traumatism vertebro medular

18-05-2008
marinescu_1
Nu este medic/terapeut
marinescu_1
In urma unui accident rutier in 2006 am suferit un TVM incomplet, T10-T11.Am paraplegie spastica cu dureri ingrozitoare care se intensifica de la o zi la alta. Am facut recuperare intensiv timp de 2 ani, dar din decembrie 2007 situatia s-a inrautatit. As dori un sfat, ce as putea face pentru reducerea spasticitatii si a durerilor ingrozitoare. Pentru dureri iau opioide iar pentru spasticitate lyoresal dar nici ele nu ma mai ajuta.Daca a trecut cineva printr-o situatie asemanatoare o rog sa-mi dea un sfat, un medicament, o clinica, o operatie care m-ar putea ajuta putin.Va multumesc
3 comentarii
0
24-05-2009, ora 12:52
Dr. Bogdan Cristian Ion
Medicina de urgenta, Constanta
Dr. Bogdan Cristian Ion
Buna ziua,

plegiile spastice nu se vindeca! sau cel putin mie nu-mi este cunoscut un tratament care ar putea duce la o vindecare completa si ca medic de medicina hiperbara in Germania pot vorbi de multe cazuri pe care le-am avut in tratament. Aceste afectiuni apar ca urmare a unor leziuni neurologige ireversibile.
Plegiile pot fi insa partial sau aproape total recuperate prin antrenarea altor centrii neurologici. Spastica poate fi prin diferite tratamente redusa. Deci chiar si in cele mai fericite cazuri vorbim de o recuperare apropiata de 100%, dar nu si de o vindecare completa.

Oxigenarea hiperbara se aplica in occident de mai multe decenii, neurologii americani avind si cea mai indelungata experienta in acest sens. (google la americani cuvinte cheie: HBOT, neurology sau cerebral palsy)

Kinetoterapia este tratamentul de baza al acestor afectiuni, celelalte tratamente avind doar rolul de a ameliora afectiunile acestor pacienti. Cu ajutorul Kinetoterapiei se "invata" coordinarea diferitelor grupe musculare. Oxigenarea hiperbara (HBO) aplicata in stadii cronice ale acestei afectiuni are ca efect reducerea masiva a spasticii prin actiune directa neurologica la nivelul sinapsei.

In cazul accidentelor cerebrale vasculare (ACV) aplicarea HBO de urgenta poate preintimpina aparitia sechelelor (in primul rind al plegiilor) in proportie de ca. 85% (media studiilor publicate in acest sens) in comparatie cu ca. 20% in absenta HBO. In urmatoare zile speram sa aducem in Romania si o salvare specializata in acest sens pentru a permite transferul de urgenta al acestor pacienti.

In Centrul de Medicina Hiperbara din Constanta deschis de ca. o luna am inceput deja tratamentul primilor copii din Romania cu astfel de plegii spastice si cit de curind vom publica rezultatele obtinute.

Cu stima
Dr. Ion Bogdan Cristian
Institutul de Medicina Hiperbara Bielefeld (Germania)
0
24-05-2009, ora 17:28
marinescu_1
Nu este medic/terapeut
marinescu_1
Buna ziua d-le Dr. Ion Bogdan Cristian,
Va rog sa-mi precizati adresa Centrului de Medicina Hiperbara din Constanta. As vrea sa iau legatura cu cineva de acolo pentru informatii legate de afectiunea mea paraplegie spastica cu dureri neuropate.
Va multumesc
0
24-05-2009, ora 17:36
Dr. Bogdan Cristian Ion
Medicina de urgenta, Constanta
Dr. Bogdan Cristian Ion
Buna ziua stimate Domn,

nu stiu daca am voie sa fac reclama dar cred ca daca apasati pe nume apar datele Centrului din Constanta si adresa de internet. In principiu va pot da citeva detalii despre aceasta terapie pe care le-am postat in cazul altui subiect asemanator: Lista categorii » Boli » Boli pediatrice: parapareza spastica

"Rezultate incurajatoare vin din lumea intreaga unde se aplica deja acest tratament in cazul unor afectiuni neurologice, asi putea spune standard in unele tari precum America, dar si Anglia, Germania. Noi vom comunica primele rezultate referitoare la copii romani care se afla in tratament, in Germania acest tratament putind fi decontat de catre casele de asigurare

In ciuda demersurilor noastre la Asiguratorul din Romania si Ministerul Sanatatii inca nu am primit un raspuns favorabil in privinta decontarii tratamentului, astfel ca deocamdata costurile terapiei nu sint decontabile in Romania (spre deosebire de alte tari europene)

O sedinta de tratament dureaza in jur de 3 ore (in cazul copiilor) pentru adulti insa ca. 2 ore jumatate costurile fiind egale in ambele cazuri de 400 RON pe sedinta.

Este vorba de o crestere treptata a presiunii intr-o camera de presiune pina la 2, 4 bari ATA dupa care se incepe oxigenarea propriu-zisa, oxigenul fiind administrat pe o masca ce trebuie tinuta in timpul tratamentului pentru a evita raspindirea oxigenului in camera hiperbarica (pericol de incendiu). Durata oxigenarii sub presiune crescuta este de 1 ora si 40 de minute, dupa care se induce decomprimarea pe ca. 40 de minute, tot cu oxigen pur.
Cresterea presiunii si respiratia de oxigen pur duce la o crestere masiva a concentratiei acestuia in tesuturi cu o serie de efecte terapeutice majore:
- angioneogenetic de refacere al patului capilar find la ora actuala considerat cel mai eficace tratament in microangiopatii sau al ischemieilor periferice (cum ar fi de exemplu cele care apar in cazul sclerozei multiple, al intrauterine growth retardation (IUGR) sau ACV, embolism- neurologie)
- de activare al mecanismelor de regenerare tisulara si in primul rind osoasa (osteogeneza) permitind o vindecare rapida a necrozelor, fracturilor tesuturilor ischemizate
- antibiotic, find considerat la ora actuala tratamentul de electie al infectiilor bacteriene si micotice cu polirezistenti sau fulminante
- antiinflamator si antiedematos masiv, constituind un inlocuitor mult mai eficient al cortizonului si derivatilor acestuia (iar din neurologie: pareza de facial)
- modificari al sintezei unor neurotransmitatori (in aceasta privinta se desfasoara o serie de studii, in special in America, ce atesta evolutiile favorabile in cazul unor menifestari neurologice precum plegiile spastice, cerebral palsy, autismul).

Din pacate experienta practica a europenilor (cu exceptia spastici din cazul plegiilor, a parezei de facial, neuralgiei de trigemen si a sclerozei multiple unde HBO se aplica in mod frecvent) in celelate cazuri mentionate mai sus este destul de redusa. "

Cu stima,
Dr. Ion Bogdan Cristian
Institutul de Medicina Hiperbara Bielefeld (Germania)
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Alte subiecte care v-ar putea interesa:

Mai multe informații despre: Traumatismele maduvei spinarii

Din Biblioteca medicală vă mai recomandăm: