trichomonas vaginalis

17-04-2013
Georgiana20ani
Nu este medic/terapeut
Georgiana20ani
buna ziua! mi-am facut un control de rutina si s-a descoperit ca am o rana pe colul uterin, precum si o secretie ciudata. mi-am facut testul de secretie si a iesit pozitiv pentru trichomonas vaginalis. Am urmat tratament 10 zile cu meclodin ovule si doza unica de tinizol, iar prietenului meu i s-au prescris doua doze de tinizol, luate la distanta de o saptamana. in ultimele doua zile ale tratamentului meu am avut contact sexual protejat, iar acum dupa terminarea tratamentului secretia nu a disparut complet, este mai putin vascoasa si fara miros, dar ma deranjeaza. Este normal sau trebuie sa imi repet testul de secretie? (mentionez ca testul papanicolau a iesit in regula, doar ca era prezenta o inflamatie din cauza ranii pe col)

va multumesc!
5 comentarii
0
17-04-2013, ora 14:20
tatiana 08
Nu este medic/terapeut
tatiana 08
Buna, , , tricomonas se trateaza nui problema daca nu din prima din a doua cura de tratament sigur. Sfatul meu e sa vezi ce-i cu rana aia pe col, , , , NU o lasa asa, , , cere parera medicului tau pentru a o trata. Daca nu te lamureste cere alte pareri ca doctori sunt multi. RANA pe col nu ar trebui tratata cu indiferenta !!!!Sanatate
0
17-04-2013, ora 14:23
Georgiana20ani
Nu este medic/terapeut
Georgiana20ani
Doctorul mi-a spus ca rana este cauzata tocmai de aceasta infectie cu trichomonas, iar la testul papanicolau chiar a iesit o inflamatie care a dovedit prezenta ranii.
multumesc de raspuns! sanatate multa!
0
17-04-2013, ora 14:37
tatiana 08
Nu este medic/terapeut
tatiana 08
Daca dupa tratament rana nu dispare nu sta asa investigheaza mai departe, , , , pentru siguranta si sanatatea ta. Este un sfat de la femeie la femeie. Pe primul loc sanatatea noastra.
0
17-04-2013, ora 14:40
Georgiana20ani
Nu este medic/terapeut
Georgiana20ani
multumesc frumos pentru sfat!
0
17-04-2013, ora 15:42
Teodora M.
Nu este medic/terapeut
Teodora M.
In timpul tratamentul NU se face sex! Va puteti reinfecta chiar daca folositi prezervativ, exista spori sau mici cantitati de lichid care pot trece de la unul la altul.
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și: