Tratament Scabie

26-12-2017
Jones92
Nu este medic/terapeut
Jones92
Dupa 2 saptamani de la tratamentul cu Benzoat de Benzil 25%, au inceput sa apara si sa dispara niste bubite perlate putin rosiatice intre degetul aratator si cel mare/antebrat..sunt in linie cate 2, 3 la o distanta de cativa mm intre, mancarimile apar cand ies la frig si apar pe degete si lobul urechilor, as dori sa intreb daca e posibila o reinfectare sau e doar o iritatie in urma tratamentului ?

https://imageshack.com/a/img924/3416/5OD9bj.jpg
4 comentarii
0
26-12-2017, ora 15:33
Jones92
Nu este medic/terapeut
Jones92
Precizez că iau niste suplimente L-Arginina, L -Lizina și L-Ornithina
0
04-02-2018, ora 14:19
gigi geti
Nu este medic/terapeut
gigi geti
Nu am auzit de scabie instalata pe lobul urechilor la adulti, insa daca ai fost diagnosticat de un medic cu scabie inseamna ca nu ai scapat de ea! Trebuie sa repeti tratamentul, inca 2 seri cu benzoat de benzil, tu si toti din casa va dati in acelati timp, de la gat in jos, pe tot corpul, inclusiv pe organele genitale (nu si pe mucoase). Prosoapele folosite dupa fiecare dus, lenjeriea schimbata zilnic, hainele folosite zilnic se dau cu insecticid si se pun in saci, iar, dupa o saptamana le spalati, cele care permit se fierb, iar pe urma se calca. Calcati pe dos tot ceea ce permite a fi calcat, inclusiv sosete, chiloti, prosoapele pe ambele fete, etc. Pe imbracamintea, incaltamintea, saltelele, fotoliile, covoarele, scaunele din masina sau de la serviciu, care nu pot fi spalate se pulverizeaza insecticid. Se dezinfecteaza cam tot ce ati atins: mobila, telecomanda, telefon, geanta, etc. Pe urma inca 5 seri va dati cu Unguent cu sult 10%, intrucat e posibil ca benoatul sa nu omoare toate oualele aflate in santurile sapate in piele de scabie si atunci dupa cateva zile ies larve care produc alte insecte si asa va reinfestati, sau daca nu se trateaza in acelasi timp cu dvs. si toate persoanele cu care locuiti, atunci va reinfestati unul de la altul. De scabie nu scapati in 2-3 zile, deci atentie mare la deparazitare si multa responsabilitate pentru a nu infecta si pe cei cu care intrati in contact. E posibil sa faceti arsuri pe piele (pete mici si rosii ca cele lasate de stropi de ulei fierbinte) dupa benzoatul de benzil, caz in care va dati cu Vitella ictamo sau Locoid sau puteti sa faceti reactie alergica la unguentul cu sult (bubite mici si rosii care inteapa la mana), pentru asta va dati cu Advantan. Daca v-au aparut si noduli scabiosi dati in fiecare zi doar pe noduli cu Benzoat de benzil timp de 5 zile si pe urma continuati inca 5 zile cu Dermovate, tot aplicatii zilnice, locale numai pe noduli. Pentru a suporta mai usor mancarimile nocturne luati zilnic cate 1 cp.de Claritin, sau 4 cp./zi de Prednison (atentie cat timp luati prednison nu aveti voie sare) impreuna cu 1 cp/zi Omez, timp de o luna.
0
05-02-2018, ora 16:00
Jones92
Nu este medic/terapeut
Jones92
Multumesc frumos pentru comentariu, dezinsectie a fost facuta ca la carte..am lucrat in domeniu cativa ani si stiu cum se procedeaza, insa tin sa cred ca nu am avut scabie ci doar o alergie la unul din alimentele pe care le aveam inclus in regim, pentru ca recent am inceput sa consum acel aliment si din nou am inecput sa am mancarimi.. inca odata va multumesc frumos pentru timpul acordat<3 Mancarimile nu erau pe lobul urechii ci pe maini !
0
07-02-2018, ora 16:58
Dr. Artenie Claudia
Dermatovenerologie, Iasi
Dr. Artenie Claudia
Buna ziua,
Nu luat I prednison fara recomandarea unui medic. Prednisonul este un medicament care necesita o anumita schema terapeutica. Cititi prospectul. Mergeti la medic Mai bine.
O zi buna,
Dr Claudia Artenie
Medic primar dermatolog
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Biblioteca medicală vă mai recomandăm: