Trigliceride?!!! VLDL?!!! Heelp!

24-08-2007
osho
Nu este medic/terapeut
osho
Am facut niste analize si au iesit asa: Colesterol total: 197, VLDL: 83; Trigliceride 416!!!; TSH 4. Poate cineva sa interpreteze aceste rezultate? E grav? Multumesc mult.
5 comentarii
0
27-08-2007, ora 00:00
Dr. Ana-Maria Slanina
Medicina de familie, Iasi
Dr. Ana-Maria Slanina
Colesterolul dvs. se afla la limita superioara a normalului, hormonul tireotrop TSH este in limite normale, insa trigliceridele dvs. sunt foarte crescute. Avand in vedere ca ele sunt tot grasimi circulante in sange, cresterea lor presupunand un risc cardio-vascular pe termen lung, va fi necesar un regim fara grasimi animale + exercitiu fizic + tratament medicamentos (ex. Lipanthyl supra).
0
26-09-2007, ora 00:00
broscutza
Nu este medic/terapeut
broscutza
domnule/doamna doctor va rog sa ma ajutati la interpretarea urmatoarelor analize : TGO 48 ; TGP 132; Trigliceride 200. Cat de grava este problema (in conditiile in care valorile sunt peste cele normal superioare). Ce inseamna aceste valori (transaminazele)? cum se poate trata problema? este un virus? multumesc mult.
0
27-09-2007, ora 00:00
Dr. Ana-Maria Slanina
Medicina de familie, Iasi
Dr. Ana-Maria Slanina
Transaminazele crescute indica o suferinta hepatica. Pentru a vedea daca se datoreaza unei incarcari grase a ficatului sau expunerii la substante toxice - alcool, anumite medicamente, etc si pentru a exclude o hepatita, ar trebui efectuate testele pentru hepatita B si C si anume: Antigen HBs si anticorpi VHC. De asemenea, ar fi utile restul analizelor hepatice cum ar fi: bilirubina, gama GT, fosfataza alcalina, electroforeza proteinelor, si probele inflamatorii: VSH, fibrinogen, PCR. Daca nu e vorba de o hepatita cronica virala tratamentul este conservator - adica hepatotrofice si regim. Extrem de importanta este si ecografia abdominala, care poate oferi date legate de forma, dimensiunile si structura ficatului. Fiind trigliceridele crescute, e posibil sa fie doar vorba de o incarcare grasa a ficatului, adica steatoza hepatica, insa doar analizele enumerate pot clarifica situatia.
0
28-10-2008, ora 14:05
MIKE2008
Nu este medic/terapeut
MIKE2008
buna ziua
am facut analizele de sange. iar GGT este 71 U/L iar Trigliceridele 320 md/dl.
AST este 20, GPT 34, Colesterol total 213.
Acestea sunt rezultatele repetate (iunie) fata de cele din Aprilie, intre timp am luat lypantil, silimarina si LIV52 (conform prescprptie), dar se pare ca Trigliceridele nu se reduc.
Ce sfaturi imi puteti da?
Multumesc
0
28-10-2008, ora 21:24
Dr. Ana-Maria Slanina
Medicina de familie, Iasi
Dr. Ana-Maria Slanina
Pe langa Lipanthyl, pentru scaderea trigliceridelor se pot asocia derivati de acid nicotinic gen Niaspan sau o statina gen Sortis in doze mici.
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.