Acumulari parafluide ce ocupa partial urechea medie bilateral; componenetele osoase ale urechii medii
normal conformate. lngrosaiea membranei timpanice stangi.
Cavum liber.
Nu inteleg are iar polipi? Copilul vorbeste nazal si a vorbit asa si dupa operatia de polipi de la 3 ani. Mentionez ca si vara are un rest de tuse.
Ce parere aveti despre montarea unor tubusoare de aerisire in timpane - care am inteles ca se elimina dupa 3-6 luni - sfat primit de la Spit. Grigore Alexandrescu Bucuresti + o curatare a polipilor cu ridicare de bolta palatina. Ne ajuta sau putem avea si alta solutie mai blanda?
Multumesc mult de tot de ajutor!
0
23-10-2013, ora 07:27
lylyk
Nu este medic/terapeut
lylyk
Buna dimineata.
Revin la dvs. dle doctor.
Avem din nou probleme cu fetita, care acum are 4 ani si jumatate.
Saptamana trecuta am observat ca nu mai aude bine. Am mers la orl si acolo, serpriza, A avut dop de ceara in urechi pe care le au scos, otita medie subacuta la urechea dreapta, si audiograma. Rezultatul 30-40 db. In timpul consultatiei dr mi a spus ca operatia de polipi este reusita, adica nu au recidivat, insa problemele de la urechi pot fi din cauza faptul ca acesti polipi au crescut spre urechi acum. Suntem pe tratament cu augmentin es, biorinil, aerius, nurofen si otipax. Sapt viitoare mergwem la control. Dvs ce parere aveti?
Multumesc anticipat.
0
24-10-2013, ora 10:20
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
sa faceti corect tratamentul.., sa mergeti la control..este posibil sa fie un simplu catar tubar de la o viroza si sa se remedieze..
0
07-02-2014, ora 21:27
Catalina16
Nu este medic/terapeut
Catalina16
Buna ziua,
Am 20 de ani si am o problema cu polipii. Am nasul mereu infundat, si respir doar pe gura. Ce trebuie sa fac?
0
09-02-2014, ora 11:31
simona_giusca
Nu este medic/terapeut
simona_giusca
Revin sa spun si celor interesati:
Dupa nenumarate otite, cu polipii scosi, baietelului meu i s-au montat tubusoare de aerisire in timpan si SURPRIZA: nu am mai facut nici macar o otita de la montare pana in prezent. Rezolvarea problemei a fost incredibila pt mine care nu mai credeam in nimic si le-am cam incercat pe toate. Tomograful ne-a apus ca avea lichid in urechea medie iar doamna doctor ZAMFIR ADINA de la Spit. Grigore Alexandrescu Bucuresti a fost cea care ne-a spus de montarea acestor tubusoare (a durat 10 min) cu anestezie.
Copilul meu de 7 ani acum a mai racit de 2 ori in aceasta iarna: secretii nazale care au trecut cu spalaturi, picaturi si aerosoli, dar nu a mai facut otite. SANATATE TUTUROR si nu va dati batuti, luptati pt ca copii vostri sa fie sanatosi. Mentionez ca am facut si imunizare la o salina artificiala - s-au vazut rezultatele si la fetita mea (5 ani) si la mine - noi doua nu am racit deloc in aceasta iarna.
0
12-02-2014, ora 14:49
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
catalina
faci un consult ORL is o sa afli ce ai de facut
0
08-06-2014, ora 14:17
Casian George
Nu este medic/terapeut
Casian George
Buna ziua, va rog sa imi dati un sfat, am 24 de ani si de vreo 7 luni, dupa o raceala zdravana, am nasul putin infundat ziua, iar noaptea respir pe o singura nara, cealalta fiind complet inutilizabila. Este un foarte mare indisconfort, am folosit ( fara prescriptie medicala TIS RINOXIN) pentru a putea respira, ma ajuta dar nu mai mult de 4 ore, am fost la medic si mi-a dat RHINOCORT AQUA si AERIUS 5mg, pot spune ca degeaba le-am folosit. Puteti sa ma ajutati? Va multumesc.
0
08-06-2014, ora 23:07
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
tratamentul cu COlargol, preparat in farmacie, da cel mai bun rezultat in aceste forme de rinita
0
15-11-2014, ora 18:46
ramona dolo
Nu este medic/terapeut
ramona dolo
Buna seara, fetita mea are aproape 7 ani, dupa o raceala obisnuita, respira numai pe gura de vreo 3 sapt.De 5 zile este pe tratament cu nasonex dar nu
vad nici o ameliorare.Ce imi recomandati?

Multumesc
cu stima Ramona.
