tratament pt otita timp de zece zile si de atunci am probleme: voma, ameteli, arsuri, lesin

27-01-2009
calitate
Nu este medic/terapeut
calitate
Am 35 ani, 1, 62 si mai am 45kg.In luna martie 2007 am luat un tratament pt otita timp de zece zile( augumentin, nurofen, piracetam si medrol)de atunci au inceput si problemele adica:stari de voma, scaun zilnic (spumos, maro, cu miros acid si cantitativ foarte mult), ameteala, arsuri, stare de slabiciune, tremurat, stare de lesin, sfarseala, oboseala.Medicul de familie mi-a spus ca nu am mai nimic dar pot lua niste vitamine, minerale si MgB6.Am luat fara nici un rezultat.In luna septembrie am mers la un internist care ma trimis la raze pt stomac cu bariu si teste de hepatita B si C.testele de hepatita au iesit negative iar la raze :stomac alungit si cantitate mare de lichid.Mi-a dat un tratament:lanzul, motilium si metroclopramid.Acest tratament l-am urmat 4 saptamani singurul efect a fost ca nu am mai varsat in rest aceleasi simptome.Dupa ce am terminat tratamentul pentru ca nu ma simteam deloc bine am plecat la mama, in alt judet cu speranta ca-mi voi reveni.Acolo tot rau, am mers la medicul ei de familie care spunandu-i simptomele mele a zis Helicobacter pylori.Am facut analiza si asa a fost.Am luat tratament 14 zile amoxicilina, fromilid si lanzap.In timpul tratamentului si dupa mi-a fost chiar mai rau.La doua saptamani dupa ce am terminat tratamentul am ajuns dimineta in garda cu tensiune 7.Am stat o saptamana in spital si chiar imi revenisem bine nu mai avean nici greata si avean si scaun normal.Inainte cu o zi de a iesi din spital am facut si o irigografie care a iesit bine, restu le analize bune, concluzia ca an facut o gastrita medicamentoasa si am fost deshidratata si ca acum e ok si ca helicobacter-ul nu are nici o legetura.Dupa doua zile de la externere starea de rau a revenit si cel mai deranjant scaunul mult si spumos care a aparut in urma clismelor facute pt irigografie.Am refacut analiza helicobacter la o luna dupa ce am terminat tratamentul si a iesit vpozitiv si am inceput un nou tratament de 7 zile cu nexium si fromilid si inca sapte numai cu nexium.Am facut iar analiza helicobacter dar dupa zece zile de pauza si tot pozitiv a iesit.Simptomele fiind aceleasi si dupa acest tratament si cu mentiunea ca tin regim din septembrie am mers la un gastroenterolog al carui diagnostic a fost disbacterioza intestinala si urmez tratamentul:normix, biotics si kreon.Acest tratament il i-au de 4 zile dar imi este la fel de rau:ameteala, scade tensiunea, tremurat(tot corpul), scaun in fiecare dimineata foarte mult si senzatia ca se cutata tot din mine ca ma sfarsesc.Mai am tratament pt 3 zile si inca trei de biotics.Dupa ce termin si cu astea ce ma sfatuiti sa fac?Am slabit, nu mai am putere, nu stiu incotro sa o apuc, ce anume am.Mentionez ca nu am altfel de problene, datorii, stres etc.Fac aceasta mentiune pentruca unii medici m-au trimis si la psihi, nestiind probabil ce diagnostic sa-mi puna si eventul tratament sa-mi dea.Am fost si la psihi unde mi sa spus ca nu am ce cauta ca nu am nimic psihic nici macar nu e o depresie desi ar fi fost oarecum normal avand in vedere ca de atata timp nu imi este bine.In concluzie ce ma sfatuiti sa fac?Helicobacter-ul da aceste simptome sau ce anume?
4 comentarii
0
27-01-2009, ora 17:09
Teodora M.
Nu este medic/terapeut
Teodora M.
