Tratarea abcesului inaintea unei extractii

17-08-2017
abcd123
Nu este medic/terapeut
abcd123
Buna ziua! Am o masea cariea i s-a scos nervul acum mai bine de 2-3 ani si de care nu m-am mai ocupat pentru a o plomba. Intre timp s-a fracturat, ciotul a inceput sa se miste iar de mai bine de doua luni am un abces la baza maselei.
Am fost la stomatolog si mi-a prescris 500 de miligrame de amoxicilina la 6 ore + 100mg profenid la 8 ore timp de doua zile, urmand sa imi extraga maseaua (ciotul).
As vrea sa stiu, va rog, daca nu cumva perioada in care urmez tratamentul este prea scurta pentru a elimina riscul unei infectii dupa extractie.
4 comentarii
1
17-08-2017, ora 08:52
Dr. Geanina Miu
Stomatologie, Bucuresti
Dr. Geanina Miu
Buna ziua,
In asemenea cazuri extractia se face sub protectie de antibiotice, 2-3 zile inainte de extractie si 2-3 zile dupa extractie, deci medicul a procedat corect.
0
17-08-2017, ora 12:19
Dr. Clinica Stomatologica Andra Smile
Stomatologie, Bucuresti
Dr. Clinica Stomatologica Andra Smile
Buna ziua,
din punctul meu de vedere nimeni nu va poate garanta ca nu va veti infecta chiar daca sunteti sub protectie de antibiotic. Este adevarat ca ajuta foarte mult dar in acealsi timp conteaza si protocolul strict pe care dumneavoastra trebuie sa l urmati dupa extractie in ceea ce inseamna igiena bucala si mai ales a plagii postextractionale, precum si alimentatia pe care o veti avea.
O zi buna si multa sanatate!
0
17-08-2017, ora 17:25
abcd123
Nu este medic/terapeut
abcd123
Va multumesc mult pentru raspunsuri!
Doamna doctor Andra Custura, dar credeti ca 7 pilule a cate 500 de miligrame de amoxicilina luate in decursul a doar o zi si 20 de ore inainte extractiei sunt suficiente?
1
18-08-2017, ora 07:45
Dr. Clinica Stomatologica Andra Smile
Stomatologie, Bucuresti
Dr. Clinica Stomatologica Andra Smile
Buna dimineata,
da ajunge acest antibiotic inainte de extractie, foarte important este ce faceti dupa extractie...igiena, alimentatie, tigari, sport...sunt multi parametri externi care influenteaza evolutia.
O zi buna!
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
15-04-2016, ora 10:25
Publicitate ROmedic
Administrator forum
Medici stomatologi, dentisti, cabinete stomatologice
Recomandă un stomatolog sau caută unul bun!
Medici-Stomatologi.ro este un proiect ROmedic care vă prezintă peste 7500 de cabinete și clinici de stomatologie din România. Avantajul acestui site este că pune mare preț pe recomandările pacienților. Găsiți prezentări detaliate ale serviciilor stomatologice, citiți recomandări, vă puteți programa online. Accesați site-ul
Din Biblioteca medicală vă mai recomandăm: