Tratament pt disparitia acufenelor

25-01-2011
rsch
Nu este medic/terapeut
rsch
Am un zumzait continu in urechi, mai tare in urechea stanga. Am fost la ORL si totul este in regula. Am facut Audiograma si este OK. Am o usoara spondiloza cervicala..
Ce tratament pot sa iau pentru a dispare aceste acufene?
35 comentarii 12 Înainte ›
0
25-01-2011, ora 11:10
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
1. tratament corect si de durata a problemelor de la coloana
2 investivatii a problemelor cardio-vasculare
3 investigatii a ficatului si colesterolului
in functie de probleme se face tratamentul simptomatic
nu exista tratament unic pentru acufene
0
25-01-2011, ora 15:01
rsch
Nu este medic/terapeut
rsch
Am facut fizioterapie pentru problemele de la cervicala.
Tensiunea mea este o tensiune care creste datorita stresului. Iau Prestarium pentru aceasta. Acufenele nu apar datorita acestei tensiuni. Tensiunea este normala.
Analizele de sange pentru ficat sunt foarte bune.
Colesterolul este 266.

Acufenele apar din cand in cand.nu imi dau seama de la ce?
Ce pot sa fac? Ce pot sa iau ca tratament ca sa previn aparitia acufenelor?
0
25-01-2011, ora 15:04
rsch
Nu este medic/terapeut
rsch
Paralel cu aceste acufene am si o presiune in urechi.starea este foarte apasatoare, parca as avea urechile infundate, parca sunt zapacita de cap. Nu am o stare prea buna generala. Binenteles ca aceasta stare ma sperie.
0
25-01-2011, ora 20:01
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
scrieti pe mail
varsta, inaltime, Kg.
cauza hipertensiunii
probleme la rinichi?
0
25-01-2011, ora 20:22
Gisela
Nu este medic/terapeut
Gisela
Buna seara, d-le Flueraru!De Craciun 2010 am fost foarte racita, m-i s-a infundat urechea stanga aveam vajaituri si rezonau in ureche toate zgomotele:masini care trec pe sosea, chiar si vantul.Dureri ingrozitoare, tr.sa apas sub maxilar ca sa nu ma doara.Sunt in Germania, nemaiavand Humex decat 6 buc., am luat Clar 500 4 buc.si Otalgan(din G.)-contine Phenazon 50, 0mg/1g.Degeaba.Pe 5 Ian 2011 am primit din Ro.Augumentin 675 si Otis.Am luat 2 (!)cutii si tot degeaba.M-am gandit ca poate am declansat o otita cu clar, am luat, dupa ce am primit si Clar-o cutie.La inceput senzatia de vertij si durerea a disparut, dar deja (!)de 4 zile(ultima pastila am lut-o aseara)durerea vertijul si ametelile sunt la fel ca la inceput.Am luat Zink+Histidin, care ajuta impotriva infectiei si de ieri iau Mg300mg+Ca600mg, +D3-5ug.Sunt innebunita, ureche infundata incep sa o simt si pe dreapta.Capul ma doare regiunea fruntii in sus pe scalp, cand am luat Aug.ma durea sus, chiar pe crestet.As veni in tara, pentru ca aici medicamentele se dau doar pe reteta, iar ca sa merg la doctor, de la cuca-macaii unde sunt, si familia nu ma lasa.As veni, daca mi-ati spune si la Pascani, cu toate ca nu am fost niciodata -sunt din Caras-Severin.Nu stiu la ce dr.bun m-as putea duce.Pe 7 ian.vine o prietena, e asistenta, as putea-o ruga sa-mi aduca ceva, daca imi puteti spune ca trece medicamentos.Ma doare spatele-de la cati batrani am ridicat-de 5 ani.Multumesc din suflet, d-le doctor, sper un rasp.
0
25-01-2011, ora 20:44
Gisela
Nu este medic/terapeut
Gisela
Am uitat sa scriu ca Clar 500 l-am luat ca pt helicobacter py.+Ampicilina 1000.Cand am luat Aug.am avut o durere de o zi la rinichiul stang, am luat No-spa, si a trecut.Am nisip.Stomacul e varza, toata noaptea am gura amara-ce mai!Harcea Parcea!Dar, adevarul este ca as lua orice, doar sa-mi treaca.Multumesc si iertati-ma de deranj.Nu vreau sa ma vaiet ca o baba, se vaieta a mea si pentru mine:-), dar nu mai pot!O seara usoara va doresc!
0
26-01-2011, ora 07:26
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
ati facut o mare gresala ca nu ati consultat un medic ORL.. la inceput
la cati bani ati dat aiurea pe mediactie.. va ajungea sa platiti o consultatie ( daca nu sunteti asigurata)
1. Infundarea uni urechi poate fi si de la un simplu dop de ceara, daca a fost impins cu degetul sau cu betisorul si a ajuns la timpan.. normal ca si doare tare.
2 durerile asa de puternice care radiaza in ureche.. pot fi si de la dinti dar si de la Faringe
cum ati zis ca aveti probleme gastrice.. e normal sa fie si un reflux gastroesofagian.. care irita mucoasa faringelui si doare pana sub ureche.
aici trebuie reguim strict...fara acru, acidulat, citrice.s.a mancaruri condimentate
3Vartejul si ametelile.. pot fi dela probleme de circulatie cerebrala.. si aici trebuie de vazut Tensiune arteriala, .s.a
ajuta betaserc si sermion
asa ca fara un consult ca sa va lamuriti ce aveti.. NU puteti sti ce tratati
antibioticele NU sunt tocmai indicate la problemele Dvs cu stomacul..si nici nu ajuta in majoritatea cazurilor decat can este o infectie clar stabilita
0
26-01-2011, ora 09:25
Gisela
Nu este medic/terapeut
Gisela
Buna dimineata, domnule Flueraru!Aveti dreptate, intru-totul, de aceea am sa incerc sa gasesc un cabinet Orl, prin apropiere, desi fiind singura cu "oma"iar ea -la pat, slabe sanse sa pot lipsi.
Aseara, dupa cum am citit pe forum ca mai reduce durerea, mi-am incazit urechea cu o perinuta electrica, peste noapte am avut dureri "la sale"de nu m-am putut intoarce de pe-o parte pe alta.Dar asta nu e prima oara, de reg, iau Ibuprofen600 si trece.
Am sa o astept pe prietena mea, imi aduce si niste B-uri, iau si med.care le-ati scris mai sus, iar daca intr-o sapt nu trece, vin in tara.Sper sa nu fie prea tarziu.Imi permiteti sa va mai scriu?
Muuulta sanatate va doresc!
0
26-01-2011, ora 10:00
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
da. mputeti sa scrieti, puteti si sa veniti..
decizia va apartine
0
28-01-2011, ora 11:35
Gisela
Nu este medic/terapeut
Gisela
Buna dimineata, domnule Fluerar!Asa cum mi-ati spus, am fost azi la un cabinet Orl.Familia m-a dus cu masina, au dat datele lor(vine factura acasa).Un domn doctor care a facut multi ani voluntariat in Africa m-a consultat, si, aratandu- meduicamentele ce le-am luat(cutiile)a zis-la fel ca dvs.:medicamentele sunt foarte bune, dar false ptr ceea ce am.De la betisoarele de urechi, urechea fiind uscata, eu racita, am inflamat urechile si am si rani.Plus o sinuzita, pentru ca i-am zis ca nu am expectorat nimic, simt ca e plin in spatele nasului, dar nu pot elimina nici cu apa salina.Am primit o crema-Kortikoid 0, 1%, pentru urechi la 3 zile sa-mi introduc cu un betisor, si Flutica Teva 50 micrograme fluticason-17 propionat- un spray nazal ptr sinuzita mea.4 saptamani, dupa aceea, la control.Eu vreau doar sa va multumesc pentru ca existati, ca ajutati oamenii si in acest mod, on-line.Sunt foarte bucuroasa ca v-am descoperit!Multumesc inca o data!
0
11-02-2011, ora 15:27
Gisela
Nu este medic/terapeut
Gisela
Buna ziua, domnule Fluerar!Ieri am ajuns in tara.Am fost iar la farmacie, unde am facut o scurta anamneza(d-na farmacista e o buna cunostinta).mi.a dat Ciprolen 500 mg, 1 buc la 12 ore.E a 3-a pastila pe care o iau, fac si injectiile(toata gama B si Calciu).
Nu stiu ce nu e in regula:am dureri de cap ingrozitoare, urechea stanga e tot infundata, o durere ascutita in adanc interior.o durere in varful capului putin stanga(asta am avut si cand am luat in G. antibiotice).Nu mai stiu ce sa mai fac.Am incalzit si cu Foenul urechea-nimic.
Unde sa ma duc, recomandati-mi va rog un doctor bun, ca nu mai pot!
Multumesc.O zi usoara!
0
12-02-2011, ora 22:21
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
sunt foarte surprins ca ati venit inTARA de la asa departare.. si cel mai destept lucru a fost sa consultati o farmacista
de ce nu ati mers la un medic ORL ?????????????????????
0
16-02-2011, ora 12:18
Gisela
Nu este medic/terapeut
Gisela
Domnule Fluerar, buna ziua!Am fost la medic.Avem un singur medic pe toata zona, care vine 2 xcate 2 ore pe saptamana aici in oras.Nu am reusit sa descifrez diagnosticul, nu am nici scanner, sa va trimit foto.Mi-a prescris Flonidan-1 pe zi, Paracetamol sinus 2 pe zi si Biorinil 3 ori sa pufai in nas(suspensie).Mi-a zis ca am lichid acumulat in spatele urechii si pe canalul de la nas-ureche.Sa mai merg joi.
Mi-am scos maseaua de minte stanga, pentru ca era un pic cariata, m-am gandit ca si de la ea poate s-a imbolnavit urechea.
Ce dumnezeu sa mai fac?Sper sa-mi treaca.
O zi buna va doresc!
0
16-02-2011, ora 12:29
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
pentru lichidul din spatele urechii
1. desfundat bine, bine nasul, inhalati si spalaturi nazale cu ceai de musetel si ulei volatil de eucalipt
2 urechea incalzita bine bine in interior.. cu uscatorul de par ( aer cald 5 minute..sau cat rezistati)
3 dupa care puneti degetul in ureche..si incercati repede si des.. sa apasati spre timpan
se face un masaj indirect a timpanuli.. care ajuta la impingerea acelui lichid spre rinofaringe
0
24-01-2012, ora 15:01
titinus
Nu este medic/terapeut
titinus
am acufene de 5 ani, am facut tratamente dar fara rezultat, as dori sa fac un bebe si doresc sa stiu daca acufenele se pot transmite copilului?
0
24-01-2012, ora 17:26
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
acufenele NU sunt o boala.. si nu au cum sa se transmita
acufenele sunt un simptom a unor boli care duc la dereglari de circulatie cerebrala si in urechea interna
Initial tre sa faceti investigatii pt. a depista problemele care le aveti.. fiindca Sarcina este un stres hormonal pentru organism si toate bolile cronice se acutizeaza... fiind insarcinata NU o sa puteti lua multe tratamente.
0
15-02-2012, ora 16:01
Vasily
Nu este medic/terapeut
Vasily
Buna ziua ! D-ul Doctor, fiti amabil doua probleme :
Sex masculin : 58 ani : 1, 65 m : 73 kg, Tens. buna : colesterol bun
1, Rinoetmoidita cr. infecto-alergica {stranut si in urma ex. SAF-rezult. usoara dev. de sept, discreta opacificare a sinus.frontale)
Tratament ; Timp de 3 luni
Aerius 1-0-0
Nasonex 2 puf / nara -- dimineata
Sinupret 2 -2 -2
2. Acufene US
Tratament ; Timp de 3 luni
Bilobil 120 1 - 0 - 1
Milgama N 1 -1 -1 {10 zile /luna }
Intrebare : Sinupret am cumparat o cutie cu 50 buc.{asa mi sa dat de la farmacie } deci ptr. 8 zile !!!!????
Milgama N : 10 zile / luna -- am luat pana acum 2 reprize, trebuie sa mai iau ??

D-ul Dr. daca am gresit anumiti termeni sau modul de exprimare...cu scuzele de rigoare.
Va multumesc anticipat.

OBS. D-na dr nu amai ajuns la cab. datorita vremii { este din alta localitate}
0
15-02-2012, ora 16:12
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
1. starile alergice.. trebuie controlate prin regim alimentar ( trebuie exclus din aliemntatie toate produsele din comert care contin coloranti artificiali si condimente ) si prin ceaiuri cu efect de dezintoxicare pentru ficat si intestine.
2 acufenele trebuei investigatie pentru a stabili cauza lor ( otita medie sau interna)
tratamentul difera
3 sinupretul da se iau 2 la 8 ore
milgama se poate si 3 luni
0
15-02-2012, ora 16:16
Vasily
Nu este medic/terapeut
Vasily
Va multumesc mult, D-ul doctor, dar as vrea s-a va intrb, sinupretul cam, cat timp { 10, 20, 30 zile } ?

Acest tauit sau zgomot de fond, s-al numesc eu, nu este in ureche ci la tampla, incerc sa fiu cat mai inteles
va multumesc inca o data!
0
15-02-2012, ora 16:17
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
ajunge 10 zile pe luna
0
16-02-2012, ora 19:58
danabode
Nu este medic/terapeut
danabode
Buna seara, am si eu probleme de vreo 2 ani cu acufenele.La inceput nu mi-am dat seama ca ceea ce auzeam, se aude doar in capul meu, si a trecut ceva timp pana sa merg la medic.In fine dupa ce am fost la un control ORL, medicul mi-a zis ca am acufene si mi-a dat tratament 3 luni cu tanakan si betaserc.Intre timp am inceput sa am si insomnii, nu stiu daca erau datorate acufenelor, pt ca a fost aproape un an de zile cand eu le auzeam si puteam sa dorm.Am terminat tratamentul de 3 luni, si medicul mi-a zis sa nu mai iau nimic ca daca nu mi-au trecut nu imi vor mai trece, sa incerc sa ma obisnuiesc.In timpul celor 3 luni, de tratament orl, eu am consultat si un neurolog, mi-am facut o gramada de analizeRMN, CT cerebral, doppler artera carotida, analize de sange, toate bune, colesterol nu, tensiune 110/80, am facut 10 zile de B1 B6 B12, CAVINTON, acupunctura coloana cervicala, e putina problema, nu foarte mare acolo si dupa toate astea, nu am nici o imbunatatire a zgomotului ca de motor din urechea mea.Si mai e problema cu somnul, care a revenit, adica in momentul cand atipesc, am niste tresariri sau zvacniri care ma trezesc, apoi iar atipesc si cand sa adorm iarasi tresar(astea ma termina rau de tot) Va rog, daca puteti sa imi spuneti ce as mai putea face, ca nu mai stiu.Mai am si niste simptome de vertij, sau nici nu stiu cum sa le descriu acele stari.Am 41 de ani Va multumesc
0
16-02-2012, ora 22:08
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
nu e suficient sa stiu varsta
inaltimea, .KG.. conteaza enorm
din start pot sa va spun ca tensiune aeste mica pentru varsta Dvs.. e nevoie de o idratare mai intensiva cu anumite plante care stimuleaza circulatia
0
17-02-2012, ora 18:50
danabode
Nu este medic/terapeut
danabode
Buna seara.Am 41 de ani, 1.70 inaltime si 65-67 KG.
0
17-02-2012, ora 18:55
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
Ginseng 1 fiola dimineata de baut
POlen.. dimineata cu miere de albini 1 lingurita la ceai
magneziu + vit B 6 1 la pranz
valeriana tab sau 30 pic la ora 16 sau 17. si inca odata inainte de culcare
totul 3 saptamani
0
17-02-2012, ora 19:00
danabode
Nu este medic/terapeut
danabode
Multumesc pt raspuns.Astea sunt pt somn, sau si pt acufene? Sau sunt bune pt amandoua?Tinctura de valariana am mai luat si nu m-a ajutat, e drept ca nu in combinatie cu celelalte, Oricum multimesc, acum am terminat tratamentul de 3 luni pt acufene, si chiar ma gandeam sa incerc ceva naturist.
