tratament sinuzita

14-09-2009
maladia
Nu este medic/terapeut
maladia
Ce parere aveti despre spalaturile in nas cu ser fiziologic? E bun?
16 comentarii
0
15-09-2009, ora 00:11
Terapeut Niculae Nicuşor
Medicina naturista, complementara, alternativa
Terapeut Niculae Nicuşor
Da, sunt bune, dar lavajele cu soluţie izotonică salină (sarea să fie marină neiodată) sunt şi mai benefice!


În speranţa că v-am putut fi de folos, cu plăcere şi deferenţă,
Mister NICK;)
0
15-09-2009, ora 13:48
maladia
Nu este medic/terapeut
maladia
Si cum se face? Inghit solutia sau o vars inapoi? Nu e daunatoare la stomac?
0
15-09-2009, ora 19:00
Terapeut Niculae Nicuşor
Medicina naturista, complementara, alternativa
Terapeut Niculae Nicuşor
Inhalaţii cu soluţie izotonică salină - preparaţi un amestec din 2 linguriţe de sare marină neiodată (sau sare de bucătărie, dar fără iod, obligatoriu) şi o cană cu apă călduţă într-o farfurie adâncă (aşteptaţi ca sarea să se dizolve total). Aspiraţi apa sărată pe nas şi aruncaţi-o pe gură (vă suflaţi şi nasul). Repetaţi procedura de 5-6 ori. Apoi faceţi exerciţii de respiraţie pe nas (respiraţi adânc, expiraţi pe măsură, repetaţi exerciţiile timp de minim 10 minute, maxim 30!)...Ideal ar fi să consultaţi medicul orl-ist...numai bine!


Cu deosebit de multă plăcere şi deferenţă,
Mister NICK;)
0
16-09-2009, ora 13:06
maladia
Nu este medic/terapeut
maladia
medicul mi a spus sa fac spalaturi in fiecare dimineata si seara cate 10 ml in fiecare nara, timp de 6 saptamani, plus niste pastile Flonidan antialergice, in fiecare seara, timp de o luna. care este efectul spalaturilor? e important sa le fac? nu vreau sa apara complicatii daca nu fac. acum o luna s a extins infectia spre urechea stanga si am facut otita. si acum imi mai pocneste urechea cand inghit sau cand imi suflu nasul. in casa e curent, e posibil sa fi avut complicatia asta de la curent? medicul spune ca sunt alergica la ceva si de asta fac sinuzita. in ultimul timp am copt cam multi ardei, vinete si am facut piept pe gratar. e posibil si de la fum, ma gandesc.
0
16-09-2009, ora 14:33
Terapeut Niculae Nicuşor
Medicina naturista, complementara, alternativa
Terapeut Niculae Nicuşor
Spălăturile sunt foarte eficiente pt. că au capacitatea de a curăţa foarte bine mucoasa nazală, dacă au in compoziţie şi clorură de sodiu (NaCl -sare) poate chiar să desensibilizeze şi să dezinfecteze mucoasa, are acţiune astringentă (reduce secreţiile - secretolitică) - toate aceste efecte pozitive in timp (de la minim 4 saptămâni, până la maxim 2 luni - în acest interval îşi fac apariţia efectele pozitive, câteodată chiar şi mai devreme de 4 săptămâni...) vă vor restabili echilibrul în zonă!
Este foarte important să le faceţi, pt că sunt cruciale pt. vindecare!
Loratadina din Flonidan are efecte antialergice foarte bune, dar şi soluţiile izotonice salnie sunt extrem de antialergice, dar nu imediat (dupa acel interval minim)...Evitaţi locurile în care există praf, fum, polen şi alte substanţe care pulverizate în aer vă determină să strănutaţi (printre altele)...ar trebui să vă faceţi şi câteva teste alergologice pentru a afla cu certitudine care sunt substanţele la care sunteţi alergică, şi mai ales, dacă sunteţi alergică (nu numai alergiile sunt vinovate de producerea sinuzitelor, a rinitelor etc.)...

Toate cele bune şi însănătoşire grabnică!


În speranţa că v-am putut fi de folos, cu plăcere şi deferenţă,
Mister NICK;)
0
23-09-2009, ora 11:03
maladia
Nu este medic/terapeut
maladia
Spuneti-mi, va rog, unde as putea gasi sare de mare neiodata. La magazin am gasit iodata, iar in farmacie nu au asa ceva. Pana atunci, o sa incerc cu ser fiziologic. Va multumesc!
0
23-09-2009, ora 15:26
Terapeut Niculae Nicuşor
Medicina naturista, complementara, alternativa
Terapeut Niculae Nicuşor
Da, m-am gândit iniţial sp vă spun de unde dar am crezut toţuşi că veţi găsi. Nu-i nimic...

Toate cele bune!


Cu deosebit de multă plăcere şi deferenţă,
Mister NICK;)
0
23-09-2009, ora 15:30
Terapeut Niculae Nicuşor
Medicina naturista, complementara, alternativa
Terapeut Niculae Nicuşor
Scuzaţi-mă: Să vă spun*...am crezut totuşi*...m-am grăbit, şi cum graba strică treaba...!!!!!!!!!!!!!!!!!!
0
24-09-2009, ora 10:07
maladia
Nu este medic/terapeut
maladia
Am inceput aseara cu spalaturile. Nu stiu daca e corect cu fac, nu toata solutia se duce in gura, curge si din nas. Azi dimineata am vomitat ce am mancat la micul dejun. De acum o sa fac inainte de masa. E foarte neplacut.:(
Multumesc pentru tot!
0
24-09-2009, ora 15:40
Terapeut Niculae Nicuşor
Medicina naturista, complementara, alternativa
Terapeut Niculae Nicuşor
Vă înţeleg perfect! Şi eu am încercat să le fac, dar m-am "pierdut" pe drum...am renunţat la ele pentru că nu suport procedura, dar vă spun cu mâna pe inimă că sunt extraordinare. Ştiu "n" cazuri de desensibilizare realizată cu ajutorul soluţiilor izotonice saline, dar, cine poate, cine nu...(cine nu, ia ca mine gemoderivat de coacăz negru care are acţiune naturală "cortizon-like" - stimulează corticosuprarenala să producă cortizon şi astfel organismul îşi fabrică propriul antialergic natural în cantităţi normale (constant biologic), ceea ce ajută foarte mult!)

Am să vă trimit un mesaj privat cu un link (adresa de unde puteţi procura sarea marină grunjoasă neiodată - am postat link-ul în mesajul de mai sus dar a fost şters de aministrator, sau cel puţin aşa cred). Pentru a vizualiza mesajul privat, vă rog să accesaţi secţunea "Logare membri" - "Modificaţi profilul dvs." - în pagină vă apare profilul dvs. cu răspunsurile dumneavoastră + mesajul privat pe care vi-l voi trimite!

O zi minunată şi luminată de iubire! Toate cele bune...

Cu deosebit de multă plăcere şi deferenţă,
Mister NICK;)
0
27-11-2009, ora 16:25
maladia
Nu este medic/terapeut
maladia
am terminat tratametul cu spalaturi. cat timp le-am facut, mi-a fost bine. acum iar am revenit la nas infundat si urechi care pocnesc. as vrea sa mai fac in continuare, din cand in cand, spalaturi nazale. e bine sau sunt daunatoare in timp?
0
27-11-2009, ora 20:20
Terapeut Niculae Nicuşor
Medicina naturista, complementara, alternativa
Terapeut Niculae Nicuşor
Nu sunt dăunătoare, chiar sunt recomandate!
Toate cele bune şi multă sănătate ;)
0
27-11-2009, ora 21:53
catalinachirita
Nu este medic/terapeut
catalinachirita
Serul fiziologic se foloseste pentru toaleta nazala a copiilor mici. Se pot folosi pungi perfizabile din care se trage cu seringa. Metoda aceasta se foloseste la neonatologie pentru curatarea nasucului la bebelusi.Un adult nu ar avea restrictii din moment ce se foloseste si la copii
0
27-11-2009, ora 23:15
maladia
Nu este medic/terapeut
maladia
Pt Mr. Nick: am pus intrebarea asta pentru ca intr-unul din mesajele de mai sus spuneati ca "toate aceste efecte pozitive in timp ( - în acest interval de la minim 4 saptămâni, până la maxim 2 luni îşi fac apariţia efectele pozitive, câteodată chiar şi mai devreme de 4 săptămâni...) ", si de asta ma gandem sa nu fac o prostie daca depasesc astea 2 luni.
Va multumesc si toate cele bune!
0
27-11-2009, ora 23:59
Terapeut Niculae Nicuşor
Medicina naturista, complementara, alternativa
Terapeut Niculae Nicuşor
Maladia, am precizat acel interval de timp, l-am precizat doar ca interval de referinţă în care efectele pozitive îşi vor face apariţia (pragul inferior şi pragul superior), nu ca şi limită de uzare terapeutică.
Puteţi recurge la acele lavaje oricând doriţi, doar să fie realizate corect şi să nu abuzaţi!

Toate cele bune ;)
0
28-11-2009, ora 00:00
Terapeut Niculae Nicuşor
Medicina naturista, complementara, alternativa
Terapeut Niculae Nicuşor
*când am precizat acel interval de timp...
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Am sinuzită? - semne și simptome ce susțin diagnosticul
  • Sinuzita a fost asociată cu un risc crescut de boli reumatice
  •