tratarea condiloamelor?

96 comentarii 1 2 34 Înainte ›
0
06-01-2011, ora 09:49
Anca Cernea
Nu este medic/terapeut
Anca Cernea
Eu am fost ieri la dermato si mi-a vaporizat condiloamele cu laser. Aveam o gramada! M-a costat 360 RON la Medlife. Eu cred ca e mai ok decat sa te chinui cu creme care sa te si arda. Bine, si pe mine ma ustura putin acum, dar macar stiu ca sunt CURATA.cel putin pt moment. Acum trebuie sa aplic o crema cicatrizanta si o lotiune dezinfectanta. Doctorita a zis ca pielea se reface cam intr-o saptamana, deci eu cred ca e o alegere buna laser-ul. Urmeaza ca saptamana viitoare sa mi le cauterizez si pe cele din vagin, tot cu laser.dar FARA ANESTEZIEEEE Cred ca va fi cumplit! Va mai tin la curent, poate exista persoane pe care le va ajuta experienta mea
1
08-04-2011, ora 22:46
dks
Nu este medic/terapeut
dks
CEI CARE FOLOSESC CONDYLINE UN SFAT : DUPA CE ATI APLICAT SOLUTIA TIMP DE 5-6 ORE NU SPALATI ZONA IN CARE ATI PUS SOLUTIA PENTRU CA SE PRODUCE ARSURA CHIMICA ( DE ACEEA VA ARDETI INGROZITOR ) AM PATIT SI EU..
IN CAZ DE ASA CEVA(ARSURA) UNGETI CU CREMA DE GALBENELE SI LUATI ULEI DE CATINA [ REGENEREAZA PIELEA FOARTE REPEDE SI BINE ]

:)
0
09-04-2011, ora 00:24
andreea ste
Nu este medic/terapeut
andreea ste
pentru anca cernea:la ce medic ati fost la medlife sa vi le cauterizeze cu laser-ul?o sedinta costa 360 ron? cele din interiorul vaginului presupun ca trebuie cauterizate la ginecologie, nu la dermatologie, nu? se poate face numai fara anestezie sau la cerere pot face cu anestezie locala?eu le am in interior, in vagin si sunt destul de mici, dar mai multe ca niste bubite una langa alta... cum va simtiti acum?vi le-ati cauterizat pe toate?va multumesc.astept cu nerabdare raspunsul dvs.
0
11-04-2011, ora 02:15
eulory
Nu este medic/terapeut
eulory
buna da la operatia cu laserul ai simtit ceva?as vrea sa ma duc..si eu...nu am in vagin doar in zona intima..au cam crescut si sau inmultit...dar dupa aceasta operatie cu laserul nu reapar?si dc la ce ti-au aparut nu ai intrebat medicul?ms
0
07-11-2011, ora 16:17
laura alina
Nu este medic/terapeut
laura alina
Buna ziua tuturor. Eu sunt noua aici pe forum, si mi am facut cont tocmai pentru a putea raspunde acestui topic... Inainte de toate vreau sa mentionez ca am avut doi partenei sexuali in viata mea, dar nu invinovatesc pe nici unul de nimic pentru ca asta se poate intampla oricui!
Sa va povestesc ce am patit eu. In urma cu aprox 2-3 luni am simtit o chestie care ma jena in zona dintre vagin si anus dar nu i-am dat importanta de idioata ce am fost si am lasat asa, am crezut ca trece de la mama natura. Vazand ca chestia aia se marea pe zi ce trece de ziceam ca mai avea un pic si imi mai crestea un vagin acolo m-am cam speriat si am hotarat sa imi fac o programare la un spital privat avand in vedere ca nu am medic de familie aici. De la hotarare si pana am facut programare propriu zisa a mai trecut cam o saptamana-doua ca imi era si frica si oarecum rusine. Am avut noroc ca am gasit o doctorita cu o mare rabdare si foarte de treaba care mi-a zis imediat de HPV si m-a si trimis sa imi fac analiza pentru a sti exact ce tulpini am. Pe langa asta mi-a gasit si negi la intrarea in vagin, si inauntru, si mi a aratat si pe exterior unde imi vor mai iesi ceea ce s-a si intamplat. Mentionez ca zilele astea trebuie sa primesc rezultatul analzelor. Mi-a dat intre timp tratament cu condyline si aldara.

Am facut tratam in prima saptamana cu condyline si dupa am oprit ca ma durea f tare, desi mi s a mai retras ce aveam. Am inceput tratam cu aldara si sunt la a 3a aplicare si vreau sa va spun ca, desi mi s-au retras de la prima aplecare negii, am facut tocmai reactiile adverse de la ea...Mi s a umflat tot vaginul la exterior, este extrem de inflamat, ma mananca de nu pot dormi noaptea si daca ma scarpin ma doare, iar mai nou ma ustura de fac pipi pe mine si sunt disperata.Am oprit tratamentul ca asa scrie pe prospect dar mai am 2 zile pana la consultatie si eu nu ma pot ridica din pat de durere!!! pot sa stau doar pe spate si cu picioarele cracanate, ca nu suport sa se atinga nimic.Pe langa asta am si o scurgre albicioasa non-stop de zici ca e deschis vreun robinet pe acolo pe jos...

Sper sa nu va plictisesc cu povestea mea...eu una sunt f speriata si abia astept sa merg la medic.Daca a mai patit cineva asa ca mine, rog sa imi spuna si mie cum a procedat. Va multumesc mult!
0
07-11-2011, ora 17:18
Maria009
Nu este medic/terapeut
Maria009
buna! eu am avut acum un an condiloame, le-am tratat si mi-au trecut. d a r, unul, cel mai mare si primul condilom aparut a fost la intrarea in vagin. tratamentul l-am facut in iunie-iulie (anul trecut, imediat dupa aparitie) si primul contact sexual de dupa tratament a fost in septembrie. de atunci, dupa fiecare contact sexual (protejat) mi -a aparut, la intrarea in vagin, o fisura ( de la intrare inspre anus). Fisura o "reparam" cu crema de galbenele.Acum la intrarea in vagin am un fel de exces de piele, nu stiu cum sa descriu... nu mai e pielea neteda ci e ca si cum as avea un pic de piele "in plus". intrebarea mea este oare de la solutia cu care am fost tratata mi s-a sensibilizat zona si de aceea imi apare fisura aceea dupa contect? iar surplusul de piele sa fie oare un mecanism de aparare al corpului?
Medicul mi-a spus sa imi pun pe fisura clotrimazol sau crema de galebenele...
0
09-11-2011, ora 14:12
papytza
Nu este medic/terapeut
papytza
buna ziua.am si eu o intrebare.dupa ce vati tratat de condiloame si ati reluat contactul sexual la partener iau aparut?daca ati schimbat cumva partenerul iati spus despre acestea?e posibil sa ii iasa si partenerului?
0
09-11-2011, ora 15:46
Maria009
Nu este medic/terapeut
Maria009
nu, nu i-au aparut. fiind partenerul meu si inainte de aparitia condiloamelor, si dupa tratarea lor, am facut sex neprotejat si nu i-au aparut. De cand ne-am despartit, am mai facut sex o singura data, protejat. Respectivului nu i-am spus nimic dar sincer mi-e frica de o relatie noua cu cineva. Gandul ca as putea sa transmit mai departe si apoi ca cineva, ca mine, sa sufere asa cum am suferit eu ma ucide. Nu stiu cum sa fac de acum inainte. voi cum faceti? Sa-l intreb inainte daca stie de virus si sa-i spun in fata ca sunt purtatoare?? Sau oare prezervativul protejeaza si in acest caz?!

Eu am auzit ca barbatii nu sunt atat de sensibili la virusul acesta; cu toate astea il iau, doar cala ei nu se manifesta. Sunt totusi cazuri cand apar condiloame!
Eu am intrerupt contactul sexual imediat ce am descoperit ceva "nou" in zona si nu l-am reluat decat dupa ce m-a asigurat medicul ca nu mai am niciun condilom.
