Trigliceride serice?

09-05-2008
Catalin78
Nu este medic/terapeut
Catalin78
Stimata doamna,
Dupa ce am primit rezultatul la analizele anuale, am observat cateva valori care nu se incadrau in limitele normale:
Trigliceride serice:234 ; TGP43, 22 ; Colesterol seric 219.
Itrebarea mea este urmatoarea: Exista motive de alarma, si daca da ce trebuie sa fac?
3 comentarii
0
09-05-2008, ora 00:00
FLOARE DE COLT
Nu este medic/terapeut
FLOARE DE COLT
Nivelul crescut de trigliceride si colesterol sugereaza un nivel crescut al lipidelor in sange! Pentru aceasta va recomand un regim alimentar de trei luni dupa care sa repetati din nou analizele! Este bine sa evitati in acest timp carnea grasa, prajelile in ulei de floarea soarelui, laptele si iaurtul gras, ouale! Dislipidemia este un factor de risc cardiovascular individual insa daca se asociaza cu obezitate si cu cazuri de boli de inima in familie este bine de investigat si tratat!!!
Cealalta problema este cresterea TGP! Este un semn de hepatocitoliza, care se poate datora fie incarcarii hepatice cu lipide fie unui virus de hepatita! Pentru elucidarea problemei va recomand urmatoarele analize: Ag HBs si Ac anti HVC, pentru a afla daca este vorba de o hepatita acuta virala!
In concluzie sunt doua probleme care merita luate in seama!!!
0
09-05-2008, ora 00:00
nane
Nu este medic/terapeut
nane
tgp 105 ce-i de facut?
0
10-05-2008, ora 00:00
FLOARE DE COLT
Nu este medic/terapeut
FLOARE DE COLT
Este vorba tot despre un sindrom de hepatocitoliza! Se determina AgHBs si Ac anti HVC ptr. a vedea dc e vorba de o hepatita cu virus B sau C!!!
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Biblioteca medicală vă mai recomandăm:
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Trigliceride
  • Care sunt valorile normale pentru colesterol dacă am diabet?
  •