tricomoniaza - tratament de 5 ani

28-07-2009
D93528189
Nu este medic/terapeut
D93528189
Buna! avem cu sotul tricomoniaza, de 5 ani o tratam si cind sint rezultate pozitive, cind iarasi apare. Ma intereseaza un lucru: daca in urma acestei boli spermatozoizii barbatului si ai mei sint activi pentru a avea un copil, sigur dupa un nou curs de tratament? Va multumesc...
4 comentarii
0
28-07-2009, ora 14:20
Terapeut Niculae Nicuşor
Medicina naturista, complementara, alternativa
Terapeut Niculae Nicuşor
Infectia cu tricomonas, la barbat poate duce uneori la infectia epididimului (epididimita) sau la infectia glandei prostata (prostatita) si uneori la infertilitate.
La femei, in cazul existentei unei SARCINI, infectia creste probabilitatea unei nasteri premature sau poate fi transmisa la nastere daca fatul este de sex feminin.

Fiindca infectia cu Trichomonas Vaginalis afecteaza balanta naturala a zonei vaginale dand nastere unui mediu alcalin, de multe ori apare si vaginita.

Consulta un medic ginecolog f competent pt mai multe detalii. Multa sanatate;)
0
31-07-2009, ora 21:15
bebelushaaaa
Nu este medic/terapeut
bebelushaaaa
Buna seara ! Am o mica nelamurire si cred ca m-ati putea sfatui ! In urma unor analize mi-a iesit infecte cu Trichomonas, ulterior mi s-a prescris KLION si TINIZOL ! nelamurirea mea este legata de faptul ca in cateva zile trebuie sa imi apara menstruatia, si nu e indicat sa folosesc ovulele (care sunt pentru 10 zile), deci pot lua tinizol acum si dupa menstruatie sa iau si ovulele ??? sau sa astept pana dupa menstruatie si sa iau ambele simultan ? in care situatie ar fi un rezultat optim? Va multumesc anticipat !
0
02-08-2009, ora 14:49
Terapeut Niculae Nicuşor
Medicina naturista, complementara, alternativa
Terapeut Niculae Nicuşor
Cel mai bine ar fi sa asteptati si dupa menstruatie sa le luati pe amandoua concomitent conform recomandarii medicului care vi le-a prescris. Toate cele bune si insanatosire grabnica;)
0
25-02-2012, ora 23:33
madda23
Nu este medic/terapeut
madda23
buna seara.va rog frumos am si eu o problema, nu stiu cu certeta daca este vb despre trichomonas dar mi s'a mai intamplat acum ceva timp in urma, si am f diagnosticata cu aceasta inf.este vb despre o secretie f abundenta si f urat mirositoare, pe care o luasem de la prietenul meu in urma unui contact a lui cu o alta pers.problema cea mare este ca eu sunt in afara tarii si nu sunt asigurata asa ca nu disp de un medic care sa'mi poata elibera o reteta pt antibiotic.stiu ca data trecuta am luat metronidazol si ceva ovule pe care nu'mi mai amintesc cum se chiama.ar mai fi alta solutie?multumesc.
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.