tratamentul ortodontic in ce consta?

31-05-2009
iancu_maria2001@yahoo.com
Nu este medic/terapeut
iancu_maria2001@yahoo.com
Buna ziua.
Revin cu o intrebare: in ce consta tratamentul ortodontic pentru un canin?
3 comentarii
0
01-06-2009, ora 08:29
andreea33
Identitate neconfirmată
andreea33
De obicei se rezolva cu extractie de premolar ( dintele vecin cu caninul mai spre posterior) si aparat dentar fix.
Consultatia la medicul ortodont va va da toate raspunsurile.
0
28-05-2010, ora 22:50
anzi
Nu este medic/terapeut
anzi
Poti vedea un caz de canin inclus pe site-ul -* Am facut practica la clinica respectiva vara trecuta.(clinica sortodontie Dr.Crisan)Medicii tratau aproape exclusiv fara extractii de premolar aceste incluzii de canin.Spuneau ca extractiile afecteaza negativ profilul.Cazurile pe care le aveam in tratament in perioada in care m-am aflat acolo erau foarte frumoase.Nu extrage premolarii numai dupa ce discuti cu mai multi medici.




(*modificat de administrator)
0
13-06-2010, ora 16:18
Katyella
Nu este medic/terapeut
Katyella
Maria : daca ai loc in spate ca dintii sa migreze putin, nu e nevoie de extractie. In functie de varsta si gradul de "inghesuire" ti se va recomanda aparat dentar
Eu am purtat aparat mobil doi ani, acum la 28 de ani, ambii canini mi-au fost strambi, eram o "vampiroaica".acum am dintii aliniati :)
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
15-04-2016, ora 10:25
Publicitate ROmedic
Administrator forum
Medici stomatologi, dentisti, cabinete stomatologice
Recomandă un stomatolog sau caută unul bun!
Medici-Stomatologi.ro este un proiect ROmedic care vă prezintă peste 7500 de cabinete și clinici de stomatologie din România. Avantajul acestui site este că pune mare preț pe recomandările pacienților. Găsiți prezentări detaliate ale serviciilor stomatologice, citiți recomandări, vă puteți programa online. Accesați site-ul
Din Biblioteca medicală vă mai recomandăm:
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Contenția după purtare aparat dentar
  •