tremor esential

105 comentarii 1 2 3 4
0
19-04-2014, ora 00:55
GabrielaNF
Nu este medic/terapeut
GabrielaNF
Buna! Sufar si eu de aceasi boala. Problemele mi se accentueaza sub stress, oboseala si emotii dar am refuzat sa o las sa imi schimbe viata! Am infruntat-o! Si m-am obisnuit cu ea pot spune... Stiu ca nu este usor deloc. Stim cu totii cit este de greu! Dar treptat am inceput sa depasesc problema rusinii! De ce mi-ar fi rusine?! Asta este "crucea" mea. Tuturor oamenilor bolnavi de diverse boli le este rusine de bolile lor?! Va pot spune ca mi-a fost recomandat propanololul acum multi ani intr-un alt context nu pentru tremor esential care s-a manifestat ulterior dar propanololul nu a facut altceva decit sa imi dea dependenta. Aveam impresia ca nu mai pot sa ies din casa fara el... Nu il mai iau de 13 ani. In ultimii ani am fost la citiva neurologi cautind diagnosticul pentru tremuraturile mele( ale capului) dar au evitat sa imi dea tratamente. In schimb ceea ce mi-a ajutat foarte mult, nu sa ma vindec definitiv dar pentru un timp a fost acupunctura. Nu stiu daca da aceleasi rezultate indiferent de persoana care o practica dar eu am facut 9 sedinte si pentru 1 an tremuraturile mi-au disparut in proportie de 90%. Cred insa ca aceasta boala isi accentueaza enorm manifestarile pe autosugestie. Eu tremur foarte tare atunci cind ma gindesc ca o sa tremur si o sa se vada si o sa rida lumea de mine. Dar in ultimul timp cind mi se mai spune raspund senina" da stiu, am fost la medic, nu exista tratament, asta e." Pina la urma, eu am o boala cu care pot trai fata de altii... Sunt o persoana foarte activa, apreciata la serviciu, cu excelente rezultate profesionale si o mama buna! Nu lasati aceasta boala sa va invinga!!!
1
10-06-2014, ora 12:44
aura.bc
Nu este medic/terapeut
aura.bc
Buna ziua.si eu ma numar printre voi dragii mei, aceleasi manifestari ale bolii au pus amprenta si pe organismul meu, pot spune ca nici acum dupa 13 ani de cand au aparut primele simptome eu nu pot accepta ideea ca nu ma pot vindeca definitiv(asta cred ca tine mai mult de psihicul meu)mi se pare ca toti se uita la mine ciudat atunci cand ies pe strada.am observat ca atunci cand sunt stresata capul i-mi tremura foarte tare.am incercat foarte multe tratamente dar singurul la care nu am renuntat este propanololul.poate sunt o fire prea sensibila de aceea nu reusesc sa ma obisnuiesc cu aceasta boala.va felicit pe cei ce reusiti sa depasiti aceste etape ale bolii.la urma urmei fiecare dintre noi are o cruce de dus si cred ca trebuie sa nu ne lasam invinsi si sa o ducem pana la capat.multa sanatate si incredere in voi va doresc.
1
12-12-2016, ora 21:54
Robert....
Nu este medic/terapeut
Robert....
Buna seara. Am si eu acest tremor esential de la varsta de 6 ani acum am 29 si am fost la un medic neurolog am primit de la prima cosultatie o reteta cu propranolol 10mg iar la adoua cosultatie dupa ce am facut analize la sange din nou tot aceiasi reteta de ca si cum n-ar fi altceva am sperat sa fie un medicament care sa iau cand am nevoie nu tot timpul iar propranolol are un pic efect . Sunt un pic cam dezamagit si putin nervos acum dar asta e macar am incercat sa fac ceva , numai bine si multa sanatate ..
0
07-07-2017, ora 00:10
racovita adrian
Nu este medic/terapeut
racovita adrian
Niciodata nu se va trata un fumator.
de tremor esential_nervina pe care o contine tutunul accentuiaza tremuratul-tratamentele medicam pe perioade lungi poate da rezultate _dau efecte negative uneori la partea barbateasca-feastfel barbatii sunt mult mai predispusi in a mosteni trem ereditar. Metoprololul da ipotenta la barbati-eu am luat tratam 1 an si mam vindecat pt o per de 2 ani_frumoasa perioada-am inceput sa fumez la 25 de ani si a reaparut-OBS. Tatalui meu ia disparut la 65 de ani dupa 2 ani fe la abandonarea tigarilor-eu indic yoga_ mi sa recomandat de cineva in strainatate. Sedinte care vor dura chiar si ani
0
07-07-2017, ora 00:13
racovita adrian
Nu este medic/terapeut
racovita adrian
Am tastat un pi c cam aiurea dar sper sa fiu inteles
0
07-07-2017, ora 00:18
racovita adrian
Nu este medic/terapeut
racovita adrian
La mine propanololul functiona bine asociat cu calcui efervescent -acum sunt asistent medical in strainatate unde am auzit ca metoprololul face rau mai tarziu la barbati-inca ceva. In afara de eliminarea tigarilor cum ziceam mai. Sus. Mai e un lucru -+zero. Cafea-ok. Yoga. Lungo tempo
0
15-04-2018, ora 20:19
ralus08
Nu este medic/terapeut
ralus08
Buna seara,
Tatal meu are un tremor extrapiramidal de repaus la mana stanga si la maxilar partea inferioara. In urma rmn ului s-a stabilit ca nu sufera de boala parkinson, dar nici un alt diagnostic nu i-au stabilit. Aveti idee ce ar mai putea fi, tratamente posibile?
A luat pronoran si madopar dar nu au avut nici un efect.