0
10-11-2011, ora 09:26
Anca Cernea
Nu este medic/terapeut
Anca Cernea
Pentru ANDREEA STE: am fost la medlife la dna dr. Anca Sibieanu la dermato, si la dr. Irina Achim la gineco (din pacate a plecat in Franta). Mie dupa cauterizare cu laser mi-au reaparut, am dat cu Condyline (cu toate ca eram f sceptica referitor la solutia asta) si mi-au trecut. Din Februarie'11 nu mi-a mai aparut nimic. Din pacate, pentru cele din interior nu am mai fost, nici nu stiu daca le mai am sau nu :(
Ideea e ca din ce mi-a explicat mie dna Achim, interventia pentru cele din interior trebuie sa fie cu laser (sa nu ramana urme care pot fi foarte deranjante ulterior in timpul contactului sexual) si trebuie asistata de ambii medici: ginecologul le localizeaza si dermatologul le cauterizeaza.
Sfatul meu: luati o manusa chirurgicala si aplicati condyline pe cele din interior. Mie cele externe mi-au disparut intr-o saptamana si nu au mai aparut cu aceasta solutie. Doamne ajuta sa nu mai recidiveze niciodata! Eu am facut si tratament cu Isoprinosine inainte
0
10-11-2011, ora 09:32
Anca Cernea
Nu este medic/terapeut
Anca Cernea
Pentru LAURA ALINA: mergi la farmaicie si cumpara Cicalfate de la Avene si da peste tot pe unde ai arsura. Scurgerea e normal sa fie abundenta si modificata, tocmai de la Condyline. Suferi un pic acum, dar crede-ma, eu cu Condyline am scapat!
Aldara mi-au recomandat si mie, dar n-am mai avut nevoie pt ca imi trecusera
0
14-01-2012, ora 16:49
andreea c20
Nu este medic/terapeut
andreea c20
buna anca ma confrunt si eu cu aceeasi problema am condiloame:(( vreo 4 pe labie si e a 3 a zi de cand ma dau cu condyline si nu mi-au trecut:-s doar sau intarit parca.mai urmeaza sa ma dau diseara ultima oara oare mi-or trece?
1
15-01-2012, ora 10:25
Anca Cernea
Nu este medic/terapeut
Anca Cernea
Buna Andreea c20.
Eu cand aplicam condyline il aplicam cu un betisor de urechi, nu cu acele aplicatoare din cutie, astfel ca acopeream toata suprafata leziunii si putin pe langa (puneam destula solutie, vata betisorului era imbibata). Dupa aceea, asteptam vreo 30 min si puneam cicalfate. Acolo unde puneam condyline, de la o zi la alta piele se ducea pur si simplu, cu tot cu condilom. Ramanea ca o rana deschisa, dar care se vindeca in cateva zile, cu cicalfate de la avene.
Din cate imi amintesc, eu am pus condyline vreo cateva zile (pana intr-o saptamana), timp in care toate condiloamele au disparut. De atunci nu am mai avut nicio problema si ma rog la Dumnezeu nici sa nu mai apara.
Pielea ta nu e afectata? Nu e arsa? Pentru ca daca pielea e in perfecta stare, atunci inseamna ca tratamentul nu si-a facut efectul, deci nici condiloamele nu vor disparea.
Inca un aspect foarte important - eu nu am mai avut contact sexual cu persoana cu care eram la momentul in care aveam condiloamele. Exista risc de reinfectare, chiar daca el nu prezinta leziuni.

Numai bine si mult noroc!
0
15-01-2012, ora 11:38
papytza
Nu este medic/terapeut
papytza
buna anca vreau sa te intreb ceva.ai zis ca nu ai mai avut contact sexual cu pers cu care erai cand ai avut condiloamele..doar atunci in perioada in care ai avut condiloame sau de atunci niciodata?cu alta pers ai mai avut contact sexual?pers respectine nu i-au aparut condiloame?unde pot gasi cicalfate de la avene?se gaseste usor in farmacii?multumesc!numai bine.
0
15-01-2012, ora 16:49
andreea c20
Nu este medic/terapeut
andreea c20
buna anca mersi frumos pentru raspuns sunt tare ingrijorata:-s da am pielea afectata si arsa condiloamele au o culoare spre albicios.. sunt in aceeasi forma.. dar intarite si ma dor cand le ating eu m-am dat doar 3 zile asa mi-a zis medicul.. sa ma mai dau sau dupa cate ti-am zis o sa-mi dispara?
0
16-01-2012, ora 09:20
Anca Cernea
Nu este medic/terapeut
Anca Cernea
Pentru papyta:
Eu am gasit cicalfate de la avene in farmaciile sensiblu, dar si in farmaciile PharmaLife...sau ceva de genul (farmaciile Medlife).
Cand aveam condiloame, dar nu stiam inca ce sunt, cate probleme pot crea...etc, aveam o rel cu un baiat. Nu ma infectasem de la el, stiu sigur asta, dar fara sa vreau, i-am dat si lui. Dupa ce m-am tratat, am decis sa ma despart de el tocmai pentru a nu lua din nou. Nici nu stiu daca el are sau nu, pentru ca lui nu i-au aparut niciodata condiloame. Si acum vorbim, am ramas prieteni, cred ca daca i-ar fi aparut ceva mi-ar fi reprosat.
De cand mi-au disparut condiloamele, am avut contact sexual, fara nicio problema. Virusul nu se transmite daca nu ai leziuni active (condiloame). Cel putin eu asa stiu...
0
16-01-2012, ora 09:28
Anca Cernea
Nu este medic/terapeut
Anca Cernea
Buna Andreea c20,
Nu stiu ce sa spun, eu acum fac 1 an de cand am terminat cu condiloamele si nu-mi mai amintesc exact cate zile am dat cu condyline. Oricum, daca au devenit albicioase, eu cred ca se vor duce (parca asa scrie si in prosepectul solutiei). Din ce imi aduc eu aminte, la mine toata zona era rosie, ca si cum s-ar fi luat pielea si ramasese carne vie. De durut, cred ca te doare pentru ca pielea este arsa, nu te dor condiloamele in sine. Iti recomand sa-ti dai neaparat cu o crema care sa "repare" si calmeze zona, ti-am zis, eu am dat cu cicalfate si m-am vindecat repede si frumos. N-am ramas cu semne, chiar daca unul din condiloame era chiar la intrarea in vagin. Aaaaaa...si de fiecare data cand mergeam la toaleta, aveam grija sa tamponez zona cu apa oxigenata si sa aplic cicalfate. Se poate infecta. E cam greoaie operatiunea, dar eu zic ca merita pentru o vindecare rapida si frumoasa.
0
16-01-2012, ora 14:23
andreea c20
Nu este medic/terapeut
andreea c20
ok multumesc frumos ti-am urmat urmat sfaturile si m-am dat cu o crema reparatoare sper ca totul sa fie bine..
0
24-01-2012, ora 00:12
andreea c20
Nu este medic/terapeut
andreea c20
deci niciun rezultat...:( s-au ars condiloamele dar!! doar pielea lor... iar ele a ramas ca un fel de carne rosie, sa ars si pielea de langa insa s-au refacut in mai putin de o saptamana :-s la mn nu a functionat aceasta metoda o sa apelez la cauterizare prin laser alta metoda nu vad..
0
27-02-2012, ora 18:17
papytza
Nu este medic/terapeut
papytza
pt anca cernea...
mai am o intrebare...la actualul tau partener i-ai spus de condiloame si de hpv???daca da cum ai abordat subiectul???
0
02-03-2012, ora 10:58
Anca Cernea
Nu este medic/terapeut
Anca Cernea
Nu i-am spus. Din cate stiu eu, daca nu mai ai condiloame, rata de transmitere a virusului este extrem de redusa, aproape 0.
0
26-04-2012, ora 11:18
Raducuu
Nu este medic/terapeut
Raducuu
Eu personal am niste nedumeriri... si nu cred ca sunt singurul. Poate un medic ne poate lamuri. Virusul asta am inteles ca sta cantonat la nivelul pielii al mucoaselor si tegumentelor. Daca tratam condiloamele corect mai sunt sanse sa infectam un partener ?

Cred ca oricum partenerul ar trebui informat clar ca ai avut probleme in trecut. Mai ales ca exista posibilitatea sa-l infectezi si pe el.. Eu nu doresc nimanui sa treaca prin asta..

Voi cum ati procedat cu un nou partener ?
