Tratament pt pneumonie de cateva zile, starea nu i s-a imbunatatit

51 comentarii 1 2
0
12-12-2010, ora 12:35
rody47
Nu este medic/terapeut
rody47
Buna ziua,
Am fost diagnosticata cu pneumonie cronica si am luat 20 de capsule de Zinat dupa care nu sa cunoscut nimic, am mers la medicul de specialitate care mia recomandat Cefort care mia fost administrat intramuscular (10 fiole), dupa care mi sa mai dat pastilele Aerius si Spiriva. In urma acestui tratament am avut o durere foarte puternica in spate timp de 2 ore ca si cand mi sar fi rupt ceva in spate.am luat un algocalmin si pana dimineata mi am revenit. Credeti ca este suficient tratamentul pe care l am administat?Si de unde ar fi fost provocata durerea din spate?

Va multumesc si astept raspunsul dumneavoastra!
0
13-12-2010, ora 07:50
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
numai antibioticul.. NU rezolva niciodata nici o boala complet
organizmul are nevoie de refacere completa cam 3 sapatamni
in acest timp tre sa mai faci Aerosoli.. sau macar Inghalatii fierbinti cu ceai de musetel + 2=3 pic de ulei volatil de Eucalipt, aromoterapie in camera cu acelas ulei
0
06-01-2011, ora 15:53
cce1986
Nu este medic/terapeut
cce1986
Buna ziua D-le Doctor, am 24 de ani si de aproximativ 1 an am facut pneumonie, urmand sa fiu internat in spital unde mi s-a aplicat un tratament cu ampicilina, injectabil! Tratamentul si-a facut efectul doar pt o perioada scurta de timp, dupa aproximativ o luna urmand sa am aceleasi simptome aceleasi complicatii, urmand sa ma duc a 2a oara la spital, schimbandu-mi tratamentul in penicilina cu gentamicina injectabila. De atunci, continui asa, o luna sau doua de repaus fara a avea probleme dupa care racesc imediat. In momentul de fata nu am mai avut probleme din octombrie... adum stau de o saptamana in pat, cu 2 zile inainte de Revelion fiindu-mi afectata starea generala. am avut febra, dureri intercostale in zona plamanilor ( probabil din cauza tusitului, ca o reactie de oboseala a muschilor )... am ganglionii gatului in partea din spate umflati, dureri de cap in zona cerebelului, imi curg urechile, amigdalitele umflate si chestia care m-a speriat este ca mi se deschide pigmentatia pielii capatand intotdeauna cand ma simt rau o culoare alba ! Momentan sunt in Italia, lucrez. va rog sa va exprimati parerea... sunt deja extenuat de faptul ca ma lupt cu aceste simptome de un an. ce as putea face sa ameliorez situatia ? Va multumesc anticipat pt atentie !
0
06-01-2011, ora 17:22
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
NU prea vad ce ai putea face in conditii de domiciliu pentru ce ai scris.
TRebuie internare la ORL. sa rezolvi cu amigdalele ( care pot fi un focar mare de infectie si de intoxicatie) de unde si restul problemelor cu imunitatea scazuta.
pentru moment este foarte importanty sa tii un regim alimentar fara RECE.. bauturi acidulate si acru.. care irita faringele si amigdalele.
sa faci de mai multe ori pe zi gargara cu orice solutie calda ( ceaiuri, apa de gura s.a)
UN aparat de aerosoli ar ajuta pentu tratament la domiciliu
sau Inhalatii cu ceaiuri si uleiuri volatile de eucalipt, lamaie, busuioc
aceleasi uleiuri le folosesti si ca inhalatii reci pe un servetel + aromoterapie in camera
Multe lichide calde de baut pe zi
Echinacee 2 la 8 ore
spirulina 2 la 8 ore Ginseng fiole 2 pe zi de baut..
daca ai asigurare acolo.. e OK te duci si te internezi la ORL
daca nu ai asigurare.. zic sa vii in tara si sa rezolvi problemele.. peste 3-4 luni.. n.o sa mai poti nici munci
0
06-01-2011, ora 21:22
cce1986
Nu este medic/terapeut
cce1986
Deja nu mai pot munci pt ca nu pot sta in picioare. imi pierd echilibrul, stari de ameteala, somnolenta, dureri de cap ! Cand beau cald, imediat transpir si simt cald in zona pieptului ! Noaptea imi curg urechile si am dureri dupa cap pana la zona urechilor probabil datorita ganglionilor, dar de la ce imi pierd pigmentul, de ce mi se albeste tenul, in general fata si mainile ?. va multumesc pt sfat... incerc sa imi fac asigurare medicala aici. ! Inca odata multe multumiri pt raspunsul prompt!
0
02-02-2011, ora 11:02
yulian26
Nu este medic/terapeut
yulian26
Buna ziua am si eu o nelamurire am avut o raceala doctoru la care am fost la consultatie iam aratat si radiografia la plamani ma si consultat si mia spus ca-i un fel de pneumonie ca am avut si febra mare pana la 39 C dar dupa 2 zile mi-a trecut si febra am avut si oleaca de durere in piept cand tuseam si oleaca in gat dar dupa 7-8 zile mia trecut aproape tot, dar am ramas inca cu oleaca de tusa cu expectoratii asa cate putin din cand in cand si cu oleaca de raguseala am inteles ca astea dispar intre timp pot sa mai dureze si o saptamana doua imi puteti spune daca asa este?
0
02-02-2011, ora 16:42
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
mai tre sa faci inhalatii cu ceai de musetel si 2-3 pic de ulei volatil de eucalipt
0
02-02-2011, ora 17:18
yulian26
Nu este medic/terapeut
yulian26
Va multumesc pentru raspuns!
0
07-02-2011, ora 15:37
yulian26
Nu este medic/terapeut
yulian26
Buna ziua D-le doctor vreau sa va mai intreb ceva tot in legatura cu boala de care v-am scris mai sus ca un fel de pneumonie dar care mi-a trecut am ramas cu oleaca de tusa numai expectorex nimic de cateva zile dar am o stare proasta asa.. oleaca de ameteala si parca ii organismu slabit asa si nici respiratia parca nui normala ce paote fi anemie s-au ceva grav?
0
10-09-2011, ora 22:25
Bianca_91
Nu este medic/terapeut
Bianca_91
Buna seara! am dat de acest forum si ma bucur mult pentru ca am o nelamurire...am facut pneumonie pe partea stanga acum 3 saptamani...am luat 5 zile penicilina si gentamicina..apoi o saptamana de zinat cu eurespal si ieri am terminat a doua tura de antibiotice deoarece mai aveam probleme...klabax sau cum se numeau.acuma ma simt ok.problema e ca sunt fumatoare..pana acum nu am pus gura pe tigara de cand m-am imbolnavit...acum m-ar influenta cu ceva daca as fuma?
0
11-09-2011, ora 16:53
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
daca tot ai rezistat pana acum sa nu Fumezi.. ar fi bione sa.n.o mai faci niciodata !
normal ca o sa te influenteze in rau.. daca reeai fumatul.
0
07-01-2012, ora 14:53
Lidia/26
Nu este medic/terapeut
Lidia/26
Buna ziua. Am fost diagnosticata cu pneumonie bazala dreapta. Initial am racit, am facut febra o seara 39, apoi numai 38 plus ce mai implica raceala, tuse, frisoane... Am luat la recomandarea medicului de familie augmentin, 3 zile, apoi a inceput sa ma doara in spate, unde sunt coastele si am mers din nou la medicul de familie, m-a ascultat in spate la plamani, se auzea ceva, si mi-a intrerupt augmentinul si mi-a dat klacid SR. Am luat si acest antobiotic 3 zile, durerile in spate nu ma lasau, a inceput sa ma doara si in gat si am mers la doctor, din nou. Aveam amigdalita pultacee si pneumonie bazala dr. Ca un alt tratament am primit 10 zile de cefort si 7 zile gentamicina - ambele intravenos, prospan si aerius. Durerea in gat era foarte rea, nu puteam sa dorm noaptea si am mers la ORL, unde am aflat ca am facut candidoza... ciuperca... si iau aciclovir, nistatina plus acele bombonele de gat - dolo-angin, tantum, hexoralente, ceaiuri...
Am 5 zile de cand fac injectiile dar inca mai am dureri in spate jos, pe la coaste... mai ales dimineata cand ma ridic din pat... cu cat stau mai mult in pat parca ma doare... Ma doare atunci cand ma aplec, cand ma misc intr-o parte... Nu fac febra, probabil de la antibiotice, de tusit nu prea mai tusesc si mai transpir. Ma intreb daca este normala durerea asta? De fapt de ce ma doare sau ce ma doare? Sau am altceva? Cu gatul mi-e mult mai bine.
Poate ma puteti ajuta si pe mine cu un raspuns va rog?
Multumes
0
08-01-2012, ora 14:16
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
pentru problemele pulmonare este obligatoriu si tratamentul local cu aerosoli, inhalatii, aromoterapie
extern zona toracica dureroasa se poate masa cu ung. antinflamator sau ulei volatil de eucalipt adaugat 3 pic in putina crema de corp sau balzamul din 33 plante de la vivasan sau balzamul chinezesc
0
26-01-2012, ora 17:35
alexandru19931
Nu este medic/terapeut
alexandru19931
Buna Seara! In cazul unei pneumonii cate zile de internare sunt necesare pentru a scapa de aceasta?
0
18-02-2012, ora 22:20
blaga georgiana elena
Nu este medic/terapeut
blaga georgiana elena
buna seara am 16 ani si am avut pneumonie la 14 ani din cauza unei raceli am tratat-o cu ampincilina intravenos.Dar acum am racit iarasi si cand tusesc am dor plamanii se poate sa am iarasi pneumonie?????????????//
0
18-12-2012, ora 12:59
gabytzu_eu
Nu este medic/terapeut
gabytzu_eu
buna ziua, , am si eu o nelamurire...am facut o radiografie la plamani si ami scrie desen pulmonar intarit bilateral...nu stiu ce inseamna...va rog un raspuns mai amanuntit..multumesc
0
22-01-2013, ora 10:21
vlad112
Nu este medic/terapeut
vlad112
Buna ziua,
Am 42 ani, obezitate severa 187kg, am fost diagnosticat vineri 18 ian cu pneumonie LSD. Am refuzat internarea pt ca sunt singur si m-am speriat. Nu aveam temperatura. Inainte de asta dr de familie m-a diagnosticat cu bronista si m-a tratat cu Augumentin, m-a ascultat, a spus ca se aude un susur in plamani dar ca nu-i problema, dupa 4 zile in weekend m-am dus la un spital pentru ca nu trecea, dna dr m-a ascultat a zis ca nu se aude nimic in plamani, si mi-a recomandat sa continui tratamentul cu augumentin, ibuprofen 400 si paracetamol inca trei zile, am continuat tratamentul inca 6 zile asa, deci in total 10 zile, am revenit la medicul de familie care m-a trimis la spital.
Mi-au dat de la spital Avelox de 400mg, unul pe zi, am luat asa de vineri pana luni, trei pastile, apoi o dna dr cunostinta m-a sfatuit sa iau de doua ori pe zi pt ca sunt gras si merge de doua ori pe zi la mine.
Intrebare: Azi sunt la a 5-a zi de tratament, nu am febra, e adevarat ca nu mai tusesc ca la inceput, dar parca ma simt la fel de obosit sau poate usor mai mult, in sensul ca obosesc repede. E normal sa mai am oboseala asta dupa 5 zile de tratament?
0
25-04-2013, ora 19:07
tudoroiuj
Nu este medic/terapeut
tudoroiuj
Buna ziua,

