tratament pt candidoza laringo-traheala..pt dl Flueraru

17-03-2011
provision
Nu este medic/terapeut
provision
Ma confrunt de cateva luni cu aceasta candidoza si cu tot tratamentul[flucovim 150mg 5 zile, biotics, nistatin, macerat mglicerinic muguri de plop, granule candida CH9]din 10 ianuarie anul acesta nu reusesc sa scap de aceasta boala!Mai fac si gargara cu bicarbonat de sodiu [2 lingurite la 250ml apa]ori de cate ori mananc cate ceva!Cand zic ca ma simt bine cand iara ma ia cu arsuri si usturimi in gat si pe trahee!Nu stiu poate gresesc eu undeva !Sau asa dificil se scapa de aceasta ciuperca!As dori o parere din partea dv d-le doctor !Va multumesc!Am uitat sa va spun ca regim alimentar, fara lactate, dulciuri acrituri, bauturi acidulate am incercat sa-l tin strict si totusi fff greu cedeaza !Simptomele sau mai ameliorat dar nu sa dispara sa ma simt si eu bine !Flucovim, am citit ca se ia 14-30 zile pt candidoza laringe!Mie mi s-a prescris 5pastile de 150mg, 1/zi!Probabil este prea mic dozajul si de aceea nu scap?mentionez ca am facut si endoscopie digestiva si nu am probleme de reflux sau ceva pe esofag si nici ceva la plamani dupa o radiografie si spirometrie!
2 comentarii
0
17-03-2011, ora 18:52
maria 123
Nu este medic/terapeut
maria 123
Buna ziua,
aceasta candidoza apare dupa un tratament cu antibiotice...dar...FARA sa luati in paralel si Nistatin.

Zici ca ai acum Nistatin?, , pai, e cam prea tarziu-vb.olteanului-.".asta trebuia luat-preventiv.

Da, tratamentul cu Flucovim e f.bun...acum, fa in continuare TOT ce ai in tratament..
..se putea preveni, INSA...

Sanatate si s-auzim de bine!

O seara buna!
0
17-03-2011, ora 21:14
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
provision
imi scrii pe mail
varsta, inaltime, kg, tensiune arteriala, , probleme rinichi, cum mergi cu scaunul.
faci cateva poze cu faringele si le atasezi.
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.