Diagnosticele mele au fost exact ca si ale tale, ba mai am si un sindrom de colon iritabil care e cireasa de pe tort...Cum ma simteam? In fiecare zi dureri, de-mi venea sa stau numai chircita. Simteam ca nu diger nimic, scaunele erau dese si anormale, ca-mi e greata de la orice, eram somnolenta si uneori atat de rau ma durea si ma simteam ca ma lua cu tremuraturi si stari de lesin.Deci, nu-i nevoie sa adaug ca am ajuns deprimata, slabita si la propriu si la figurat, prin spitale, am pierdut serviciu, anturaj etc. Luam omez, no-spa si alte medicamente, dar nu aveau decat efect pe moment. Am inteles clar, ca durerile sunt date de helicobacter. Am incercat naturiste, un efect bun, dar se pare ca nu cel scontat. Pana acum doua luni cand mi-am zis ca numai argila n-am incercat-o, citisem ca eradica helicobacteru, e bun si pentru orice afectiune a stomacului. Si am inceput sa iau. Dupa "reteta" se ia de 3 ori pe zi, inainte de mese. Eu am luat numai dimineata pe stomacul gol. Nu exagerez: in 2-3 zile nu am mai simtit dureri de stomac! Nu se intrerupe tratamentul ptr argila scoate toxinele la suprafata sa zic asa si nu-i bine. Eu am facut pauza 3 zile dupa o luna si iar m-a incercat stomacul. Deci sunt hotarata sa fac 3 luni acest tratament, poate scap de microb si implicit de gastrita si toate problemele digestive. Mai beau in timpul zilei 1-2 cani de coada soricelului care e dezinfectant bun, dupa mese colebil (eu am si cu colecistu) sau Digenzym pentru a ajuta digestia. Eu zic sa incerci, daca esti hotarata sa faci macar 21 de zile. Tu ai incercat tratamentul clasic cu antibiotice, poate rezolvi asa, desi sunt cazuri rebele si iti poti distruge flora intestinala...Decizia ta. Tot ce stiu e ca am trecut printr-un an groaznic si acum ma simt mult-mult mai bine.Apropo, exclude bauturile acidulate, tutunul si orice condiment. Pentru diaree sau probleme de colon, iau de doua ori pe zi Jarro Dophilus+Fos, de la naturiste, reface flora intestinala, fiind probiotic. Deci, in prezent iau numai argila (eu am comandat de la dl. Bocan, se zice ca e cea mai buna din tara), probioticul asta si ma simt mult, incomparabil mai bine. Stiu ca va dura pana sa se remedieze situatia, dar macar nu mai simt ca ma prabusesc...Apropo, cand te mai duci la analize, cere sa ti se testeze si intoleranta la lactoza si gluten! Daca iti mai pot fi de folos cu ceva, cu cea mai mare placere, scuze ca am scris cam haotic...Sanatate deplina si incredere ca se rezolva! Am mai spus de terapia asta si altora si a avut acelasi rezultat bun, dar e numai decizia ta. Numai Bine!
0
27-01-2009, ora 19:30
calitate
Nu este medic/terapeut
calitate
Multumesc pt sfat Teosophia am sa incerc si eu argila.
0
28-01-2009, ora 17:10
Jaquelinne
Nu este medic/terapeut
Jaquelinne
calitate, vreau sa te rog sa dai un click pe id-ul meu si vei gasi la subiectul deschis de mine despre aceasta bacterie de care am si eu parte, foarte multe informatii despre aproape orice tine de aceasta bacterie, inclusiv tratamente!!De aproximativ 2 luni, impreuna cu alti utilizatori ai acestui forum, am reusit sa convingem un importator de medicamente naturiste si nu numai, sa aduca un produs pe baza de broccoli care nu se gasea la noi in tara, iar de 10-15 zile acest produs este disponibil!Mai multe detalii le gasesti la subiectul postat de mine!!Eu am comandat acel produs si am inceput tratamentul de aproximativ o saptamana si vreau sa spun ca nu mai am nici un fel de durere!Daca te intereseaza noi te asteptam la topicul deschis de mine!
Numai bine
0
12-02-2009, ora 00:03
s_alexandraro
Nu este medic/terapeut
s_alexandraro
soara mea a avut astfel de simptome si in final, dupa multa suferinta, un medic in varsta i-a spus ca are boala celiaca- intoleranta la gluten... De ani buni nu se atinge de paine si nimic ce contine gluten, isi face in casa paine din faina de orez. Acum se gasesc in magazinele alimentare produse pentru celiaci. Oricum ajunsese la 40 de kg la 1.70 m si tocmai cand credeam ca nu mai este nimic de facut, bunul Dumnezeu i-a scos in cale un medic bun care a ajutat-o. Acum este bine, are 6o de kg iar regimul il tine cu strictete. Dureros este diagnosticul nu i l-a putut pune cineva decat dupa 15 ani de suferinta.
Sa nu-ti pierzi speranta. Dumnezeu sa-ti ajute.
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
06-06-2023, ora 10:15
Publicitate ROmedic
Administrator forum
Proctoline
HEMOROIZI? FISURI ANALE? Tratament fără operație și fără internare!
Clinicile Proctoline sunt centre medicale specializate în tratarea eficientă a hemoroizilor și a fisurilor anale. Ne găsiți în 14 orase din țară! Detalii aici