Tratament post extractie molar de minte

02-10-2017
dana_1155
Nu este medic/terapeut
dana_1155
Buna ziua. Mi-a fost extras un molar de minte, de sus. Au trecut 4 ore de la extractie si inca mai sangerez, e normal? Sa indepartez pansamentul si sa las liber? L-am schimbat de 3 ori pana acum pentru ca era imbibat de sange. Mi-a fost prescris antibiotic timp de 3 zile. Intrebarea mea e: ma va durea oricum chiar daca urmez tratamentul cu antibiotic? Se va umfla? Imi este foarte frica... ce imi recomandati dupa extractie? Dentistul m-a atentionat sa nu consum 2-3 zile lactate, sa nu periez dintii 24 de ore si sa iau antibioticul din 8 in 8 ore. Nu sunt lamurita cu sangerarea care inca persista... un sfat, un ajutor cat mai rapid va rog? Multumesc amabil.
3 comentarii
0
02-10-2017, ora 16:33
Dr. Dragomir (Parnia) Alina
Stomatologie, Bucuresti
Dr. Dragomir (Parnia) Alina
Buna ziua! Urme de sange in saliva pot fi cateva zile. Luati niste comprese sterile de la farmacie, impaturiti-le si muscati pe ele strans.Mentineti compresa 2 ore. In mod normal, sangerarea se va opri. Nu clatiti gura 24 de ore, de asta nu este indicat nici periajul 24 de ore. Nu mancati pe partea aceea, nu traumatizati zona. Daca sangerarea persista, adresati-va medicului dumneavoastra.
0
02-10-2017, ora 16:43
Dr. Geanina Miu
Stomatologie, Bucuresti
Dr. Geanina Miu
Buna ziua,
La ce a spus colega mea mai spus as dori sa adaug urmatoarele:
- pentru durere sa luati un calmant, ketonal, ibuprofen, sau ce luati dvs de obicei;
- ca sa nu se umfle, puneti comprese cu apa rece pe obraz, un prosop umezit in apa la temperatura camerei. Il tineti 20 de min si apoi faceti pauza 40 de min.
- la noapte evitati sa dormiti pe partea cu extractia, de la caldura pernei s-ar putea sa va umflati.
Multa sanatate.
0
03-10-2017, ora 13:34
dana_1155
Nu este medic/terapeut
dana_1155
Va multumesc amandurora, stimabile doamne doctor! Voi urma indicatiile dvs! Multa sanatate!
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
15-04-2016, ora 10:25
Publicitate ROmedic
Administrator forum
Medici stomatologi, dentisti, cabinete stomatologice
Recomandă un stomatolog sau caută unul bun!
Medici-Stomatologi.ro este un proiect ROmedic care vă prezintă peste 7500 de cabinete și clinici de stomatologie din România. Avantajul acestui site este că pune mare preț pe recomandările pacienților. Găsiți prezentări detaliate ale serviciilor stomatologice, citiți recomandări, vă puteți programa online. Accesați site-ul
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Sângerare după extracția dentară (hemoragia post-extracție)
  •