Am fost diagnosticat cu pneumonie interstitiala. Am luat 7 zile tavanic. Dupa 4 zile de la terminarea tavanic-ului inca am respiratia greoaie, respir greu, obosesc repede si mai tusesc din cand in cand. Daca urc scarile obosesc destul de repede. Am fost la consult dar doctorul a spus ca nu mai aude nimic si mi-a dat medicamente de tuse.
ce sa fac?

multumesc foarte mult,
adrian
0
29-04-2015, ora 23:30
ionelghender
Nu este medic/terapeut
ionelghender
acum 3 zile am fost diagnosticat cu pneumonie am primit tratament dar am si aparat de aerosol si nu stiu daca e bine sami fac cu ser fiziologig si fosfat de dexametazona ajuta la ceva?
0
08-05-2015, ora 16:50
Adelina bacau
Nu este medic/terapeut
Adelina bacau
Domnule doctor buna ziua..am si eu o problema nu stiu cat de gravă poate fi dar îmi e frica de consult ! Am una din nări înfundate de ceva timp, cand una cand cealaltă si dimineaţa cand ma trezesc mai scuip câteodată firicele de sânge dar foarte subţiri.. Si de cateva zile a cam început sa ma usture si pe gât.. Ce sfat îmi daţi in afara de un control ? Ce ar putea fi? Va mulţumesc
0
22-01-2019, ora 20:15
cosminutu
Nu este medic/terapeut
cosminutu
Buna ziua am si eu o problema am fost internat anul trecut in decembrie cu pneumonie interstitiala la plamanul drept si bronsita astmatica m-i s-a administrat cefort 1gr zi, hydrocortisoane fl100mg, teotard 200 mg, algifen, dupa externare nu am mai avut probleme acum o saptamanaa aparut din nou durerile toracice am fost trimis la radiologie medicul a spus ca raceala estecam veche si vine o noua raceala de la fica deasupra plamanului drept e normal ca dupa 7 zile de tratament in spital sa nu ma vindec si plus 1 luna tratament acasa si tot degeaba imi puteti da cateva sfaturi ce le pot face multumesc
Adaugă un comentariu / răspuns
51 comentarii 1 2

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.