0
24-05-2012, ora 23:08
mitzolina
Nu este medic/terapeut
mitzolina
atata timp cat virusul este inca in corp il poti transmite, ma rog tulpinile responsabile cu aparitai condiloamelor!si eu am avut asa ceva, mi-au aparut nu am stiut ce sunt, culmea in per aia am fost la un control iar doctora nu a spus nimic despre...in mod normal cica virusul s-ar elimina din corp in 2 ani, singura modalitate este prin cresteea imunitatii, de aseamenea virusul poate sa fi fost de mult in oganism iar aparitai condiloamelor sa fie declansata de o scadere brusca a imunitatii, mie mi-au aparut dupa o intrerupere de sarcina!nu e o problema alarmata se trateaza insa nu cu sfaturi de pe internet, mergeti la doctor e f important!eu am facut aplicari cu podofilina 3 la numar, dupa care mi-au fost arse cu laserul!mi-a mai aparut de 2 ori intr-un singur loc care nu fusese cauterizat deoarece negul a cazut dupa prima aplicare, apoi am folosit crema wartec si nu mi-au mai aparut deloc, crema mi-am luat-o eu de la farmacie costa in jur de 80 de lei!m-am tratat la colenitina la sectia de dermatologie, nu va recomand deoarece desi te trateaza te jupoaie de bani am dat la bani cat nu cred ca as fi dat la o cilnica particulara!insa e foarte important sa va duceti la un medic e singurul care va poate trata adecvat, daca tratamentul are efect sau nu, cred ca depinde si de corpul fiecaruia, cel mai indicat este sa fie cauterizate, aplicarile eu le-am facut pt micsorare!partenerului meu nu i-a aparut absolut nimic!cand ajungeti la medic faceti analizele pt bolile cu transmitere sexuala pt ca sunt asociate!sa nu ne speriem npi cei cu hpv(negi genitali) suntem mult mai norocosi decat cei cu hsv 2(herpes genital)care nu se vindeca niciodata!si pt noi fetele neaparat facut papanicolau daca v-au aparut pt a vedea daca au aparut si in interior!si referitor la ce a spus anca cernea eu am luat virusul fara sa fi avut contact sexual cu vreo persoana care sa aiba condiloamele, este virus si se transmite daca nu facem sex protejat!partenerul trebuie sa stie e cel mai important pt a fi tratati simultan, al meu s-a tratat pt imunitate pt a scadea sansele aparitiei!mult noroc
0
30-05-2012, ora 15:34
Diana...
Nu este medic/terapeut
Diana...
Buna ziua, sunt noua pe forum si vreau sa va povestesc prin ce am trecut cu hpv. Totul a inceput acum 2 ani si jumatate. Mi-au aparut niste condiloame in zona genitala atat in interior cat si in exterior. Pe cele din exterior le-am ars cu condilyne iar pt cele din interior am urmat un tratament de imunitate cu echinaceea si isoprinosine.In aceea perioada mi-a iesit pap ASCUS...dupa o perioada de tratament condiloamele mi-au disparut in totalitate. Am repetat papanicolau de 2 ori si am avut rezultat bun. Acum un an am ramas gravida, de teama am nascut prin cezariana, iar de curand mi-am facut Screening cancer cervical (PAP test in mediu lichid + HPV ADN) iar rezultatul la HPV este :
HPV ADN - detectie tipuri cu risc crescut +
genotipare 16, 18
LC
Real-time PCR
* HPV 16 Nedetectabil Nedetectabil
* HPV 18 Nedetectabil Nedetectabil
* Alte tipuri HPV cu risc crescut Nedetectabil Nedetectabil
Comentariu
Alte tipuri HPV ADN cu risc crescut sunt reprezentate de: 31, 33, 35, 39, 45, 51, 52, 56, 58, 59, 66, 68.
Puteti sa-mi spuneti oare ce inseamna? K nu mai am deloc HPV? Sau k nu am HPV cu risc crescut? As putea sa-mi fac vaccinul? Va multumesc anticipat
0
30-05-2012, ora 15:49
mitzolina
Nu este medic/terapeut
mitzolina
cred ca un medic e cel mai indicat ca sa-ti interpreteze rezultatul!
0
31-05-2012, ora 12:06
Anca Cernea
Nu este medic/terapeut
Anca Cernea
Da, cel mai bine este sa ti-l interpreteze medicul. Dar din ce inteleg eu, nu ai tulpinele 16 si 18, care se pare ca sunt cele mai periculoase. Daca PAP a iesit ok, nu cred ca ai de ce sa te ingrijorezi.
Mie doctorul nu mi-a recomandat sa fac genotipare pentru ca zicea ca pana in 30 de ani nu are rost sa faci testul asta. De cele mai multe ori virusul dispare spontan din organism la persoanele sub 30 de ani
0
31-05-2012, ora 13:13
Diana...
Nu este medic/terapeut
Diana...
Va multumesc mult pt raspuns. Azi astept rezultatul la papanicolau
0
23-10-2012, ora 23:40
mar.rau
Nu este medic/terapeut
mar.rau
buna. cum se trateaza condiloamele care apar in gat? multumesc.
0
31-10-2012, ora 18:50
Stephie
Nu este medic/terapeut
Stephie
Buna Seara! Si eu am suferit de condilomatoza. La inceput nu i-am dat atentie, am crezut ca este ceva ce se va retrage de la sine insa cand am vazut ca nu dispare m-am decis sa consult medicul ginecolog. M-a diagnosticat cu condilomatoza si mi-a dat sa urmez un tratament cu solutie Condyline(este in jur de 75-80 lei) si sa fac spalaturi vaginale cu Tantum Rosa si sa-mi administrez ovule Fluomizin. Am urmat cu strictete tratamentul dar cand a trebuit sa merg din nou la consult dupa 2 saptamani, doctorul mi-a spus ca nu exista nicio imbunatatire. Mi-a schimbat tratamentul, mi-a comandat o crema numita Wartec (este un produs strain, nu cred ca se gaseste in farmacii, il comanda doctorul, este 100 lei, are 5g crema). Se administreaza de 2 ori pe zi, dimineata si seara (zona trebuie spalata bine cu apa si sapun si apoi uscata), timp de 3 zile, apoi se face pauza 4 zile si dupa aceea din nou 3 zile de doua ori pe zi cu 4 zile pauza. Vreau sa va spun ca pentru mine a facut minuni crema, dupa 6 zile deja incepusera sa-mi dispara marea majoritate a condiloamelor vaginale. Cat despre iubitul meu, Condyline-ul, care pentru mine nu a functionat, pe el l-a vindecat. Acum depinde si de sistemul imunitar al fiecarui individ. Sper ca v-am fost de ajutor. O seara buna!
0
22-11-2012, ora 17:31
hanya
Nu este medic/terapeut
hanya
buna la toti!
Am si eu o probl.si nu stiu ce e...am pe labii pe o zona cat ungia mica o formatiune de excrescente mici, rozulii, lunguiete ca si plusul (una langa alta). La medic am fost, am intrebat ce e si mi-a zis ca e doar o reactie a organismului la Candida (la care am primit si facut tratament), am fost din nou la acea clinica la alt medic si mi-a dat acelasi raspuns...ideea e ca eu raman cu aceste excrescente mici si habar nu am ce e :( Iar acum sunt din nou iritata si nu am la mine decat Canesten...
Peste o luna ma intorc in tara, dar ce as putea face pana atunci? E posibil sa am negi si cei doi medici sa nu imi spuna asta??? Va rog un raspuns.sunt disperata :(
Multumesc anticipat!
0
22-01-2013, ora 16:50
Vanessa2
Nu este medic/terapeut
Vanessa2
Buna! sunt foarte trista..in urma cu 4 luni am aflat ca am contactat virusul de la un nemernic... nu mai rezist! am fost la ginecolog si mi-a dat isoprinosine ptr imunitate si condyline cu nidoflor..dupa ce am inceput tratamentul parca mi-au aparut si mai rau! am peste tot! in vagin sunt una langa alta, iar la iesire din vagin parca ar fi un exces de piele... nu stiu ce sa mai iau ca sa-mi treaca si sa nu mi reapara...am nevoie de sfaturi! pe voi cam cat v-a tinut aceasta nenorocire?dupa cat tim ati scapat de negi in totalitate?aastept raspunsuri ! multumesc!
Adaugă un comentariu / răspuns
96 comentarii 1 2 34 Înainte ›

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Biblioteca medicală vă mai recomandăm:
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Vaccinul antiHPV
  •