traumatism vertebro medular

27-05-2008
marinescu_1
Nu este medic/terapeut
marinescu_1
In urma unui accident rutier in 2006 am suferit un TVM incomplet, T10-T11.Am paraplegie spastica cu dureri ingrozitoare care se intensifica de la o zi la alta. Am facut recuperare intensiv timp de 2 ani, dar din decembrie 2007 situatia s-a inrautatit. As dori un sfat, ce as putea face pentru reducerea spasticitatii si a durerilor ingrozitoare. Pentru dureri iau opioide iar pentru spasticitate lyoresal dar nici ele nu ma mai ajuta.Daca a trecut cineva printr-o situatie asemanatoare o rog sa-mi dea un sfat, un medicament, o clinica, o operatie care m-ar putea ajuta putin.Va multumesc
3 comentarii
0
24-05-2009, ora 12:59
Dr. Bogdan Cristian Ion
Medicina de urgenta, Constanta
Dr. Bogdan Cristian Ion
Buna ziua,

plegiile spastice nu se vindeca! sau cel putin mie nu-mi este cunoscut un tratament care ar putea duce la o vindecare completa si ca medic de medicina hiperbara in Germania pot vorbi de multe cazuri pe care le-am avut in tratament. Aceste afectiuni apar ca urmare a unor leziuni neurologige ireversibile.
Plegiile pot fi insa partial sau aproape total recuperate prin antrenarea altor centrii neurologici. Spastica poate fi prin diferite tratamente redusa. Deci chiar si in cele mai fericite cazuri vorbim de o recuperare apropiata de 100%, dar nu si de o vindecare completa.

Oxigenarea hiperbara se aplica in occident de mai multe decenii, neurologii americani avind si cea mai indelungata experienta in acest sens. (google la americani cuvinte cheie: HBOT, neurology sau cerebral palsy)

Kinetoterapia este tratamentul de baza al acestor afectiuni, celelalte tratamente avind doar rolul de a ameliora afectiunile acestor pacienti. Cu ajutorul Kinetoterapiei se "invata" coordinarea diferitelor grupe musculare. Oxigenarea hiperbara (HBO) aplicata in stadii cronice ale acestei afectiuni are ca efect reducerea masiva a spasticii prin actiune directa neurologica la nivelul sinapsei.

In cazul accidentelor cerebrale vasculare (ACV) aplicarea HBO de urgenta poate preintimpina aparitia sechelelor (in primul rind al plegiilor) in proportie de ca. 85% (media studiilor publicate in acest sens) in comparatie cu ca. 20% in absenta HBO. In urmatoare zile speram sa aducem in Romania si o salvare specializata in acest sens pentru a permite transferul de urgenta al acestor pacienti.

In Centrul de Medicina Hiperbara din Constanta deschis de ca. o luna am inceput deja tratamentul primilor copii din Romania cu astfel de plegii spastice si cit de curind vom publica rezultatele obtinute.

Cu stima
Dr. Ion Bogdan Cristian
Institutul de Medicina Hiperbara Bielefeld (Germania)
0
11-04-2014, ora 13:02
dimitriubogdan
Identitate neconfirmată
dimitriubogdan
Raspunsul domnului Cristian este unul cat se poate de clar si real. Totusi este posibil ca durerile sa persitte din cauza ca muschii nereusind sa sustina structura de baza -scheletul - apar pozitii vicioase care afecteaza nervul pe traseu, prin pensare. Luati in calcul o evaluare biomecanica a posturii pentru a vedea daca nu cumva un dispozitiv medical numit orteza nu va poate ajuta in acest sens. E posibil ca un simplu corset cu sprijin in trei puncte pentru extensie sa va postureze coloana dorsala corect si sa va diminueze durerea.
0
23-03-2015, ora 10:16
echipamenteortopedice
Nu este medic/terapeut
echipamenteortopedice
Paraplegia este o paralizie completa sau incompleta, afectand picioarele, uneori si trunchiul. Recuperarea depinde de 3 factori foarte importanti: cat de grav a fost afectata coloana vertebrala, nivelul la care se afla leziunea, precum si zona care a fost afectata. Puteti utiliza produse ortopedice speciale care sa va usureze considerabil viata si activitatile.
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Alte subiecte care v-ar putea interesa:

Mai multe informații despre: Traumatismele maduvei spinarii

Din Biblioteca medicală vă mai recomandăm: