tremor

17-08-2011
paula44
Nu este medic/terapeut
paula44
am fost diagnosticata cu anxietate, mi s a dat stimuloton si xanax dar nu reusesc sa scap de acest tremor pe care il am de mai bine de 5 luni;am 30 de ani.si un copil de 4 ani
13 comentarii
0
17-08-2011, ora 17:52
Dr. Vochescu Carmen
Psihiatrie, Bucuresti
Dr. Vochescu Carmen
Ce doza de stimuloton luati? Fumati? beti multa cafea? aveti un stres care treneaza?
0
18-08-2011, ora 10:21
paula44
Nu este medic/terapeut
paula44
buna ziua, am luat o jum:de pastila pe zi timp de 6 zile si apoi o pastila pe zi, dar nu vad nici o imbunatatire mai bine ma simt dupa ce iau xanax 05 mil pe zi;nu fumez si nu beau cafea, am fost plecata 6 luni in spania unde am muncit foarte mult si am si slabit dela 53 de kg la 47 ;acolo am facut si atacul de panica si anxietatea eram departe de copilul meu de familie, nu dormeam.am venit acasa, timp de 2 sapt mi am revenit, nu mai tremuram, incepusem sa mananc, dar acum 3 zile a aparut iar acest tremur, cand iau stimuloton nu are nici un efect dar daca iau un simplu distonocalm imi revin, medicul mi a mai prescris si eglonil dar nu la m suportat, am 30 de ani si 47 de kg mi am facut analize la sange si toate au iesit bine.ce sa fac?multumesc
0
18-08-2011, ora 11:38
Dr. Vochescu Carmen
Psihiatrie, Bucuresti
Dr. Vochescu Carmen
Buna ziua,
Din ce spuneti nu imi dau seama ce doza ati luat pentru ca exista comprimate si de 50 mg si de 100 mg. E posibil ca in Spania, impreuna cu atacurile de panica sa fi facut si o depresie. Stimulotonul este foarte bun, dozele eficace pt dvs cred ca ar fi 100-150 mg/zi. Efectul antidepresivului apare dupa cel putin o luna de tratament. E buna si asocierea cu xanax, dar numai pentru prima luna de tratament, altfel va poate da dependenta. Si eglonylul ar fi fost bine de asociat, dar daca nu il suportati, nu e nici o problema.
Nu stiu de cat timp luati tratamentul, daca sunt mai mult de 2 luni, sigur v-ar trebui o asociere la Stimuloton (sunt si alte medicamente asemanatoare cu eglonylul, dar mai bine tolerate). Din pacate nu pot recomanda medicamente fara sa vad persoana careia ii sunt adresate.
0
18-08-2011, ora 23:07
paula44
Nu este medic/terapeut
paula44
daca aveti cabinet particular pot veni sau dati mi un nr de telefon sa sun pentru o programare.multumesc
0
19-08-2011, ora 09:26
elena1960
Nu este medic/terapeut
elena1960
va rog frumos ajutati-ma si pe mine cu un sfat. urmez tratament cu 1/2 xanax dimineata, 1/2 xanax la pranz si seara iau 37, 5 venlafaxina si un rivotril. mi-au fost prescrise de medicul psihiatru ca urmare a faptului ca am un tremor la interior care se manifesta si la membre si am senzatia de "piatra pe suflet. am tensiunea arteriala redusa si din acest motiv dozele de medicamente sunt asa mici. fac acest tratament de 3 saptamani si nu este nici o schimbare in starea mea. care este parerea dvs? in cat timp se vor vedea rezultatele sau este necesar sa mai iau ceva in plus? multumesc.
0
19-08-2011, ora 09:34
Dr. Vochescu Carmen
Psihiatrie, Bucuresti
Dr. Vochescu Carmen
Pentru Paula44: va puteti programa - (in weekend acest tel nu e disponibil) sau la Clinica Dr Blaj. Gasiti datele mele sub poza pe care o vedeti la fiecare raspuns pe care il dau.