Va multumesc,
Raluca
0
09-05-2018, ora 09:12
Livi Liv
Nu este medic/terapeut
Livi Liv
Buna ziua.
Ma confrunt si eu cu aceleasi probleme. Nu mi s-a pus diagnostic de tremor esential insa, dupa cate am citit eu pe diferite site-uri si aici, aceasta este problema mea.. Am devenit si anxioasa din aceasta cauza. Tot timpul sunt in garda ca poate sa apara un eveniment stresant in care sa se declanseze emotiile acelea puternice si sa nu imi mai pot controla corpul, mai exact mainille si vocea. Medicul meu mi-a prescris anxiar si extraveral. Le-am luat de un an de zile. Destul de ok. Sa va spun ceva. Problema mea s-a declansat de la gradinita cand am stricat o jucarie iar educatoarea m-a certat foarte tare (mai tarziu am aflat ca era si alcoolica dupa ce ca era foarte rea) si apoi a stat cu ochii atintiti spre manutele de copil speriat si plans, strapungandu-ma cu privirea in timp ce incercam, cu mainile tremurande, sa isir pe ata bilele din lemn care compuneau un arlechin colorat. Nu am realizat cat de mult m-a afectat decat prin liceu... In fine... am reusit sa fac si o facultate iar in acest timp am descoperit dostonocalmul. La inceput il luam doar la nevoie, dupa care 20 de ani l-am luat zilnic. Cate o pastila pe zi. Era de ajuns. De cand a disparut de pe piata viata mea a fost data peste cap. Am inceput cu atacuri de panica, au urmat analize, toate bune numai ca a aparut o anxietate iar tremurul mainilor pe care il stapaneam cu distonocalm nu mai puteam sa-l controlez nicicum in situatii stresante. Am ajuns si la psihiatru care mi-a prescris clonotril seara si dimineata, escitalopram. Nu m-am impacat cu cel de-al doilea. Nu sunt depresiva. Clonotrilul ma ajuta sa dorm. Acum nu mai iau decat anxiar si extraveral. Am hotarat sa incerc cu propanolol. In urma cu doua ore am luat pentru prima data. Anxiar iau jumatate de pastila de 1 mg dimineata. Nu am luat astazi. Este bine sa le asociez?
Sunt tare curioasa sa vad efectul propanololului care se gasea si in compozitia distonocalmului impreuna cu amobarbital. Din pacate, nimeni nu da un comunicat despre reluarea productiei.
In prezent fac psihoterapie. Pshoterapeutul meu a spus ca am nevoie de doar 8 sedinte. Sunt increzatoare si o sa va comunic si voua rezultatul celor 8 sedinte.
Zile bune va doresc tuturor!
0
17-02-2019, ora 08:34
Oann
Nu este medic/terapeut
Oann
Buna ziua.nu prea am mai vazut nimic nou. Recent am fost diagnosticata cu tremur esential ce sa spun cred ca am cazut si intr o depresie.mi as dori sa vorbesc cu cineva.o zi frumoasa
0
17-02-2019, ora 08:42
Oann
Nu este medic/terapeut
Oann
Buna ziua ancutza 8 sunt noua pe site imi place. Sa aud ca ai multi prieteni mi ar face placere sa putem vorbi.o zi frumoasa
0
27-02-2019, ora 01:29
Lumyx
Nu este medic/terapeut
Lumyx
Bunaaa, tot am citit comentariile voastre, și am rămas neplăcuta surprinsă câte persoane suferă de aceasta boala, .
Și soțul meu se confrunta cu ea, tocmai ce am mai făcut un set de analize și ca de-obicei totul este perfect, RMN și CT-îl sunt perfecte dar el in schimb nu. I s-a recomandat tratament cu oprymea și azilect plus sa înceapă terapia cranio sacrala. Poate cineva a avut parte se aceste tratament și cum s-a simțit. Mulțumesc mult!
0
27-02-2019, ora 17:49
Oann
Nu este medic/terapeut
Oann
Buna seara dupa cum am sp saptamanile trecute si eu am fost diagnosticata cu tremur esential il am de cand m am nascut dar se accentueaza la emotii.Nu pot. Sa accept acest lucru si simt ca din ce in ce e mai groaznic.Mi as dori sa vb cu cineva dc se poate.de aceasta problema.Acum cativa ani am vb cu un baiat dar l a un moment dat a disparut...Astept rasp.sanatate multa
0
27-02-2019, ora 18:00
Oann
Nu este medic/terapeut
Oann
Esti de apreciat Gabriela NF super imi place cum gandesti cred ca si optimismul te ajuta mi ar placea sa putem vorbi daca se poate...o seara perfecta
0
28-09-2021, ora 10:25
Horia P
Nu este medic/terapeut
Horia P
Buna ziua,
Am gasit intamplator acest forum azi, cautand cum functioneaza Rivotrilul. Am 43 ani si diagnosticul de tremur esential de 8 ani. M-am gandit ca ajuta sa impartasesc si experienta mea.
Am trecut prin multe investigatii ca sa ajung la acest diagnostic, desi era clar o mostenire de familie de la bunica din partea mamei, insa e bine ca fiecare sa treaca prin ele. Sunt multe alte afectiuni care pot genera tremurul.
Am luat si Primidone, si asa cum spunea cineva mai sus, mi-a fost foarte foarte rau, doar dupa un sfert de pastila, l-am dat neurologului. Am luat 3 saptamani Propranolol fara efecte. Am incercat testul cu alcoolul. Din ce stiu eu, cam toate aceste variante au efect, in general, cam la 30-40% din pacienti. Nu toti reactionam la ele. De 10 zile am inceput un tratament cu Rivotril pe care de vreo 3 ani il refuz. Momentan cu o doza de 0, 5mg/zi pe care dupa o saptamana ar fi trebuit sa o cresc la 1mg/zi dar momentan mai stau asa. Mi-a fost rau si mie dupa prima zi de Rivotril dar am continuat si m-am simtit bine, insa fara imbunatariri in privinta tremurului.
Ce cred ca aduc nou aici este aceasta procedura : -------*
Eu am fost in aceasta vara la ei sa vad daca sunt un pacient eligibil, si se pare ca sunt. Nu ma grabesc pentru ca pe de o parte interventia e scumpa, pe de alta parte am zile proaste si zile foarte proaste. Poate ca atunci cand vor fi doar zile foarte proaste voi reusi sa strang si bani necesari pentru interventie, si sa imi asum si unele riscuri cu care totusi vine aceasta interventie desi ei spun ca e foarte sigura. Pana la momentul la care eu ma gandesc sa o fac, cu siguranta ei vor mai perfectiona tehnica si tehnologia.
Un lucru e insa foarte clar pentru mine, tremurul este accentuat de : somn (foarte foarte important in cazul nostru! - eu ma trezesc noapte de noapte cam pe la 3-4 dimineata si mai adorm foarte greu si rar), stres de orice natura, emotii de orice natura, probleme sentimentale mai ales relatia de cuplu, in cazul meu chiar si sportul accentueaza tremurul dupa efort, a doua zi e in regula, dar in urma efortului e jale..., si autosugestia, faptul ca zi de zi sunt cu ochii pe mine sa vad cum sunt, ca atunci cand sunt printre mai multi oameni, cunoscuti sau nu, stau cu ochii pe mine sa vad cum ma simt, cat de tare tremur, cum ma privesc ei, ma urmaresc, se uita la mine...
De ceva timp, celor cunoscuti, cu care ma vad mai des, nu doar prieteni, le-am spus, de tot, investigatii, medicatie. tot, ca sa evit discutii, priviri... ulterioare, sa incerce si ei, sa devina indiferenti la "neputinta" mea din anumite momente.
Multa sanatate !

(*modificat de admin)
0
28-09-2021, ora 11:40
Horia P
Nu este medic/terapeut
Horia P
Din pacate adminul a considerat de cuviinta sa stearga un link pe care l-am pus. Ca idee, pentru admin, nu e o reclama, e o procedura care in Romania nu se face. SIncer as vrea sa stergeti si primul comentariu ca e o mizerie ce faceti. Sunt multe alte link-uri pe care le-ati lasat mai sus, ca se pare ca nu v-au deranjat. Nu inteleg idee. Si poate normal era sa trimiteti si o explicatie.
Chiar va rog sa stergeti ambele comentarii.
Cititi aici daca chiar vreti sa va informati inainte sa stergeti ceva ce nu cunoasteti :
--------*

(*modificat de admin)
Adaugă un comentariu / răspuns
105 comentarii 1 2 3 4

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Alte subiecte care v-ar putea interesa:

Mai multe informații despre: Tremorul esential

Din Biblioteca medicală vă mai recomandăm:
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Tremorul esențial a fost asociat cu riscul mai mare de demență
  •