traumatism al genunchiului cu limitare a miscarilor si durere la coborarea treptelor

03-12-2014
marcier
Nu este medic/terapeut
marcier
Buna ziua. Acum cateva zile am cazut pe scari si m-am lovit la genunchiul drept (practic am 'infipt' genunchiul in muchia treptei). Desi durea foarte tare nu m-am oprit ci mi-am continuat drumul (trbuia sa ajung la serviciu) dar miscarile au fost mult limitate din cauza durerii. La prima verificare genunchiul a fost putin umflat, cu o dunga rosie in zona rotulei, dureri mari la coborarea treptelor si la urcare, practic aveam probleme cu indoitul si intinsul piciorului drept, dar puteam calca pe el cu durere ma usoara decat ea resimtita la felxare. Dupa vreo doua zile am ibservat o umflatura (galma) la nivelul rotulei, car la atingere (inclusiv la presiunea pantalonului de exemplu) produce o durere ca o arsura in interior (pielea nu prezinta alte leziuni ci doar o dunga ce a devenit vinetie). Durerea la coborarea treptelor a ramas aceeasi si in plus simt un fel de presiuneblocanta in genunchica si cand ar fi ceva in incheietura care impiedica miscarea normala. Din pacate sunt in delegatie si e destul de complicat sa merg la un medic in urmatoarele 2 saptamani..credti ca ar putea fi o problema gen fisura de rotula..menisc ceva? Va multumesc. Seara buna.
2 comentarii
0
04-12-2014, ora 12:36
Dr. Tarek Nazer
Ortopedie si traumatologie, Bucuresti
Dr. Tarek Nazer
Buna ziua
Cu siguranta se poate fi o leziune de menisc sau de ligamente, diagnosticul se pune in urma unui examen clinic ai investigatii imagistice dupa caz. Va sfatuiesc sa va faceti timp si sa mergeti la medic.
O zi buna
dr Tarek Nazer
Medic ortoped
0
04-12-2014, ora 12:59
marcier
Nu este medic/terapeut
marcier
Buna ziua, Va multumesc pentru raspuns. O sa incerc sa ajung la un medic cat mai curand. Va doresc o zi excelenta.

Cu stima, Marcela Rippel
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Cum menținem sănătatea genunchilor?
  • Alergarea ar putea fi benefică pentru genunchi, contrar temerilor generale
  • Leziunile genunchilor nu se vindecă complet
  • Alergarea ameliorează inflamația genunchiului, contrar așteptărilor
  • Dislocare genunchi - primul ajutor și sfaturi utile
  • Tipuri de durere de genunchi în diferite afecțiuni ale genunchilor
  • Recuperarea genunchiului în funcţie de patologie - evoluţie şi durată
  •