Tratament Psoriazis

28-12-2016
Onisia
Nu este medic/terapeut
Onisia
Bună seara soțul meu în vârstă de 44 de ani se confrunta de vreo 10 ani cu un Psoriazis la scalpului(mai exact tot capul) la ambele coate și puțin pe picioare.Singurul medicament care a dat rezultate foarte bune a fost Elocom solutie efectiv au dispărut toate petele bineînțeles că reapareau și dădea din nou dar nu l-am mai găsit nicăieri de vreo 3 ani l-am înlocuit cu Dermovat la început a dat rezultate dar acum nu se mai observa nici o îmbunătățire cu Dermovat.Am dori sa vă întrebăm dacă putem găsi undeva in Romania Elocom solutie nu crema sau chiar în străinătate sau dacă ne puteți recomanda altceva soțul meu nu are și pe corp doar pe cap nu a ajuns intr-o stadiu f grav dar îl dor genunchii uneori.Va mulțumim mult și va dorim multa sănătate.
2 comentarii
0
30-12-2016, ora 08:40
Mary 19
Nu este medic/terapeut
Mary 19
Buna ziua, da se gaseste Elocom crema in Romania, insa nu stiu cat e de indicat pentru uz indelungat in conditiile in care contine corticoizi
0
06-01-2017, ora 08:50
Dr. Artenie Claudia
Dermatovenerologie, Iasi
Dr. Artenie Claudia
Buna ziua,
Psoriazisul este o afectiune multisistemica, care necesita analize de laborator, eventual consult reumatologic. Tratamentul poate fi si expunere la UVB si chiar per os. Mergeti la un consult pentru stabilirea unei alte scheme terapeutice.
O zi buna,
Dr Claudia Artenie
Medic primar dermatolog
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Proteinele microflorei bacteriene de la nivelul pielii pot oferi protecție împotriva unor boli
  • Pierderea în greutate ar putea ameliora simptomele psoriazisului
  • FDA a aprobat un nou medicament împotriva psoriazisului
  • Psoriazisul ar putea fi prevenit cu extractul de vanilie artificial
  • Tratamentul psoriazisului cu inhibitori PDE4
  • Activitatea fizică redusă este asociată cu un risc crescut de psoriazis
  •