Tratament post-operator amigdale si vegetatie - Dr. FValeriu

20-05-2013
user2
Nu este medic/terapeut
user2
Domnule Doctor,
Dupa 16 saptamani de Moldamin l-am operat pe fiul meu in varsta de 6 ani de amigdale si vegetatie. A avut anul trecut in primavara si in decembrie streptococul betahemolitic de tip A. Motivul operatiei a fost ASLO marit (440). Inainte de cele 3 luni de Moldamin, ASLO a fost 780. El nu a facut prea des angina dar a facut multe bronsite si, din pacate i s-a administrat antibiotic destul de insistent de catre pediatrul pe care l-a avut initial. La 6 luni si 1 an a facut 2 bronsiolite care au necesitat spitalizare.
La cateva ore dupa operatie a mancat si a baut foarte bine dar de a doua zi nu a vrut sa manance si sa bea decat extrem de putin datorita durerilor in gat. I-am mai dat Nurofen sau Panadol dar stiu ca nu se administreaza mai mult de 5-6 zile. Azi am fost la control (a zecea zi) si inca nu i s-au desprins membranele. Mi s-a spus ca trebuie sa continue Moldamin o luna si sa repetam ASLO. Dupa operatie nu i-am administrat nici un antibiotic (ar fi trebuit sa-i facem Moldamin?). Va rog sa-mi spuneti daca putem evita Moldaminul - poate putem sa ii administram un antibiotic oral si apoi sa lasam organismul sa isi regleze ASLO. Ce alte masuri ar trebui sa luam? Mentionez faptul ca operatia a fost traumatizanta pt el si ca la Moldamin sau analize trebuie sa apelam la 3-4 persoane deoarece refuza sa stea linistit. Va multumesc.
0 comentarii
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.