Trebuie sa iau hepatoprotectoare daca iau contraceptive?

12-12-2011
Karina2011
Nu este medic/terapeut
Karina2011
Salut! Am si eu o nelamurire mai veche. Iau Yasmin de 4 ani. La farmacie mi se recomanda aproape mereu hepatoprotectoare, dar nu stiu ce sa fac... Medicul care imi prescrie contraceptivul mi-a spus ca nu e nevoie de hepatoprotectoare fiindca Yasmin are doza foarte mica de hormoni, iar analizele mele la ficat sunt foarte bune. Ce imi recomandati?
5 comentarii
0
13-12-2011, ora 08:36
Dr. Costin George Adrian
Obstetrica-ginecologie, Bucuresti
Dr. Costin George Adrian
Farmaciile incearca sa iti vanda produsele lor hepatoprotectoare, e bine sa urmati sfatul medicului.
0
13-12-2011, ora 15:59
Karina2011
Nu este medic/terapeut
Karina2011
Multumesc pentru raspuns.
0
05-06-2012, ora 21:33
c.maria
Nu este medic/terapeut
c.maria
am nev de sfat va rog!mi-am inceput viata sexuala si vreau sa stiu daca prietenul meu nu sa protejat dar eu iam antconcepionale(diane35) exista riscu sa raman insarcinata?
si as vrea sa va intr si daca pot lua antic. daca nu mi-a venit menstruatia?va multumesc!
0
26-06-2012, ora 13:27
anda 26 ani
Nu este medic/terapeut
anda 26 ani
buna diane35 sunt fte bune si eu am luat si in mod sigur nu esti dar ai grije mare ca te ingrasi.eu nu mai iau din martie si sincer obisnuita la 53 kg si mam trezit 59 in 3 luni de diane 35 am preferat sa le las..poop
0
26-06-2012, ora 21:23
c.maria
Nu este medic/terapeut
c.maria
dar ma gandesc ca se ia in greutate de la diane pt ca retin apa si daca se mananca in exces.dar cu putin sport si o alimentatie echilibrata nu vad dc am lua in greutata, nu?asa mi se pare normal
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
10-10-2016, ora 10:00
Publicitate ROmedic
Administrator forum
La-Pediatru.ro
Căutați un pediatru bun?
La-Pediatru.ro este un proiect ROmedic unde găsiți cea mai completă listă de medici pediatri din România. Alegeți din peste 4000 de pediatri - cu date de contact, prezentări și recomandări de la părinți.
Cunoașteți un pediatru bun? Oferiți-i o recomandare aici! Accesați site-ul
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Schimbarea metodei contraceptive
  • Dereglari hormonale cauzate de anticonceptionale
  • Greseli in administrarea contraceptivelor
  • Contraceptivele orale - avantaje și riscuri
  • Contraceptivele hormonale pot crește riscul de depresie
  • Contraceptivele hormonale cresc riscul de suicid?
  • Greșeli în utilizarea pilulelor anticoncepționale
  •