Tratarea semnelor de varsat de vant

29-04-2007
orlando1301
Nu este medic/terapeut
orlando1301
"Am ramas cu urme de varsat de vant pe fata"
(Raspuns pentru FURDUI ALINA - Alba-Iulia, F. AS nr. 373)

1. Va recomand o reteta pentru uz extern: faceti un decoct din doua lingurite de pulbere de radacina de Amareala (Polygala vulgaris) pe care le fierbeti intr-o cana de lapte dulce (200 ml). Se fierbe vreme de 5 minute, la foc mic. Se ia de pe foc si se lasa sa se infuzeze 10-15 minute. Se strecoara. Se ung partile afectate de mai multe ori pe zi, folosindu-se un tampon de vata curata.
CORNELIA C. - Constanta
2. Procurati-va urmatoarele plante: pelin, rostopasca, galbenele, salvie, foi de dafin, rasina de brad, 2 grame de radacina de stanjenel, frunze de nuc, cimbrisor, tataneasa, papadie, patlagina. In total sa insumeze 100 g de plante, care se amesteca bine si se pun intr-un borcan. Se toarna deasupra un litru si jumatate de vodca si se lasa la macerat 15 zile. (Se amesteca zilnic, cu o lingura de lemn.) Borcanul sa fie legat cu o folie. Dupa 15 zile, se strecoara si se pun in sticle mai mici. Tamponati-va fata cu acest extract de trei-patru ori pe zi. Seara, tamponati-va cu extract de sunatoare. Tamponul sa fie din pansament steril (doua foite). Rezultatul se vede in doua-trei saptamani. Pentru amanunte, sunati la tel. 064/22.44.90.
BALASA MARIA - Sat Gageni, com. Paulesti, str. Garii nr. 399, jud. Prahova
3. In cartea "Sanatate din farmacia Domnului", Maria Treben recomanda contra semnelor si cicatricelor, oricat de vechi ar fi, folosirea bitterului suedez. Se umezesc zilnic (dimineata si seara, inainte de culcare) locurile afectate, timp de 40 de zile, dupa care semnele dispar. Incercati, poate ca veti rezolva problema.
MIHAIL MARIA - Bucuresti

Am gasit aceste recomandari pe un site si mi s a parut interesant...mai ales ca si eu sunt in aceeasi situatie.Sper sa functioneze si sa va ajute sa tratati semnele aparute in urma bolii.Succes!
P.S: Mi ar placea sa stiu daca oricare dintre aceste tratamente a functionat!
1 comentarii
0
20-07-2009, ora 17:14
Terapeut Niculae Nicuşor
Medicina naturista, complementara, alternativa
Terapeut Niculae Nicuşor
Multumesc mult pt informatii. Si eu am cateva mici cicatrici post-varicela si am sa incerc bitterul suedez. Te voi informa cu privire la rezultate.
Numai Bine!
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.