0
19-08-2011, ora 09:37
elena1960
Nu este medic/terapeut
elena1960
d-na doctor vad ca sunteti on-line si va cer scuze pentru insistenta mea dar pueti sa-mi dati si mie un sfat? nu sunt din bucuresti pentru ca altfel veneam la dvs. la cabinet dar ma gandesc ca m-ati putea ajuta cu un sfat
0
19-08-2011, ora 09:38
Dr. Vochescu Carmen
Psihiatrie, Bucuresti
Dr. Vochescu Carmen
Pentru Elena1960: este un tratament care mie nu imi pare corect din urmatoarele motive:
-Efectinul nu se da seara, doza sa este prea mica si el in nici un caz nu scade tensiunea, ci la doze mari chiar o creste
-nu se asociaza mai multe benzodiazepine: era suficient ori xanaxul, ori rivotrilul.
Din punctul meu de vedere, tratamentul este incorect prescris.
0
19-08-2011, ora 09:46
elena1960
Nu este medic/terapeut
elena1960
initial medicul mi-a dat venlafaxina 150 mg si aveam tensiunea foarte mica si urechile infundate de nu mai auzeam nimic apoi a redus doza la 75 mg si efectul a fost tot acelasi urechi infundate si tensiune mica (am fost si la cardiolog) si apoi medicul a decis sa reduca la 37, 5. xanaxul mi l-a prescris doar pentru o perioada scurta si pentru a scapa de el intrucat luam xanax inainte de inceperea acestui tratament. Avad in vedere acest istoric ce imi recomandati sa fac? multumesc
0
19-08-2011, ora 09:58
Dr. Vochescu Carmen
Psihiatrie, Bucuresti
Dr. Vochescu Carmen
Pai pana acum ce v-am dat: nu sfaturi?
Retete pe net sau medicamente NU POT DA. Chiar asa: dvs ati fi dispusa sa luati un tratament pe care vi-l da o persoana pe forum, pe care n-ati vazut-o niciodata si care nu v-a consultat?
Pe mine nu m-ar lasa constiinta sa fac asa ceva.
0
19-08-2011, ora 10:14
elena1960
Nu este medic/terapeut
elena1960
cu mii de scuze si mii de multumiri eu vroiam doar sa stiu daca si asa 37, 5 venlafaxina si doar rivotril, v-am spus ca xanaxul mi-l va scoate, cam in cat timp se vor vedea efectele tratamentului. pentru ca am vazut ca sunteti o persoana implicata in problemele oamenilor ca mine m-am gandit ca poate puteti estima, cu aproximatie, o perioada de timp. inca odata imi cer scuze
0
19-08-2011, ora 13:15
Dr. Vochescu Carmen
Psihiatrie, Bucuresti
Dr. Vochescu Carmen
Daca mie mi se pare un tratament incorect prescris, cum v-as putea raspunde in cat timp va va da rezultate?!?
0
20-08-2011, ora 11:29
elena1960
Nu este medic/terapeut
elena1960
Va multumesc frumos. scuzati-ma dar a fost o neintelegere din partea mea. am crezut ca impedimentul statea doar in utilizarea xanaxului si rivotrilului in acelasi timp si ca venlafaxina doar cu rivotril pot fi un tratament corect. astazi voi contacta un alt medic poate asa voi primi si eu un tratament corect. trebuie sa va spun ca sunt la a 4-a varianta de tratament si nimic nu a dat rezultate. credeti ca homeopatia ar putea fi o solutie care sa ajute tratamentul medicamentos nu sa-l inlocuiasca? multumesc pentru amabilitatea dvs. si pentru timpul pe care mi-l acordati.
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
15-04-2016, ora 10:25
Publicitate ROmedic
Administrator forum
Psihologi, psihiatri, psihoterapeuti
Recomandă un Psihoterapeut sau caută unul!
La-Psiholog.ro este un proiect ROmedic care vă prezintă peste 3900 de terapeuți din România. Avantajul acestui site este că pune mare preț pe recomandările pacienților. Găsiți prezentări detaliate ale serviciilor psihologice, citiți recomandări, vă puteți programa online. În plus, există o secțiune cu o mulțime de articole interesante și teste psihologice. Accesați site-ul
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și: