tratament zanocin - vaginita

11-09-2007
Mocaneaza
Nu este medic/terapeut
Mocaneaza
Urmez un tratament recomandat de medic pentru vaginita, care a inceput sa dea rezultate, dar ma tem de faptul ca microbii pot fi transmisi si la sot si totodata sa-mi reapara boala. As vrea sa stiu daca antibioticul care il iau eu poate fi administrat si la sot pentru orice eventualitate ( medicamentul este: ZANOCIN OD) Astept raspuns de la cei care cunosc situatia.
4 comentarii
0
15-09-2007, ora 00:00
Dr. Dorin Mihalache
Dermatovenerologie
Dr. Dorin Mihalache
Tratamentul cu Zanocin OD il poate face si sotul fara probleme.
0
12-08-2008, ora 00:00
alina...
Nu este medic/terapeut
alina...
Buna ziua! La o analiza a secretiei privind infectiile genitale mi s-a descoperit :
- ureaplasma urealyticum
- trichomonas vaginalis
- streptococcus agalactiae(grup B).
Mi s-a recomandat sa iau Zanocin(2*1/zi eu si sotul), iar dupa ce termin cu Zanocinul sa iau si eu si el Flagyl(2*1/zi) si pt mine femigin pt spalaturi vaginale si Flagyl ovule.
Ceea ce e de mentionat este faptul ca de cand am inceput tratam cu Zanocin, merg des la toaleta si tb sa stau mult ca sa pot face, se manifesta ca o infectie urinara.
Intrebare mea este: are ceva daca in timpul tratamentului cu Zanocin fac si spalaturi si ovule sau in timp ce fac tratam cu spalaturi si ovule tb sa iau si comprimate cu Flagyl? Dr nu mi-a zis decat ca tb sa iau Flagyl comprimate dupa ce termin cu Zanocin, insa nu am intrebat daca tratam cu spalaturi si ovule Flagyl tb facut concomitent.
Pe prospect scrie ca ar tb facut concomitent!!!
Si o alta intrebare: dr. mi-a zis ca o sa tb sa fac vaccinul acela contra cancerului de col uterin, insa eu sunt infectata cu hpv risc scazut???
Tb sa mentionez ca am varsta de 26 de ani!
Va multumesc!!!
0
16-08-2008, ora 00:00
Dr. Dorin Mihalache
Dermatovenerologie
Dr. Dorin Mihalache
Trtamentul cu comprimate si ovule se face concomitent.
Pentru vaccin antihpv aveti varsta prea mare.
0
07-10-2008, ora 00:00
iuliana1
Nu este medic/terapeut
iuliana1
Buna ziua! Urmez pt chlamydia tratamentul cu zanocin.Mi-am facut o cultura din col unde mia iesit e-coli care este sensibil la<augmentin, ceftriaxon, cefuroxim, ciprofloxacin, cotrimoxazol, gentamicina.Va rog sa/mi spuneti daca zanocinul face parte din grupa antibioticelor sus mentionate si daca este nevoie de un alt tratament. Va multumesc anticipat.
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Un tratament mai eficient pentru candidoza vaginală
  •