0
15-11-2014, ora 19:12
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
tot ce scrie mai sus.
tratamentul trebuie sa fie complex, agresiv..fiindca se risca sa ramana polipii mariti si o sa ajungeti la operatie pentru scoaterea polipilor
0
15-11-2014, ora 19:51
ramona dolo
Nu este medic/terapeut
ramona dolo
Multumesc de raspunsul rapid.sper ca am inteles bine nasonex ii mai dau?sau ii pun doar colargol?mentionez ca nu are alte simptome nu ii curge nasul nimic decat respiratia pe gura..multumesc inca odata.cat timp sa fac tratam cu colargol?nasonexul e bun sau nu?
0
16-11-2014, ora 17:24
ramona dolo
Nu este medic/terapeut
ramona dolo
imi rasp si mie va rog mult la
mesajul de mai sus?
0
17-11-2014, ora 17:44
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
acum se face tratament cu colargol.. 10 zile
Nazonexul este mai eficient in rinite alergice cu secretii apoase din nas
0
07-01-2015, ora 22:52
mmony18
Nu este medic/terapeut
mmony18
Buna...am o intrebare daca ma puteti ajuta...respir foarye greu..daca respir de doua ori pe nas atunci a treia tre sa respir pe gura..nu sforai deloc...simt ca am tot timpul nasul infundat..am 30 ani..si tot asa ma stiu d mic..cei din jur imi spun ca am polipi..ce sa fac?
0
09-01-2015, ora 20:18
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
INternare in clinica ORL
si lasi medicii ORL sa.si faca meseria
este unica solutie !!!
nu incerca tratamente inutil
NU mai sta asa..fiindca lipsa respiratiei nazale duce la multe probleme locale si cerebrale...
0
23-01-2015, ora 14:05
AncaNicoletaB
Nu este medic/terapeut
AncaNicoletaB
Buna ziua. Am o fetita de 4 ani care a fost diagnosticata cu polipi. Nu a facut otita niciodata doar respira pe gura in timpul somnului. Probleme apar cand raceste, are secretii care se scurg din nas pe gat si toata noaptea tuseste si inghite acele secretii. Puteti va rog sa-mi spuneti cum pot scapa de acele secretii (nu le pot aspira sunt undeva in spatele nasului) sau solutia este operatia?
0
25-01-2015, ora 20:59
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
este vorba de ADENOIDITA
inflamatie a polipilor si tratamentul corect este cu aerosoli, inhalatii, spalaturi nazale, aromoterapie si tratamentul ci Colargol
sunt multe postari pe forum despre aceste tratamente
0
02-03-2015, ora 05:23
lia.
Nu este medic/terapeut
lia.
Buna ! Am o fetita de 11 ani si este diagnosticata cu polipi chiar dupa ce s-a nascut si a avut prima raceala. cat am fost afara din tara cu ea nu miau permis sa o operez, fiind prea mica... acum ii administrez nazonex si bioparox tratamentul fiind dat de medicul ORL. ... tratamentul il face de un an si nu vad nici o ameliorare din contra, am impresia ca acum nu mai respira pe nas deloc, , in momentul de fata este racita de 2 zile si de doua zile nu dorm de frica pentru ca o aud si in somn cum isi tine respiratia, apoi se trezeste si tuseste sa -si revina. mereu o ating cnad vad ca nu mai respira si ii zic sa respire pe gurita de frica sa nu pateasca ceva. a avut otita acum 5 luni, nustiu ce sa fac ! va rog din suflet spuneti mi ce trebuie sa fac..daca e de operat sau nu... va multumesc !
0
03-03-2015, ora 19:20
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
este o neglijenta grosolana
copilul se chinuie sa respire
sufera foarte mult oxigenarea cerebrala
sufera foarte mult maxilarul si o sa fie probleme cu cresterea corecta a dintilor
in mod normal, polipii se micsoreaza pana la 5-7 aniacum NU se mia micosreaza copilul trebui inernat urgent in clinica ORL
0
04-03-2015, ora 19:30
Geanina M
Nu este medic/terapeut
Geanina M
Buna ziua!
Iata un caz: mama, 74 de ani, operata de polipoza nazala in 2001, care s-a finalizat cu un stop cardio-respirator. Polipii au revenit, iar mama, din cauza evenimentului nefericit de atunci, refuza o noua interventie.Perioada in care respiratia este obstructionata este tot mai mare, iar uneori si de cele mai multe ori noaptea, formatiunea " coboara" pana la jumatatea narii drepte. Foloseste Nasonex, dar care, pare ca nu mai da roade.
Alte diagnostice: astm bronsic, pentru care administreaza Flixotide de 125;
- hipertensiune si cardiopatie ischemica( cu tratament aferent: Trombex, Isoptin, Corlentor);
Ma gandesc la o abordare naturista, homeopata...
Ce ma sfatuiti? Aerosolii cu Dexametazona credeti ca ajuta?Si daca nu, ce altceva?
va multumesc!
0
04-03-2015, ora 21:22
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
da.. ar fi o solutie aerosolii cu dexa.
tratamentul de scurta durata cu prednison.. micosreaza mult poliii
IN rest am scris pe forum ca cauza cresterii polipilor poate fi reactia alergica s intoleranta alimentara la anumite produse ( produse alergene alimentare.. pe google) care trebuie excluse complet
deasemenea se exclud Toate Lactatele si carnea din comert.. care sunt pline de Hormoni de crestere !!!
0
04-03-2015, ora 22:36
Geanina M
Nu este medic/terapeut
Geanina M
Va multumesc pentru raspuns!

Spuneti-mi va rog ce cantitati folosesc pentru aerosolii cu dexa si ce durata.

Zile bune!
0
05-03-2015, ora 20:28
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
cate 1 ml.. pentru sedinta+ sr fiziologic 5 ml
se poate de 2 ori pe zi... 5 zile
cu pauza 10 zile si se poate relua 5 zile
0
19-04-2015, ora 23:58
nicolaebirt
Nu este medic/terapeut
nicolaebirt
Ne-am chinuit şi noi vreo 6 luni cu polipii pana ajunsesem sa dormim pe rand sa îl supraveghea pe cel mic pana intr-o zi când am fost la medlife la spitalul de copii şi o doctoriţa de acolo ne-a prescris homeovox ( un medicament homeopat). I-am dat la copil conform prospectului şi după o săptămână respira normal
0
23-04-2015, ora 23:02
cristinastan07
Nu este medic/terapeut
cristinastan07
Buna seara!!Am un copil de 5 ani si in fiecare an a facut bronsite si am fost internati, recent ia fost pus diacnostic de astm bronsic si polipi cu recomandare de operatie.Intradevar ca respire pe gura aproape tot timpul nu as vrea sa-l operez decamdata gandinduma la anestezia generala.Domnul doctor va rog sa-mi dati un sfat si un tratament pt.polipi. Va multumesc!!!
0
25-04-2015, ora 21:16
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
ati citit ce am mai scris pe forum :
1.despre alergii si din ce cauza fac copii alergii ???
2 ati citit despre tratamentul cu aerosoii, inhalatii, aromotearpie, salinoterapie
tratament cu Colargol
0
26-04-2015, ora 16:01
cristinastan07
Nu este medic/terapeut
cristinastan07
Multumesc pt.raspuns si timpul acordat!Deci momentan nu ar trbui intervenit chirurgical, am facut IgE si a iesit 20 ;ar trebui facute si alte analize pt.alergi; care?Va multumesc!
0
26-04-2015, ora 21:48
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
am pus 2 intrebari simple lal care NU am primit raspuns
ati citit pe forum parerea mea despre alergii, despre faptul ca cauza alergiilor este alimentatia incorecta????
ati facut tratamentele recomandate, ati facut tratament cu Colargol???
0
27-04-2015, ora 22:23
cristinastan07
Nu este medic/terapeut
cristinastan07
Da am citit.Colargol am comandat la farm.si imediat cel primesc incep tratamentul.Multumesc!!!
0
28-04-2015, ora 23:35
AlinaAuras
Nu este medic/terapeut
AlinaAuras
Buna ziua. Am nevoie si eu de un sfat. Am 22 de ani si de cativa ani am o problema din ce in ce mai deranjanta in zona nasului. acum 4-5 ani medicul de familie mi-a recomandat sa fac o operatie pentru eliminarea polipilor dar mi-a fost putin cam teama.. si nu am facut nimic. problema este ca eu intotdeauna am nasul infundat. mereu am o scurgere din nas ceva gen apa.nu pot respira pe nas... de cativa ani buni am uitat ce inseamna asta.. respir doar pe gura.mereu vorbesc "pe nas " " fonfaut ". cum simt un aer mai rece sau un miros mai tare stranut incontinuu. si de cateva luni atunci cand stranut mai tare imi pocneste in ureche ceva si simt ceva cald in ureche. Ma puteti ajuta cu un sfat... ce ar putea fi ? Este vorba de polipi ? Este necesara o operatie ? cer acest sfapt ca de curand m-am hotarat ca nu se mai poate si trebuie sa fac ceva urgent. Multumesc
Adaugă un comentariu / răspuns
198 comentarii 1 2 ..... 567 Înainte ›

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
23-06-2022, ora 19:00
Publicitate ROmedic
Administrator forum
CHirurgi și Clinici de chirurgie
Medici-Chirurgi.ro - caută un chirurg sau recomandă unul
Un website dedicat pacienților ce necesită o intervenție chirurgicală. Găsiți aici liste cu chirurgi și clinici de chirurgie, prezentări de servicii și recomandări ale pacienților, dar și informații detaliate despre fiecare operație.
Accesați site-ul
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Sleepbud - dispozitivul pentru reducerea sforăitului
  • Remedii pentru sforăit - soluții acasă și tratamente posibile
  • Persoanele care sforăie au un risc crescut de apnee în somn și sunt mai puțin active
  • Apneea obstructivă în somn, un important factor de risc pentru cancer, indică un studiu
  • Sforăitul ar putea fi un indicator mai puternic de AVC decât obezitatea
  •