0
29-05-2012, ora 21:14
lutmila
Nu este medic/terapeut
lutmila
buna seara dl dr, am si eu o pb cu care ma confrunt sint insarcinata in luna a5 a am 1.65 si cam 79 kg mentionez ca sunt la a3 a sarcina, si nu am avut aceste pb la sarcinile anterioare, acum 2 -3 saptamani mi.a aparut aceste acufene imi aud bataile inimii in urechea stanga si chiar si la cea dreapta se aud permanent, se mai infunda si urechile citeodata la ultima tensiune luata arata 14.9, pe linga aceste pb cam de aproximativ un an am avut pb cu ambele urechi, pe sezon primavara toamna incepea dureri la ambele urechi cu senzatia de usturime, apoi un lichid alb galbui producea o senzatie d mancarime, formandu.se ca si crusta alba care se exfolieaza, AM FOST LA ORL SI MI.A SPUS CA ESTE O CIUPERCA SI TB FACUTE INVESTIGATII, SINCERA SA FIU NU AM AVUT TIMP SA MERG SA LE FAC, odata cu aceasta sarcina au aparut aceste acufene pulsul in urechi, permanent si am si aceasta senzatie de mancarime cu usturime si acest lichid cae se formeaza in cruste.spuneti.mi va rog ce as puta sa fac in acest caz?credeti ca din cauza sarcinii au aparut aceste acufene sau a ciupercii netratate?nu pot lua medicatie ce pot face.ASTEPT URGENT UN RASPUNS.MULTUMESC ANTICIPAT
0
30-05-2012, ora 16:50
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
1. poate fi din cauza sarciniii si KG.. inplus care afecteaza circulatia cerebrala
2 dar poate fi si din cauza secretiilor din ureche care blocheaza miscarea timpanului
pentru 1 varianta acum nu ai solutie.. o sa lupti cu Kg dupa nastere
pentru varianta 2
apa oxigenata 5 pic in urechje.. astepti 2-3 min. scurgi lichidul.. si pui 5 pic de alcooll boricat penreu 1 minut
il scurgi si usuci interiorul urechii cu uscatorul de par
faci asa de 5-6 ori pe zi.. pana se desfunda urechile si peurma tot mai rar
NU speli niciodata urechile cu apa si nu bagi betisoare
0
30-05-2012, ora 18:52
lutmila
Nu este medic/terapeut
lutmila
buna seara va multumesc pt sfaturi voi face ceea ce m.ati sfatuit dvs si am speranta ca voi scapa de aceste acufene dupa nastere, ar putea exista varianta sa raman cu aceste acufene?am uitat sa va intreb flocinolonul este indicat in sarcina?
0
31-05-2012, ora 09:24
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
este un preperat hormonal si este interzis
0
19-04-2013, ora 13:27
Gorea Fira
Nu este medic/terapeut
Gorea Fira
Buna ziua. am descoperit ca am aceste acufene la urechea dreapta. am fost la un medic ORL. am urmat tratament cu Betahistin dar totusi nu mi.a trecut. Am mai fost si diagnosticata cu un stafilococ auriu. Nu stiu ce sa fac. Nu pot respira. Am simptomul de ameteala. Va rog frumos ajutati.ma. NU stiu la ce medic sa mai apelez.
Adaugă un comentariu / răspuns
35 comentarii 12 Înainte ›

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Australia. Unul din patru adulți suferă de tinitus, o tulburare ce determină un „țiuit în urechi”
  • Efectele indirecte ale COVID-19 asupra tinitusului, o condiție comună manifestată prin „țiuit” în urechi, discutate de cercetători
  • Un potențial tratament pentru tinitus, dezvoltat după două decenii de cercetare
  • Tinitusul sau țiuitul în urechi ar putea duce la pierderea auzului? (studiu)
  •